خانه | خبر | اخبارایران

امنيتی کردن بحران ارز در ايران: "چند نفر دستگير شده‌اند"

سه شنبه, 1391-07-11 16:23
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

رئيس کميسيون اصل ۹۰ مجلس ايران از دستگيری افرادی در ارتباط با نوسانات ارزی خبر داد و محمود احمدی‌نژاد، رئيس‌جمهور ايران نيز دستور برخورد با "اخلالگران بازار ارز" را صادر کرد. اين در حالی است که امروز قيمت دلار در بازار آزاد از ۳۶۰۰ تا ۳۹۰۰ تومان معامله شد.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجويان ايران (ايسنا)، محمدعلی پورمختار، رئيس کميسيون اصل ۹۰ مجلس ايران امروز سه‌شنبه ۱۱ مهرماه، با بيان اين‌که برخی افراد به‌عمد در نوسانات ارزی تأثير می‌گذارند، گفت: "اين افراد در راستای پيگيری‌های مسئولان مربوطه دستگير شده‌اند."

 

اين نماينده مجلس از هويت و مسئوليت افراد دستگيرشده و اتهام يا جرم آنها چيزی نگفت.

 

از سوی ديگر مهدی غضنفری، وزير صنعت معدن و تجارت امروز اعلام کرد محمود احمدی‌نژاد دستور برخورد با "اخلالگران بازار ارز و کسانی که به طور عمد در بازار اخلال ايجاد می‌کنند" را صادر کرد.

 

غضنفری گفت: "احمدی‌نژاد دستورات لازم را هم به لحاظ اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی و هم به لحاظ برخورد با سرشاخه‌هايی که به‌طور عمد در بازار اخلال ايجاد می‌کنند صادر کرده است تا فعاليت جدی‌تر نهادهای مسئول در اين ارتباط آغاز شود."

 

يحيی آل اسحاق، رئيس اتاق بازرگانی تهران: اگر کسی قدرت حل بحران را ندارد نبايد بماند و متخلفان اقتصادی بايد در دادگاه نظامی محاکمه شوند

وی افزود: "ارز در کشور دارای ابعاد صرفأ اقتصادی نيست و ابعاد غيراقتصادی نظير سياسی، امنيتی و اجتماعی گرفته است."

 

وی بر "جنبه‌های سياسی، امنيتی و اجتماعی" ارز تأکيد کرد و گفت اين جنبه‌ها بايد توسط نهادهای مربوطه مديريت شود تا "راهکار جديد ايجاد مرکز مبادلات ارزی که يک هفته است راه اندازی شده خودش را نشان دهد."

 

همچنين حسين نقوی حسينی، سخنگوی کميسيون امنيت ملی و سياست خارجی مجلس نيز گفت: "طبق اطلاعات ما در حوزه‌ ارز مسائل امنيتی جدی مطرح است."

 

حسينی گفت: "در اين حوزه با اخلالگرانی روبه‌رو هستيم که اقداماتی برای ايجاد نشدن ثبات در بازار ارز انجام می‌دهند؛ اين اخلالگران در افزايش نرخ ارز دست دارند و به دنبال بی‌ثباتی بازار هستند."

 

برخی از نمايندگان مجلس نيز از لزوم برخورد قضائی با "سوداگران بازار ارز" سخن گفته‌اند.

 

اين سخنان در حالی بيان می‌شود که برخی از مسئولان حکومتی و نمايندگان مجلس نيز دولت را عامل بی‌ثباتی بازار ارز می‌دانند.

 

يحيی آل اسحاق، رئيس اتاق بازرگانی تهران امروز گفت: "اگر کسی قدرت حل بحران را ندارد نبايد بماند و متخلفان اقتصادی بايد در دادگاه نظامی محاکمه شوند."

 

آل اسحاق افزود: "در شرايط التهابی ارز به‌سر می‌بريم که آثار آن بر تمامی حوزه‌های اقتصادی، بنگاه‌ها و حتی افراد جامعه مؤثر است و به اين ترتيب به‌نظر می‌رسد قدرت خريد مردم نصف شده است." 

 

بنا به گزارش‌های منتشرشده، امروز (سه‌شنبه) با رشد قيمت دلار، صرافی‌ها به غير از خريد و فروش سکه معامله ديگری را انجام نمی‌دهند و از حوالی ميدان فردوسی تا چهار راه استانبول انبوهی از دلالان ارز قابل مشاهده هستند که هر کدام قيمت دلار را از ۳۶۰۰ تا ۳۹۰۰ تومان اعلام می‌کنند.

 

بازار ارزی ايران علی‌رغم ايجاد مرکز مبادلات ارزی از سوی بانک مرکزی، در روزهای اخير به‌شدت نوسان داشته و نرخ ارز رکورد افزايش قيمت را شکست.

 

روز گذشته وزارت امور خارجه آمريکا افزايش بی‌سابقه بهای ارز در ايران را نتيجه تأثيرات تحريم‌های جهانی عليه جمهوری اسلامی دانست.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

اقتصاد مال خر است. و اتفاقا این خواب یا فرمایش امام حاضر در سی سال پیش امروز به درستی مصداق پیدا کرده است. همه صرافان را بگیرند و در زندان بیاندازند تا شاید اقتصاد درست شود!

وقتي يک عده متحجرو بيسواد و فرصت الطلب را با جعل عنوان دکترو شعارهاي آنچناني سوپر انقلابي را با تقلب و بزور چماق به مقام برسانند و بيت المال هم جلويشان بگذارند، چه توقعي ميتوان داشت ؟
بايد اقتصاد سقوط کند و ارزشهاي انساني و اجتماعي و حقيقت گويی و حقيقت طلبی سقوط کند و از آنطرف بيعدالتي و فقرو اعتياد و فساد و چاپلوسي و رابطه بازي و دروغ و خفقان افزايش وحشتناک پيدا کندl

در میان استقبال کنندگان از احمدی نژاد ازمسافرت سياحتی نيويورک ، کارگردان فیلم جنجالی "ظهور بسیار نزدیک است" نیز حضور داشت که با در دست داشتن پلاکاردی در مضمون ظهور ، برای احمدی نژاد ابراز احساسات می کرد.
او در فیلم خود مدعی شده بود احمدی نژاد ، همان شعیب بن صالح در عصر ظهور امام زمام (عج) است.!!

حالا معلوم شد چرا آزاديخواهان مشروطه حدود صدسال پيش ، نوري را که دنبال حکومت مشروعه بود اعدام کردند......

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما