خانه | خبر | اخبارایران

قيمت هر ريال عربستان هم سه برابر شد

سه شنبه, 1391-07-11 13:15
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

سقوط غيرمتظره ارزش ريال ايران در برابر ريال عربستان منجر به کاهش قدرت خريد زائران ايرانی در مدينه شده است.

 

خبرگزاری مهر، امروز سه شنبه ۱۱ مهرماه گزارش داد که نوسانات شديد ارز در بازار تهران موجب شده است تا هر ريال عربستان که سال گذشته حدود ۳۵۰ تومان ارزش داشت اکنون قيمت آن به يک هزار تومان برسد.

 

بنا به اين گزارش در روزهای اخير و با ورود تعداد قابل توجهی از زائران ايرانی به مدينه، قيمت هر ريال عربستان در بازارهای رسمی و غيررسمی تا مرز يک‌هزار تومان افزايش يافته است.

 

بدين ترتيب امسال با افزايش سه برابری قيمت هر ريال عريستان سعودی در مقايسه با سال گذشته، قدرت خريد زائران ايرانی به شدت کاهش يافته است.

 

با کاهش ارزش ريال ايرانی، برخی فروشندگان محلی و برخی از فروشگاه‌ها که پول ايرانی نيز قبول می‌کردند، امسال از معامله و فروش کالا با تومان ايرانی خودداری می‌کنند

اين گزارش می‌افزايد با کاهش ارزش ريال ايرانی، برخی فروشندگان محلی و برخی از فروشگاه‌ها که سال‌های گذشته به جای ريال عربستان برای فروش کالا از دريافت تومان ايرانی استقبال می‌کردند، امسال از معامله و فروش کالا با تومان ايرانی خودداری می‌کنند.

 

کاهش ارزش ريال ايرانی و افزايش ناگهانی قيمت ريال عربستان سعودی نگرانی و ناراحتی فروشندگان مهاجر و خارجی شاغل در بازار مکه و مدينه را نيز به همراه داشته است.

 

بازار ارزی ايران علی‌رغم ايجاد مرکز مبادلات ارزی از سوی بانک مرکزی، در روزهای اخير به‌شدت نوسان داشته و نرخ ارز رکورد افزايش قيمت را شکست.

 

روز گذشته ارزش ريال ايران ۱۳ درصد سقوط کرد و در بازار آزاد به رکورد ۳۵ هزار ريال در برابر هر دلار رسيد. قيمت ارزهای عمده ديگر مانند يورو به ۴۵ هزار و ۶۰۰ ريال و پوند انگلستان به ۵۶ هزار و ۱۰۰ ريال رسيد. چنين وضعيتی در هيچ زمانی سابقه نداشت.

 

خبرگزاری فرانسه، روند نزولی ارزش ريال ايران در روز دوشنبه را "بسيار غيرمعمول" و نوعی "سقوط آزاد" توصيف کرد.

 

درحالی که نرخ ارز در بازار رو به افزايش گذاشته است ‏بانک مرکزی ايران با اعلام نرخ‌های امروز ارز اقدام به تثبيت نرخ ارز در مرکز مبادلات ارزی نسبت به روز گذشته کرد.

 

بر اين اساس نرخ دلار در مرکز مبادلات ارزی در نرخ دو هزار و ۶۷۲ تومان روز گذشته ثابت ماند. بايد ديد امروز در بازار آزاد نرخ ارز چقدر خواهد بود.

 

در همين حال امروز، محمدقاسم حسينی، قائم مقام صندوق توسعه ملی، گفت: "به بانک مرکزی اعلام کرديم که ۵۰۰ ميليون دلار از منابع صندوق توسعه را از طريق بازار مبادلات ارزی به ريال تبديل کند."

 

وی با اشاره به اين‌که حساب‌های صندوق توسعه ملی نزد بانک مرکزی است، افزود: "بايد از طريق بانک مرکزی درخواست کنيم که به صورت مرحله ‌ای تا سقف ۲۰ درصد ارز صندوق توسعه به ريال تبديل شود و در اختيار بانک‌های عامل قرار بگيرد تا به طرح‌هايی که توجيه فنی و اقتصادی دارند پرداخت شود." 

 

مهدی غضنفری، وزير صنعت، معدن و تجارت از توافق جديد بانک مرکزی با صرافان مجاز برای پوشش تقاضاهای خرد ارزی نيازهای خدماتی خبر داد و گفت: براين اساس برخی نيازهای اسکناسی مشتريان خرد همچون مسافران، دانشجويان ومواردی ازاين دست طبق قاعده ای جديد و ارز ارزان تر از بازار آزاد پاسخ داده می‌شود.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما