خانه | خبر | اخبارایران

سرمای ٢٠ درجه زير صفر در انتظار زلزله‌زدگان بی‌خانمان

دوشنبه, 1391-07-10 16:35
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

۵۰ روز از زلزله در استان آذربايجان‌ شرقی سپری شده اما هنوز وعده‌های مسئولان دولتی ايران مبنی بر تحويل مسکن زلزله‌زدگان تا پيش از آغاز فصل سرما، اجرا نشده است.

 

باشگاه خبرنگاران امروز دوشنبه دهم مهرماه گزارش داد، ۵۰ روز از وقوع زلزله در استان آذربايجان‌ شرقی سپری شده است اما وعده مسئولان دولتی که با حضور در اين منطقه قول ساخت‌و‌ساز و تهيه مسکن زلزله‌زدگان تا پيش از شروع فصل سرما را داده بودند هنوز اجرا نشده است و اکنون زلزله‌زدگان بايد آماده تحمل سرمای منفی ٢٠ درجه زمستان‌ و يا مهاجرت اجباری از زادگاه خود باشند.

 

علی‌رضا تابش، رئيس بنياد مسکن ايران که پيش از اين، وعده آواربرداری، ساخت مکان مسکونی برای زلزله‌زدگان و ايجاد پناهگاه برای احشام را داده بود در حالی از پايان آواربرداری سخن گفته است که هنوز در بسياری از نقاط روستاهای زلزله‌زده از جمله خرم‌آباد، پيريوسفيان، باجاباج و...  آوار به چشم می‌خورد.

 

از سوی ديگر، روند ساخت‌وساز مسکن در روستای گوئيج يکی از روستا‌های شهرستان هريس در حد انجام عمليات فونداسيون است و چنان‌چه با توان صد‌درصد نيز کار کنند به‌طور حتم تا آغاز فصل سرما مسکن زلزله‌زدگان آماده نخواهد شد چرا که آواربرداری به صورت صددرصد انجام نشده و ساير مراحل ساخت مسکن از قبيل پی‌کنی، پی‌ريزی و... همچنان دست‌نخوره باقی مانده است.

 

مردادماه سال جاری محمدرضا رحيمی، معاون اول رئيس جمهور ايران گفت: تلاش می‌کنيم پيش از آغاز زمستان خانه‌های آسيب‌ديده بازسازی شوند و اين کار در طول دو ماه انجام شود

اين درحالی است که با وجود تعدادی ماشين‌آلات و مصالح ساختمانی در روستاهای شاملو، سرند، افشرد و پيرداغی روند ساخت مسکن در مراحل ابتدايی بوده و تا پايان کار فاصله بسيار زيادی وجود دارد.

 

روستاهای مرزنق، باجاباج، چوپانلار، چای کندی، زرنگ‌آباد، زغن‌آباد، شيخملو نيز تنها عنوان ساخت مسکن را يدک می‌کشند.

 

روند ساخت‌وساز مسکن در روستاهای زلزله‌زده دامن‌آباد‌، خرمالو، پيريوسفيان و خرم‌آباد از توابع شهرستان اهر نيز بسيار کند پيش می‌رود.

 

ازسوی ديگر، تنها تعداد ٩١٤ دستگاه لودر، کاميون و بيل مکانيکی در شهرستان‌های اهر، هريس، ورزقان و تبريز وجود دارد.

 

مردم مناطق زلزله‌زده که نگران فرارسيدن فصل زمستان و بی‌توجهی مسئولان در ساخت و تحويل مسکن معتقدند: "اگر زلزله ما را نکشت به‌طور حتم سرما ما را خواهد کشت."

 

مردم مناطق زلزله‌زده که در طول ۵۰ روز گذشته در شرايط مختلف حمام می‌کردند در چند روز آينده به خاطر سرمای سخت منطقه کوهستانی آذربايجان در چادر نيز نمی‌توانند حمام کنند.

 

مردادماه سال جاری محمدرضا رحيمی، معاون اول رئيس جمهور ايران گفت: "تلاش می‌کنيم پيش از آغاز زمستان خانه‌های آسيب‌ديده بازسازی شوند و اين کار در طول دو ماه انجام شود."

 

روز شنبه ۲۱ مردادماه دو زمين‌لرزه به بزرگی ۶.۲ و شش ريشتر شهرستان‌های اهر، ورزقان و هريس در آذربايجان شرقی را لرزاند که به گفته مقام‌های مسئول ايران بيش از ۳۰۰ کشته و پنج هزار زخمی بر جای گذاشت.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

مسئول تمام این بی کفایتی ها و بی تفاوتی ها در قبال معیشت و زندگی مردم شخص علی خامنه ای رهبر دیکتاتور جموری اسلامی است که دروغ و بی کفایتی را چون ویروس به زیر دستان و حامیانش تزریق می کند!!

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما