خانه | خبر | اخبارایران

دادگاه مطبوعات رويترز را مجرم دانست

یکشنبه, 1391-07-09 18:18
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

جلسه محاکمه خبرگزاری رويترز در شعبه ۷۶ دادگاه کيفری استان تهران برگزار شد و طی آن هيئت منصفه مطبوعات اين خبرگزاری را مجرم شناخت.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجويان ايران (ايسنا) علی اکبر کساييان، دبير هيئت منصفه دادگاه مطبوعات امروز يکشنبه ۹ مهرماه در اين‌باره گفته است: "جلسه رسيدگی به اتهامات رئيس دفتر خبرگزاری رويترز در ايران برگزار شد و پس از ختم رسيدگی، هيئت منصفه مطبوعات وارد شور شد که بر اساس اين، خانم پريسا حافظی رئيس دفتر اين خبرگزاری در خصوص اتهام فعاليت تبليغی عليه نظام به اتفاق آراء مجرم شناخته شد."

 

"نشر اکاذيب به قصد تشويش اذهان عمومی" ديگر اتهام پريسا حافظی است که دبير هيئت منصفه مطبوعات اعلام کرده که وی در اين اتهام نيز به اتفاق آراء "مجرم" شناخته شده و "ضمنأ با اکثريت آراء مستحق تخفيف دانسته نشده است."

 

فعاليت خبرگزاری انگليسی رويترز در ايران از نيمه فروردين ماه سال ۱۳۹۱ به دليل انتشار گزارش و درج تصوير زنان نينجاکار در يک باشگاه در شهر کرج، که اين خبرگزاری آن‌ها را "قاتل حرفه‌ای" خوانده بود، به حالت تعليق در آمد و دفتر اين خبرگزاری در تهران تعطيل شد.

 

با اعلام رأی دادگاه مبنی بر "مجرم" بودن خبرگزاری رويترز که هيئت منصفه دادگاه مطبوعات آن را "مستحق تخفيف" نيز ندانسته است، ادامه فعاليت اين خبرگزاری در ايران در هاله‌ای از ابهام قرار دارد

رويترز در اين گزارش هدف از اين آموزش‌ها را "آمادگی زنان برای کشتن متجاوزان خارجی" اعلام کرده بود.

 

با وجود اصلاح تيتر و محتوی گزارش مورد اشاره و اعلام خبر عذرخواهی رسمی خبرگزاری رويترز از سوی محمد حسينی، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامی، اما شماری از رزمی‎کاران ايرانی که تصاوير آن‌ها در گزارش رويترز منتشر شده بود از اين خبرگزاری شکايت کردند.

 

به دنبال اين شکايت پرونده قضايی اين خبرگزاری در دادگاه مطبوعات به جريان افتاد و پريسا حافظی، رئيس دفتر رويترز جهت انجام بازپرسی و محاکمه به دادگاه احضار شد.

 

محمدجواد آقاجری، مدير کل رسانه‌های خارجی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پيش از اين با تأکيد بر اين که "در حال حاضر کارت‌های کارکنان دفتر خبرگزاری رويترز به صورت موقت توقيف شده و آنان اجازه فعاليت ندارند" تصميم نهايی درباره فعاليت مجدد دفتر رويترز در تهران را منوط به حکم صادره از سوی دادگاه دانسته بود.

 

اکنون با اعلام رأی دادگاه مبنی بر "مجرم" بودن خبرگزاری رويترز که هيئت منصفه دادگاه مطبوعات آن را "مستحق تخفيف" نيز ندانسته است، ادامه فعاليت اين خبرگزاری در ايران در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

 

آقاجری، دوم مردادماه سال جاری گفته بود: "احتمال اين که فعاليت‌های خبرگزاری رويترز در تهران با نظر دادگاه به‌طور کلی پايان يابد وجود دارد که در اين صورت دفتر اين خبرگزاری تعطيل خواهد شد."

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

***اون گزارشی که از زنهای نینجا پخش کردن حقش دو ماه کهریزکه

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما