خانه | خبر | اخبارایران

مدیر انتشارات مروارید: به خاطر گرانی کاغذ دست از کار کشیده‌ایم

شنبه, 1391-07-01 14:50
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

مدیر انتشارات مروارید یکی از مؤسسات انتشاراتی در ایران از توقف نشر کتاب به خاطر مشکلات ناشی از گرانی کاغذ خبرداد.

منوچهر حسن‌زاده، مدیر انتشارات مروارید، یکی از مؤسسات انتشاراتی ایرانی امروز شنبه یکم مهر در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر گفت:"بیش از یک ماه و نیم است که به خاطر مشکلات ناشی از گرانی کاغذ ترمز کار را کشیده‌ایم و هیچ کتابی برای چاپ نفرستاده‌ایم."

 

وی با اشاره به تاثیر افزایش قیمت کاغذ در ماه‌های اخیر بر تولید کتاب در این موسسه انتشاراتی گفت: "با تاجران کاغذ که صحبت می‌کنیم، نسبت به آینده کارشان ناامیدند و می‌گویند کاغذ را بفروشیم، با پول آن چه بخریم، همان کاغذ را هم نمی‌توانیم دوباره بخریم."

 

مدیر انتشارات مروارید با بیان اینکه آخرین باری که کاغذ خریدیم، بندی حدود شصت هزار تومان بود و پس از آن عملاً کار را متوقف کردیم افزود:" ناشرانی هم که کاغذ را با هفتاد هزار تومان به بالا خریدند، بیشتر ناشران کتاب‌های درسی بودند برای اینکه دانش‌آموزان از درس و مدرسه نیفتند." 

مدیر انتشارات مروارید: "بیش از یک ماه و نیم است که به خاطر مشکلات ناشی از گرانی کاغذ ترمز کار را کشیده‌ایم و هیچ کتابی برای چاپ نفرستاده‌ایم" 

تارنمای خبرآنلاین نیز دوم شهریورماه سال جاری در این زمینه نوشت، انتشارات "دلیل ما" به خاطر گرانی کاغذ از انتشار کتاب‌های حجیم و به ویژه کتاب‌های مرجع خودداری کرده و تنها به چاپ کتاب‌هایی با صفحات کم و سفارشی می‌پردازد.

 

به گزارش خبرگزاری مهر، داریوش رضوانی، مسئول کارگروه بررسی راه‌های تامین کاغذ مورد نیاز ناشران و چاپخانه‌داران در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی روز گذشته از ورود ٢٨٠هزار تن کاغذ در طول هفته‌های آینده به ایران خبر داد و ابراز امیدواری کرد، با این کار بخش زیادی از نوسانات بازار کاغذ کنترل شود.

 

آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی، یکی از مراجع شیعیان در ایران و استاد حوزه علمیه قم نیز روز گذشته در واکنش به گرانی کاغذ گفت:"موضوع گرانی کاغذ برای نشر کتب دینی و افزایش سه برابری قیمت کاغذ در مدتی کوتاه نمونه‌ای از گرانی‌های موجود است.

 

مشکل گرانی کاغذ این روزها به یکی از مسائل جدی دست اندکاران چاپ و نشر ایران تبدیل شده است این گرانی موجب شده است تا بیشتر ناشران به ویژه ناشران غیردولتی با مشکل تأمین کاغذ روبرشوند . 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

چرا روی حلبی یا پاپیروس چاپ نمیکنید. به خصوص نوشتن روی حلبی (تکه های ورقهای الومینیومی شیروانی) خیلی مفید تر از کاغذ است چه بعد از چاپ و مصرف روزنامه حلبی ها را جمع میکنید و میشویید و دوباره مصرف کنید. همین پخش و جمع اوری حلبی ها میتواند کار های بسیاری تولید کند و اقتصاد را یاری دهد. شاید هم بایستی از خریدار بخواهید تا کاغذهای خود بیاورند تا روزنامه یا کتاب را روی آن چاپ کنید! و فقط بابت نوشته و نه کاغد ان از انها پول بگیرید! این طوری بازهم کار تولید میشود چون احتیاج به تاکسی و ماشین زیادتر میشود!

این ناشر فقط و فقط کتاب هایی را چاپ می کند که بداند فروش می روند. شعرهای عامه پسند و رمان های خارچی و ایرانی عامه پسند. به قول خودش در گفتگو با یک خانم مترجم « ما بزازیم، باید حواس مون باشه که ارزون بخریم و گرون بفروشیم.» حالا هیچ نشده خودش را از نشر کنار کشیده. ناشر مجبور نیست سالی چهل کتاب دم دستی چاپ کند. می تواند چهار تا شش کتاب چاپ کند و با سود کمتر. به هرحال کسی که سال تا سال کتاب نمی خواند و در همان حال دنبال شهرت فرهنگی است، باید هزینه اش را بدهد. در ضمن این ناشر خدا را شکر وضع مالی اش عالی است . چیزی که برای ناشران آرزو می کنم.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما