خانه | خبر | اخبارایران

شیرین عبادی: ۴۸ فعال سیاسی و مدنی در شهریور ماه بازداشت شدند

شنبه, 1391-07-01 18:20
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل در گزارشی از وضعیت حقوق بشر در ایران، اعلام کرده است که در شهریور ماه جاری  ۴۸ تن از فعالان سیاسی و مدنی  بازداشت شدند و خانواده برخی زندانیان سیاسی به دلیل اطلاع رسانی درباره بستگان‌شان به حبس‌های تعزیری بلند مدت محکوم شده‌اند.

  

بر اساس این  گزارش که روز شنبه، اول مهر ماه در سایت کانون مدافعان حقوق بشر منتشر شده، مریم النگی، همسر محسن دکمه‌چی، زندانی سیاسی که به ده سال حبس محکوم شده بود و در فروردین ماه ۱۳۹۰ در زندان درگذشت، از سوی دادگاه به به سه سال حبس در تبعید و زهرا (محبوبه) منصوری، خواهر زندانی سیاسی محمد علی منصوری به دو سال حبس تعزیری و پنج سال حبس تعلیقی محکوم شده است و هردوی این احکام از سوی دادگاه تجدیدنظر نیز تایید شده‌اند. همچنین شهناز سگوند، همسر علی نجاتی، کارگر زندانی به علت مصاحبه و اطلاع رسانی درباره وضعیت همسرش محاکمه شده و در انتظارحکم دادگاه است.

 

شیرین عبادی، دبیر کانون مدافعان حقوق بشر در این گزارش آورده است که در ماه گذشته، شیوا نظرآهاری، فعال حقوق بشر؛ ژیلا بنی یعقوب، روزنامه‌نگار؛ امین چالاکی، مسئول اجرایی ستاد میرحسین موسوی در شهر ساوه؛ سروش ثابت و امیر گرشاسبی ، فعالان دانشجویی؛ محمدحسن یوسف پورسیفی، فعال مدنی و لوا خانجانی، شهروند محروم از تحصیل بهایی برای اجرای احکام حبس به زندان اوین منتقل شدند. 

دادگاه انقلاب در شهریور ماه جاری ثمین احسانی، فعال حقوق کودک؛ نصرت طبسی، یکی از دراویش طریقت نعمت اللهی گنابادی؛ امید رضایی، فعال دانشجویی، فرزاد احمدی، فعال کارگری و محمدامین قادرزاده  و زانیار قادرزاده را که به جرایم امنیتی متهم شده‌اند، به حبس تعزیری محکوم کرده است  

نسیم سلطان‌بیگی، فعال دانشجویی و عیسی فریدی، فعال اجتماعی  نیز برای اجرای احکام حبس‌شان به زندان اوین فراخوانده شده و نوید خانجانی، پیرو آیین بهایی که قبلاٌ به ۱۲حبس محکوم و رأی‌اش قطعی شده بود، هنگامی که برای کمک به آسیب دیدگان از زلزله به آذربایجان رفته بود، بازداشت و برای اجرای حکم مجازاتش روانه زندان شد.

 

دادگاه انقلاب همچنین در شهریور ماه جاری ثمین احسانی، فعال حقوق کودک؛ نصرت طبسی، یکی از دراویش طریقت نعمت اللهی گنابادی؛ امید رضایی، فعال دانشجویی، فرزاد احمدی، فعال کارگری و محمدامین قادرزاده  و زانیار قادرزاده را که به جرایم امنیتی متهم شده‌اند، به حبس تعزیری محکوم کرده است.

 

کوهیار گودرزی، فعال حقوق بشر و انیسا دهقانی، کیوان دهقانی و ساناز تفضلی، سه شهروند بهایی نیز ازجمله افرادی هستند که احکام حبس تعزیری آنها  در دادگاه تجدید نظر  تایید شده است.

 

شیرین عبادی در ادامه این گزارش به  وضعیت کتاب،مطبوعات، نویسندگان و روزنامه‌نگاران در ماه گذشته پرداخته است. وی بازداشت احمد نورمحمدی آبادچی، وبلاگ نویس منتقد در شهر اهواز  و حکم پنج سال حبس تعلیقی و پنج سال محرومیت از همکاری و عضویت در احزاب و گروه‌ها و فعالیت‌های رسانه‌ای و مطبوعات برای محمد صفرلفوتی را از جمله موارد نقض حقوق بشر در این حوزه دانسته است.

 

بر اساس این گزارش فروشگاه کتاب چشمه در قزوین متعلق به علی خوشگواری و محترم رحمانی پلمپ شد، دو نشریه  سیاووشان و آوای سلماس توقیف شدند و شاهو حسینی، روزنامه نگار و محمد خاکپور، فعال فرهنگی آذربایجانی به دادسرا احضار شدند.

 

شیرین عبادی در این گزارش مفصل به بررسی نقض حقوق بشر در سه بخش "حقوق مدنی و سیاسی"، "حقوق اقتصادی و اجتماعی" و "میراث فرهنگی و محیط زیست" پرداخته و طی آن صدور و اجرای احکام اعدام و موارد نقض حقوق بشر در حوزه کارگری را نیز بررسی کرده است. 

Share this
Share/Save/Bookmark

بايد بچه زباني گفت که گروه حجتيه طالباني حاکم به هيچ وجهی قابل اصلاح نيست و با انواع دروغ و حيله در پی وقت کشی است تا بمب را بسازد.
ديگر حرف هيچ سازمان بين اللملی را مثل رفيقش ، کره شمالي توجه نکرده و در پي توسعه امپراطوري در همه کسورهاي منطقه خواهد بود.
اصلاح طلبان ول معطلند تا باميد لطف خليفه اجازه در انتخابات قلابی را بيابند تا بدنيا ثابت کند مبلغ دموکراسي و آزادي بشر هستند؟!

همه روشنفکران از فارس و کرد و ترک را بازداشت و زندان و اعدام ميکنند و عده اي روشنفکر نما در خارج ميگويند چون با رفتن جمهوري خليفه ، کشور تجزيه ميشود!! از حکومت فعلي حمايت ميکنند و گروهها و افراد مبارز را متهم و محکوم ميکنند ؟!
واقعا که شرم . مردم ايران جلز و ولز ميکنند و آقايون تماشا!

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما