خانه | خبر | اخبارایران

تأکيد دوباره آژانس بين‌المللی انرژی اتمی بر لزوم همکاری تهران

سه شنبه, 1391-06-28 17:26
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

آژانس بين‌المللی انرژی اتمی بار ديگر تاکيد کرد که تهران بايد نگرانی‌ها را در رابطه با برنامه هسته‌ای خود برطرف کند.

 

به گزارش رويترز، در بيانيه آژانس بين‌المللی انرژی اتمی که امروز سه‌شنبه، ۱۸ سپتامبر (۲۸ شهريور) منتشر شده، آمده است که آژانس آمادگی انجام گفت‌وگو با ايران را دارد.

 

اين در حالی است که فريدون عباسی دوانی، رئيس سازمان انرژی اتمی ايران روز گذشته (دوشنبه) در گردهمايی سالانه نمايندگان کشورهای عضو اين سازمان در وين گفت، "تروريست‌‌ها" به آژانس نفوذ کرده‌اند، اما در بيانيه امروز آژانس هيچ اشاره‌ای به اين اتهام نشده است.

 

در اين بيانيه همچنين به ديدار روز گذشته يوکيا آمانو، رئيس آژانس بين‌المللی انرژی اتمی با فريدون عباسی دوانی اشاره شده است که ساعاتی پس از ايراد سخنرانی منتقدانه او انجام شد.

 

رويترز: دیپلمات‌های غربی اتهامات روز گذشته فريدون عباسی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران را رد می‌کنند و آن را تلاشی برای منحرف کردن توجهات از برنامه‌ هسته‌ای ایران می‌دانند

بر اساس اين گزارش، آمانو به عباسی دوانی گفته است برای ايران ضرورت دارد با بازرسان آژانس به منظور برطرف کردن نگرانی‌ها در رابطه با ابعاد نظامی برنامه هسته‌ای آن همکاری کند.

 

او همچنين تأکيد کرده که آژانس بين‌المللی انرژی اتمی "متعهد به ادامه گفت‌وگوها با جمهوری اسلانی ايران است" و اين که مذاکره‌کنندگان آژانس آماده ديدار با طرف‌های ايرانی در آينده نزديک هستند.

 

آژانس بين‌المللی انرژی اتمی درصدد از سرگيری تحقيقات خود درباره فعاليت‌های هسته‌ای ايران است، اما گفت‌وگوهای ميان دو طرف که از ژانويه آغاز شده پيشرفت اندکی داشته است.

 

روز گذشته فريدون عباسی دوانی آژانس بين‌المللی انرژی اتمی را به سوءمديريت متهم کرد که نشانه‌ای از بی‌اعتمادی ميان ايران و اين نهاد سازمان ملل است.

 

او گفت، يک ماه قبل "کابل‌های برق در مسير شهر قم به مجموعه فردو با استفاده از مواد منفجره قطع می‌شوند و در اولين ساعات صبح روز بعد بازرسان آژانس تقاضای بازرسی سرزده از آن مجموعه می‌کنند... ممکن است تروريست‌ها و خرابکاران به آژانس نفوذ کرده باشند."

 

بر اساس گزارش رويترز، اين اتهامات را ديپلمات‌های غربی رد می‌کنند و آن را تلاشی برای منحرف کردن توجهات از برنامه‌ هسته‌ای ايران می‌دانند.

 

در بيانيه آژانس بين‌المللی انری اتمی همچنين به نقل از آمانو بر "اهميت حل کردن سريع مسائل" مربوط به برنامه هسته‌ای ايران تأکيد شده است.

 

در همين حال، امروز نيز کاترين اشتون، مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا با سعيد جليلی، دبير شورای عالی امنيت ملی ايران در استانبول ديدار می‌کند.

 

اين ديدار در راستای مذاکرات اتمی ايران با گروه ۱+۵ شامل کشورهای ايالات متحده، بريتانيا، فرانسه، روسيه، چين و آلمان برگزار می‌شود.

 

رامين مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ايران امروز در کنفرانس خبری خود با اشاره به اين نشست گفت: " موضوع نشست کاملأ روشن است و برای ادامه‌ مباحثی است که تاکنون از سوی دو طرف برای رفع نگرانی‌ها و ابهامات مطرح شده است. اين گفت‌وگوها درباره موضوعات مختلف از جمله فعاليت‌‌‌های هسته‌ای صلح‌آميز کشورمان و هم حقوق و امتيازاتی که بايد کشور ما در قبال تعهد به معاهده ان‌پی‌تی دريافت کند است."

 

غرب و اسرائيل، ايران را متهم به تلاش برای توليد سلاح هسته‌ای می‌کنند، اما ايران اين ادعا را رد می‌کند.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما