خانه | خبر | اخبارایران

وزير ارشاد حکم تعطيلی هميشگی خانه سينما را تأييد کرد

دوشنبه, 1391-06-27 16:46
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

محمد حسينی، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامی ايران رأی نهايی هيئت رسيدگی به امور مراکز فرهنگی و هنری درباره تعطيلی هميشگی خانه سينما را تأييد کرد.

 

خبرگزاری مهر، امروز دوشنبه ۲۷ شهريورماه به نقل از روابط عمومی حوزه رياست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گزارش داد، محمد حسينی، وزير ارشاد در پاسخ به گزارش دبير هيئت رسيدگی به امور مراکز فرهنگی و هنری پيرامون تصميم و رأی نهايی آن هيئت، تعطيلی دائم خانه سينما را تأييد کرد.

 

محمد حسينی گفته است با توجه به بررسی‌های انجام شده، دليل موجهی که موجب نقض رأی آن هيئت شود، مشاهد نکرده است.

 

پيش‌تر خانه سينما در مکاتبه‌ای از وزير ارشاد خواستار نقض نظريه هيئت رسيدگی به امور مراکز فرهنگی و هنری شده بود.

 

روز گذشته، يکشنبه ۲۶ شهريورماه، وزير ارشاد درباره‌ ديدار هيئت مديره خانه سينما و جمعی از سينماگران با محمود احمدی‌نژاد، رئيس‌جمهور ايران به خبرگزاری دانشجويان ايران (ايسنا) گفته بود در اين جلسه حضور نداشته و پس از آن هم پيگيری نکرده که در آن جلسه چه گذشته است.

 

چند روز پيش نزديک به ۲۰ نفر از مسئولان صنف‌های سينمای ايران و اعضای هيئت مديره خانه سينما از با محمود احمدی‌نژاد ديدار داشتند. فرهاد توحيدی، رئيس هيئت مديره خانه سينما گفت نتايج جلسه خوب بوده است و به زودی جزئيات آن اعلام می‌شود

حسينی درباره فعاليت دوباره‌ خانه سينما افزوده بود: "تأکيد ما بر اين بوده که هر تشکلی که می‌خواهد شکل بگيرد، بايد هم در ابتدای راه و هم در ادامه مسيرش بر اساس قانون، ضوابط و اساسنامه‌ها فعاليت کند، ما در کل با افراد مشکلی نداريم و سخن‌مان تنها اين است."

 

وی در پاسخ به اين سئوال که گفته می‌شود احمدی‌نژاد در حل مشکل خانه سينما تأکيد داشته‌است گفته بود: "اگر تشکيلاتی به هر عنوانی بخواهد شکل بگيرد بايد در آن از ظرفيت و نظرات همه افراد و گروه‌ها استفاده شود، اين موضوع جزو تأکيدات آقای احمدی‌نژاد هم هست."

 

خبرگزاری کار ايران (ايلنا)، چند روز پيش گزارش داد نزديک به ۲۰ نفر از مسئولان صنف‌های سينمای ايران و اعضای هيئت مديره خانه سينما از جمله محمدمهدی عسگرپور، فرهاد توحيدی، محمدرضا معينی، همايون اسديان، امير اثباتی، فرشته طاهرپور، غلامرضا موسوی، آناهيد آباد با محمود احمدی‌نژاد ديدار داشتند.

 

فرهاد توحيدی، رئيس هيئت مديره خانه سينما بدون اشاره به جزئيات اين جلسه گفت: "نتايج جلسه خوب بوده است و به زودی جزئيات آن اعلام می‌شود."

 

خانه سينمای ايران نهادی صنفی با بيش از پنج هزار عضو است که با بالا گرفتن اختلاف‌های مسئولان آن با وزارت ارشاد، در دی‌ماه سال ۱۳۹۰ تعطيل شد.

 

منحل شدن خانه سينما از سوی وزارت ارشاد به دليل ايراد در اساسنامه‌ اين مجموعه صنفی اعلام شد و با وجود مخالفت ديوان عدالت اداری با اين تصميم، هيئت رسيدگی به امور مراکز فرهنگی وزارت ارشاد، در رأی نهـايی خود، خانه سينما را به‌طور دائم تعطيل اعلام کرد و اصرار بر ادامه فعاليت آن را غير قانونی دانست.

 

بسياری از ناظران تعطيلی خانه سينما را اقدامی سياسی می‌دانند و در طول اين هفت ماه بارها سينماگران ايران نسبت به انحلال خانه سينما اعتراض کرده‌اند اما وزارت ارشاد توجهی به اين اعتراضات نکرده است. 

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما