خانه | خبر | اخبارایران

وزير اقتصاد: موضوع ارز به من مربوط نيست

یکشنبه, 1391-06-26 19:26
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

در حالی که بازار ارز در ايران روزهای بحرانی را سپری می‌کند، وزير امور اقتصادی و دارايی دولت دهم با حضور در مجلس اعلام کرد که "موضوع ارز به او مربوط نيست" و اين اظهارات باعث شد تا نمايندگان مجلس با ادامه جلسه برای پاسخگويی وزير درباره نوسانات ارزی مخالفت نمايند.

 

به گزارش خبرگزاری فارس در جلسه علنی امروز يکشنبه ۲۶ شهريورماه مجلس ايران موضوع طرح سئوال الياس نادران نماينده منتقد دولت از شمس‌الدين حسينی، وزير امور اقتصاد و دارايی که قرار بود در جلسه سه‌شنبه هفته گذشته انجام شود اما به دليل امتناع وزير از حضور در مجلس به امروز موکول شده بود مطرح شد که با حاشيه‌هايی همراه بود.

 

وزير اقتصاد دولت محمود احمدی‌نژاد در پاسخ به سئوال نمايندگان درباره نوسانات ارزی با بيان اين‌که "امور مالی و ارزی کشور در اختيار بانک مرکزی قرار دارد" گفت: "من در باب پاسخگويی به‌عنوان يک مقام مسئول در اين حوزه معذور هستم هر چند اگر از بنده به عنوان وزير اقتصاد توضيح بخواهند، سازوکارش فراهم است."

 

شمس‌الدين حسينی با اشاره به آن‌که "نمايندگان جزئياتی از تزريق ارز از بنده خواستند که اين اطلاعات در اختيار من قرار ندارد؛ حتی در بحث بودجه نيز دست شخص ديگری قرار دارد"، پرسش نمايندگان درباره وضعيت آشفته ارز و طلا در کشور را با طرح يک پرسش ديگر پاسخ داد و گفت: "آيا بنده به عنوان وزير اقتصاد بايد اين مسائل را پاسخ دهم؟"

 

شمس‌الدين حسينی، وزير اقتصاد: نمايندگان جزئياتی از تزريق ارز از بنده خواستند که اين اطلاعات در اختيار من قرار ندارد؛ حتی در بحث بودجه نيز دست شخص ديگری قرار دارد

بالاترين مقام اقتصادی دولت ادامه داد: "طبق قانونی که در همين مجلس به تصويب رسيده دستگاه ديگری مسئول پاسخگويی به اين سؤالات است و حتی در برخی موارد که بنده دخالت کردم، صاحب‌نظران گفتند دخالت شما از بانک مرکزی سلب اختيار می‌کند."

 

حسينی در پايان سخنان خود به صراحت خطاب به نمايندگان مجلس گفت: "بنده به استناد قانون پولی و بانکی کشور و بر اساس ماده ۱۹۳ آئين‌نامه داخلی احساس می‌کنم نبايد به اين سئوالات پاسخ بدهم."

 

پس از اين اظهارات وزير اقتصاد، تعدادی از نمايندگان مجلس به نشانه اعتراض به محمدرضا باهنر که رياست جلسه را برعهده داشت مراجعه کرده و نسبت به پايان چهار ساعت قانونی تشکيل جلسات علنی به وی تذکر دادند که همين امر موجب شد باهنر از مجلس برای تمديد وقت جلسه علنی به مدت ۳۵ دقيقه برای ادامه سخنان وزير اقتصاد رأی‌گيری کند.

 

اما نمايندگان مجلس با ۵۷ رأی موافق، ۸۵ رأی مخالف و ۹ رأی ممتنع از ۱۰۰ نماينده حاضر در جلسه، با ادامه برگزاری جلسه علنی و سخنرانی وزير اقتصاد مخالفت کردند و به اين ترتيب سخنرانی وزير در صحن علنی مجلس نيمه‌تمام ماند.

 

برخی نمايندگان مجلس درگفت‌وگو با خبرنگاران دليل مخالفت خود با ادامه جلسه علنی مجلس را "تکراری بودن سخنان وزير اقتصاد" و "بی‌حاصل بودن برگزاری اين جلسات" ذکر کردند.

 

پيش از اظهارات وزير اقتصاد، غلام‌رضا مصباحی‌مقدم، رئيس کميسيون برنامه بودجه مجلس در سخنان پيش از دستور خود با انتقاد شديد از سياست‌های اقتصادی دولت در مهار بحران ارزی کشور گفت: "بيش از سه هفته است که از تزريق ارز به کشور خودداری شده است؛ در اين مدت حتی يک نفر تصميم خود را اعلام نمی‌کند تا از بحران‌های خودآفريده خارج شويم."

 

هفته گذشته نيز احمد توکلی نماينده منتقد دولت با اشاره به "کاهش ۵۵درصدی ارزش پول ملی در عرض يک هفته" از عدم موضع‌گيری هيئت رئيسه مجلس در اين‌باره انتقاد کرد و خطاب به آنان گفت: "وقتی شما می‌بينيد در شرايطی به‌سر می‌بريم که نرخ ارز به‌طور وحشتناک تغيير می‌کند بايد اعلام موضع کنيد."

 

توکلی مدعی شد اطلاعاتی در اختيار دارد که "نشان می‌دهد دولت تعمداً ارز توزيع نمی‌کند."

 

وی خطاب به هيئت رئيسه مجلس گفت: "شما بايد آن‌قدر به موضوع اهميت می‌داديد که در اين‌باره اعلام موضع کنيد يا جلسه را غيرعلنی کنيد. گرچه آمدن وزيران از آن‌جا که اختياری ندارند، تأثيری ندارد."

 

پس از اين انتقادات بود که مجلس نشست روز چهارشنبه خود را "غيرعلنی" کرد تا درباره شرايط اضطراری حاکم بر اقتصاد کشور چاره‌انديشی کند اما اين‌بار نيز محمود بهمنی، رئيس بانک مرکزی از حضور در نشست مشترک با مجلس خودداری کرد.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

رقم مغلطه بر دفتر دانش نزنیم
سر حق بر ورق شعبده ملحق نکنیم
-حافظ-

اقتصاد مال خر است! همانطور که امام راحل فرمودند.ملت ايران نفهميد که خر همان ملتيست که منفعت خود را در نظر نميگيرد و کاسۀ داغتر از آش برای فلسطينيان ميشود!
برادران فلسطينيان از جانو مال ما سرمايه گذاری کرد.ملت به روزه پيسی افتاده؛ جاهلان در خيابانها عربده ميکشند! همين مسلمانهائی که مقدسات ما را آتش زدن، آثاره تاريخی ما را ويران کردن کسی دم نياورد! جوانان ايران در خرداد88 دستو پا بسته مورده تجاوز گرفتن، اين عربده کشان جاهل سرشان در سوراخ بود?ارز به سوريه رفت، اين جنجال برای اين فيلم=بمباران مردم سوريه به دست سپاه پاسداران است! خون و ويرانی تنش از وجود نامبارک اين رژيم ترشح ميکند. چه ميگوئيد پيغمبر و خدا؟ اگر خدائی وجود داشت خامنه ای را نابود ميکرد. مردم ايران جاهلانی هستن که وزير اقتصادش به اندازۀ يه کره نميفهمد!

اقتصاد ما ل خره ! بمن چه مربوط ؟!

‫وزیر اقتصاد دقیقأ درست عرض میکنند مسئله ارز به آقای خاوری که در حال حاضر در
‫کانادا در مرخصی بدون حقوق بسر میبرنند میباشد ، برای مثال خاوری ۳۰۰۰ میلیارد تومان
قرض الحسنه گرفت و با دلار ۱۰۰۰ تومان کلأ مبلغ ۳ میلیارد دلار به ‫کانادا برد و درآینده
‫بسیار نزدیک با تبدیل فقط یک میلیارد دلار به تومان به راحتی ‫خواهد توانست ۳۰۰۰ میلیارد
‫تومان بدهی خود را پرداخت نماید و بقیه پول باقی مانده یعنی ۲میلیارد دلار را برای بازنشستگی
‫خود و تمام هیئت دولت و فرزندان و نوه ها و نتیجه هایشان ووووو پس انداز و هزینه کند. به
‫این بنده خدا روپیه جای دلار بدهید تشخیص نمیدهد. پیشنهاد میشود برای حل مشکل دلار، یورو
‫و پوند این پولها را مکروه و یا کلا حرام اعلام کنند.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما