خانه | خبر | اخبارایران

درخواست عفو بین‌الملل از ایران برای توقف احکام اعدام‌ ۲۳ زندانی

شنبه, 1391-06-18 15:57
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

 

عفو بین‌الملل از مقامات جمهوری اسلامی ایران خواست اجرای احکام ۲۳ تن را که در معرض خطر اعدام قرار دارند، متوقف کند.

 

بر اساس اطلاعیه این سازمان که روز جمعه، هفت سپتامبر (۱۷ شهریور) منتشر شد، ۲۲ زندانی محکوم به اعدام که پنج تن از آنان ملیت افغانی دارند در روزهای اخیر از سلول‌های خود در زندان غزل حصار به اوین منتقل شده‌اند تا طبق آن‌چه اعلام شده است امروز، شنبه،هشت سپتامبر اعدام شوند.

 

به نظر می‌رسد که اکثریت یا همه آن‌ها در ارتباط با جرائم مواد مخدر محکوم شده‌اند. همچنین به خانواده‌هایشان اعلام شده است که  روز شنبه برای آخرین بار می‌توانند با آنان دیدار کنند.

 

این گزارش می‌گوید، زندانی دیگر، غلامرضا خسروی ساواجانی، ۵۰ ساله نیز که در سال ۲۰۱۰ به به جرم "محاربه" به اعدام محکوم شد در تاریخ ۱۰ سپتامبر (۲۰ شهریور) خواهد شد.

 

عفو بین‌الملل: ۲۲ زندانی محکوم به اعدام که پنج تن از آنان ملیت افغانی دارند در روزهای اخیر از سلول‌های خود در زندان غزل حصار به اوین منتقل شده‌اند تا طبق آن‌چه اعلام شده است امروز، شنبه،هشت سپتامبر اعدام شوند

 

بر اساس این گزارش، اتهام غلامرضا خسروی ساواجانی ارتباط با سازمان مجاهدین و حمایت از اعضای آنان اعلام شده است.

 

او سال ۲۰۰۸ در شهر رفسنجان از توابع کرمان بازداشت شد و دادگاه نخست او را به شش سال حبس محکوم کرد که سه سال از آن تعلیقی بود. این سه سال تعلیقی بعد‌ها به درخواست وزارت اطلاعات به اجرا گذاشته شد تا او به شکل قطعی شش سال را در زندان بگذراند.

 

در ‌‌نهایت نیز به دنبال اتهامات دیگری که به او نسبت داده شد از جمله "محاربه" به مجازات اعدام محکوم شد.

 

غلامرضا خسروی ساواجانی از ژوئیه ۲۰۱۱ در زندان اوین نگهداری می‌شود. همچنین گفته می‌شود که او از زمان بازداشت خود در سال ۲۰۰۸ تاکنون بیش از ۴۰ ماه را در زندان‌ انفرادی بازداشتگاه‌های مختلف سپری کرده است.

 

ان هریسون، معاون بخش خاورمیانه و شمال آفریقا سازمان عفو بین‌الملل  در این بیانیه گفته است: "ما از ایران می‌خواهیم مجازات اعدام همه محکومین به اعدام را تخفیف دهد و به باور ما این مجازات نقض حق زندگی آدم‌ها است."

 

او همچنین گفت: "مطابق قوانین بین‌الملل، مجازات اعدام فقط می‌تواند در مواردی بسیار جدی که جرمی منجر به مرگ یا دیگر خسارات بسیار سنگین جانی شود و از روی عمد صورت گرفته باشد، به اجرا درآید. حمایت از یک گروه سیاسی یا جرائم مربوط به مواد مخدر مشمول چنین مجازاتی نمی‌شود."

 

مقامات ایران تصدیق کرده‌اند که از ابتدای سال جاری تاکنون دست‌کم ۱۸۲ تن در این کشور اعدام شده‌اند که ۳۵ مورد از احکام اعدام در ملا عام اجرا شده است.

Share this
Share/Save/Bookmark

نه به اعدام !

زندانی سيياسی وغيره سياسی آزاد بايد کردد.اين رژيم بدون سفارتخانه غيره قانونی است !

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما