خانه | خبر | اخبارایران

ابراز نگرانی درباره وضعيت حسين رونقی ملکی

سه شنبه, 1391-06-14 09:55
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

نزديکان حسين رونقی ملکی از فعالان بازداشت‌شده کمپ کمک‌رسانی به زلزله‌زدگان آذربايجان، وضعيت وی را "نامساعد" اعلام کرده‌اند.

به گزارش تارنمای کلمه، ﺣﺴﯿﻦ ﺭﻭﻧﻘﯽ ﻃﯽ ﺗﻤﺎﺱ ﺗﻠﻔﻨﯽ ﺑﺎ خانواده‌اش "ﺍﺯ ﺧﻮن‌ﺮﯾﺰﯼ ﮐﻠﯿﻪ ﺧﻮﺩ ﺧﺒﺮ ﺩﺍﺩﻩ ﺍﺳﺖ."

غلام‌حسين محسنی اژه‌ای، دادستان کل و سخنگوی قوه قضائيه ايران روز دوشنبه تأييد کرد در جريان کمک‌رسانی به وضعيت زلزله‌زدگان بيش از ۲۰ نفر بازداشت شده‌اند که "پرونده‌شان در حال بررسی است."

وی در توضيح اتهام بازداشت‌شدگان تنها به اين بسنده کرد که آن‌ها "قصد خرابکاری" داشتند.

بيش از ۳۰ ﺗﻦ ﺍﺯ ﺍﻣﺪﺍﺩﮔﺮﺍﻥ ﮐﻤﭗ ﺳﺮﻧﺪ که برای کمک به زلزله‌زدگان در اين منطقه بودند، ﺩﻭﻡ ﺷﻬﺮﯾﻮﺭماه جاری ﺑﺎﺯﺩﺍﺷﺖ شدند. برخی از اين امدادگران پس از چند روز بازداشت با سپردن وثيقه آزاد شدند.

محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائيه ايران در توضيح اتهام امدادگران بازداشت‌شده تنها به اين بسنده کرد که آن‌ها "قصد خرابکاری" داشتند

حسين رونقی ملکی به همراه شمار ديگری از امدادگران هنوز در بازداشت هستند.

کلمه نوشته است: "يک مقام اطلاعات سپاه در رابطه با بازداشت حسين رونقی به يکی از بستگان رونقی بيان کرده سپاه با بازداشت حسين رونقی مخالف بوده و از بازداشت وی اطلاعی نداشتند. وی گفته است مرخصی درمانی رونقی با هماهنگی سپاه و مقام قضايی انجام گرفت و در طول مدت حضور حسين در خارج از زندان او فعاليت سياسی يا تحرک مشکوکی انجام نداده بود و به همين دليل ما سه بار تا قبل از بازداشتش با تمديد مرخصی وی موافقت کرديم."

اين تارنما به نقل از اين مقام اطلاعاتی افزوده است: "اگر سپاه را از بازداشت او مطلع می‌کردند حتماً مخالفت می‌کرديم، چرا که رونقی متهم اطلاعات سپاه بوده و اشراف کامل بر رفتار و عملکرد او داشتيم و اگر نياز به برخورد با رونقی بود، قطعاً ما خودمان انجام می‌داديم."

راديو زمانه به دليل دسترسی نداشتن به منابع مستقل، قادر به تأييد يا رد این سخنان "مقام اطلاعاتی" نيست.

حسين رونقی ملکی که با نام مستعار بابک خرمدين وبلاگ می‌نوشت در تاريخ ۲۲ آذرماه ۱۳۸۸ در شهر ملکان استان آذربايجان شرقی بازداشت و به گفته خانواده‌اش حدود ۳۰۰ روز در سلول‌های انفرادی بند دو الف زندان اوين به‌سر برد.

اين فعال حقوق بشر از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی به ۱۵ سال حبس تعزيری محکوم شد و اين حکم از سوی دادگاه تجديد نظر استان تهران تأييد گرديد.

رونقی ملکی ۱۲ تيرماه سال جاری خورشيدی پس از ٣٢ ماه حبس و با پشت سر گذاشتن چندين اعتصاب غذا سرانجام با وثيقه يک ميليارد تومانی به مرخصی آمده بود.
 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما