خانه | خبر | اخبارایران

مجوز نمايش آنتيگونه لغو شد

سه شنبه, 1391-06-07 17:00
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

مجوز اجرای نمايش آنتيگونه، کار مشترک ايران و استونی از سوی شورای نظارت و ارزشيابی مرکز هنرهای نمايشی لغو شد.

خبرگزاری کار ايران (ايلنا) امروز سه‌شنبه هفتم شهريور گزارش داد، برخی شنيده‌ها بيانگر آن است که شورای نظارت و ارزشيابی مرکز هنرهای نمايشی ابتدا مجوز اجرای نمايش آنتيگونه به نويسندگی و کارگردانی همايون غنی‌زاده، کار مشترک ايران و استونی را صادر کرد و سپس نظر خود را تغيير داد و مجوز اين نمايش را لغو کرد.

افزون بر اين، گفته می‌شود نمايش آنتيگونه اصلأ مجوزی دريافت نکرده بود و کارگردان به صورت "غيرقانونی" فروش بليت اين نمايش را هم‌زمان با تمرين گروه آغاز کرده بود.

در حالی که کارگردان اين نمايش ۳۱ مردادماه سال جاری در يک نشست رسانه‌ای نسبت به صدور مجوز ابراز اميدواری کرده بود، بعد از ظهر روز گذشته ششم شهريور خبر عدم صدور مجوز اجرای عمومی اين گروه اعلام شد.

همايون غنی‌زاده امروز در گفت‌وگو با ايلنا گفت نمايش آنتيگونه اولين‌بار در جشنواره سال ۸۹ روی صحنه رفت و مشکلات آن از همان زمان آغاز شد.

همايون غنی‌زاده، کارگردان آنتيگونه: اگر من ممنوع‌الکار هستم خيلی صريح اعلام کنند تا اين همه هزينه صرف نکنم. بخش زيادی از عمر من همواره صرف چانه‌زنی با دوستان اداره نظارت شده است

غنی‌زاده گفت: "به نظر من هيچ ايرادی در نمايش آنتيگونه وجود ندارد و کاملأ منطبق با عرف جاری در جامعه خودم ساخته شده است."

وی که پيش از اين اجرای نمايش‌های ديگرش "کاليگولا"، "باغ آلبالو" و "آقا و خانم می‌سی‌ سی‌پی"‌ نيز رد شده است افزود: "اگر من ممنوع‌الکار هستم خيلی صريح اعلام کنند تا اين همه هزينه صرف نکنم. بخش زيادی از عمر من همواره صرف چانه‌زنی با دوستان اداره نظارت شده است."

غنی‌زاده با اين حال اعلام کرد که حاضر است در اجرای آنتيگونه "به تمام خواسته‌های معقول و نامعقول" تن بدهد حتی اگر با منطق او جور درنيايد.

تمرين بازی دست اندرکاران نمايش آنتيگونه از چند روز پيش، در تماشاخانه ايرانشهر آغاز شده است و گروه ميهمان از کشور استونی از يک هفته پيش در تهران به‌سر می‌برند. همچنين به دليل محدوديت زمانی اجرای محدود اين نمايش آغاز شده بود.

تارنمای خبرآنلاين، پيش از اين، پيرامون اين نمايش نوشته بود، آنتيگونه قرار است از اواخر مردادماه سال جاری در سالن شماره يک تماشاخانه ايرانشهر به روی صحنه برود.

همايون غنی‌زاده نمايش آنتيگونه را با حضور بازيگران مطرح تئاتر استونی در بيست‌وهشتمين جشنواره بين‌المللی تئاتر فجر به صحنه برد.

اين نمايش در بخش‌های کارگردانی، نويسندگی و بازيگری مرد مسابقه بين الملل جشنواره بيست و هشتم نامزد دريافت جايزه بود و الينا رينولد ، جايزه بازيگری زن مسابقه بين‌الملل را از آن خود کرده بود.

آنتيگونه که با حضور غنی‌زاده در کشور استونی توليد شد در کشورهای فنلاند و استونی چندين اجرا داشته است و برپايه برنامه‌ريزی شرکت توليدکننده در کشورهای مختلف اروپايی نيز اجرا می‌شود.

آثار نمايشی در ايران پيش از آن‌که به روی صحنه بروند، از سوی اداره نظارت و ارزشيابی مرکز هنرهای نمايشی بازبينی می‌شوند و سپس مجوز نمايش می‌گيرند. بسياری از اين آثار با بازبينی‌های بسيار روبه‌رو شده و برای برخی ديگر مجوز نمايش صادر نمی‌شود.

شورای نظارت و ارزشيابی مرکز هنرهای نمايشی چندی پيش مجوز اجرای نمايش "يرما" نوشته فدريکو گارسيا لورکا به کارگردانی علی رفيعی، کارگردان پيشکسوت تئاتر ايران را نيز صادر نکرد. اين نمايش قرار بود مهرماه سال جاری به روی صحنه برود.

نمايش "هدا گابلر" يکی از مهم‌ترين نمايشنامه‌های ايبسن، نمايشنامه‌نويس سر‌شناس نروژی نيز در سال ١٣٨٩ مدتی پس از دريافت مجوز نمايش، از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توقيف شد. پس از توقيف اجرای "هدا گابلر"، وحيد رهبانی، کارگردان و دست اندرکاران اين نمايش به دادسرا احضار شدند.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

|سلام دوستان من ا
این نمایش رو من در شب اول دیدم
بسیار بی کیفیت بود
این اولین باری است که من از عدم مجوز یک نمایش خوشحال می شوم

و من هم اجرا را در شب اول دیدم و به نظرم یکی از بهترین اجراهای امسال بود
فضای ساختارگرانه و مدرن به نمایش آتتیگونه سوفکل، تجربه دیدن این نمایش رو لذت بخش می کرد
بسیار متاسف شدم که مجوزش لغو شد

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما