خانه | خبر | اخبارایران

گسترش لکه‌های نفتی در دریای خزر

چهارشنبه, 1391-06-01 18:32
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

معاون سازمان محیط زیست ایران از همسایه شمالی خود، جمهوری آذربایجان به دلیل کم‌توجهی زیست محیطی نسبت به مسائل دریای خزر انتقاد کرده است.

 
عبدالرضا کرباسی، معاون دریایی سازمان محیط زیست ایران روز چهارشنبه یکم شهریورماه سال جاری، به خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، گفته است: در جمهوری آذربایجان، فعالیت‌های نفتی با وسایل فرسوده صورت می‌گیرد و این کشور توجهی به توان خود برای پالایش این پهنه آبی ندارد.
 
براساس این گزارش، بازدید کار‌شناسان محیط زیست برای نخستین‌بار در روز ۲۵ مردادماه و سپس در روزهای بیست و نهم و سی‌ام مرداد در سراسر سواحل منطقه شرق گیلان صورت گرفت و نتیجه آن رویت لکه‌های نفتی و گسترش آنها در سواحل انزلی بود. این لکه‌های نفتی می‌تواند میزان اکسیژن آب را به شدت کاهش دهد و موجب مرگ و میر آبزیان شود.
 
به گزارش سازمان حفاظت محیط زیست کشور، این لکه‌های نفتی تهدیدی جدی برای محیط زیست دریای خزر محسوب می‌شوند و جمهوری آذربایجان نباید با شیوه فعالیت‌های خود مشکلات زیست محیطی برای کشورهای همسایه ایجاد کند.
به گفته معاون سازمان محیط زیست ایران، پس از بررسی برآورد هزینه‌های پاکسازی و خسارت‌های زیست محیطی، مراتب از طریق وزارت امور خارجه ایران برای اخذ جریمه از جمهوری آذربایجان پیگیری خواهد شد.
 
پیش از این اعلام شده بود که عکس‌های ماهواره‌ای نشان می‌دهند لکه‌های نفتی به طول ۱۱۰ کیلومتر از آذربایجان به سمت ایران در حرکت هستند.
 
به گزارش سازمان حفاظت محیط زیست کشور، این لکه‌های نفتی تهدیدی جدی برای محیط زیست دریای خزر محسوب می‌شوند و جمهوری آذربایجان نباید با شیوه فعالیت‌های خود مشکلات زیست محیطی برای کشورهای همسایه ایجاد کند.
 
لکه‌های نفتی در مناطق آستارا، تالش و رضوان شهر مشاهده نشده است و بیشترین تراکم آن در سواحل منطقه کپورچال است.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما