خانه | خبر | اخبارایران

شیرین عبادی: حکومت ایران می‌خواهد زنان را خانه‌نشین کند

دوشنبه, 1391-05-30 10:24
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

شیرين عبادی، در نامه‌ای به سازمان ملل نوشته است که حکومت ايران می‌کوشد زنان را از حضور فعال در اجتماع بازدارد و به درون خانه بازگرداند.

 
 
این حقوقدان و فعال حقوق بشر در نامه خود که روز شنبه، ۲۸ مرداد ماه، در سايت کانون مدافعان حقوق بشر ايران انتشار يافته از این نهاد خواسته است تا هنگام بررسی پرونده حقوق بشر ايران، به تبعيض‌های تازه عليه زنان ايران توجه کند.
 
شیرین عبادی، به توقف پذیرش دختران در ۷۷ رشته تحصیلی دانشگاهی، به ویژه در رشته‌های فنی و مهندسی در ایران اشاره کرده و نوشته است: «علاوه بر قوانین تبعیض‌آمیزی که از ابتدای انقلاب سال ۱۹۷۹ بر زنان ایران تحمیل شده است، در سال تحصیلی جدید تعداد ۳۶ دانشگاه مبادرت به حذف پذیرش دختران از ۷۷ رشته تحصیلی کرده‌اند.»
 
وی در ادامه نامه نوشته است ازجمله دانشگاه اراک از پذیرش دختران در رشته‌های زبان و ادبیات انگلیسی، علوم تربیتی، علوم کامپیوتر، مهندس شیمی، مهندسی صنایع، مهندسی عمران، مهندسی مکانیک، مهندسی کشاورزی و شیمی محض و دانشگاه اصفهان از پذیرش دختران در رشته‌های علوم سیاسی، حسابداری، مدیریت بازرگانی دولتی و صنعتی، مهندسی برق، مهندسی عمران، مکانیک، راه آهن و مترجمی زبان انگلیسی ممانعت به عمل آورده‌اند.
 
به عقیده خانم عبادی، حکومت ایران به شیوه‌های مختلف «درصدد مقابله با جنبش زنان در ایران» بر آمده و با «طرح‌ها، قوانین و سیاست‌های مختلف می‌کوشد تا زنان را از تحصیل و حضور فعال در اجتماع بازداشته و آن‌ها را به درون خانه بازگرداند تا شاید دست از مطالبات بر حق خود برداشته و حکومت را در اعمال سیاست‌های نادرست راحت بگذارند».
برنده جایزه صلح نوبل، اين اقدام را سبب کاهش درصد دختران دانشجو از «۶۵ درصد به ۵۰ درصد» عنوان کرده است.

به عقیده خانم عبادی، حکومت ایران به شیوه‌های مختلف «درصدد مقابله با جنبش زنان در ایران» بر آمده و با «طرح‌ها، قوانین و سیاست‌های مختلف می‌کوشد تا زنان را از تحصیل و حضور فعال در اجتماع بازداشته و آن‌ها را به درون خانه بازگرداند تا شاید دست از مطالبات بر حق خود برداشته و حکومت را در اعمال سیاست‌های نادرست راحت بگذارند».
 
این فعال حقوق بشر با اشاره به سیاست تفکیک جنسیتی و نیز تغییرات بنیادی‌ای که در محتوای دروس دانشگاهی رشته «مطالعات زنان» و تبدیل نام آن به «حقوق زن در اسلام» به عمل آمده نوشته است: «این تغییرات حکایت از تحمیل فرهنگ پدرسالار دارد که هدف آن تقویت نقش زن در خانه و خانواده و ناچیز جلوه دادن اهمیت وی در اجتماع است.»
 
شیرین عبادی لغو برنامه تنظیم خانواده و کنترل موالید را نیز در مسیر خانه‌نشین کردن زنان توصیف کرده و نوشته است: «دولتمردان ایرانی اعلام کرده‌اند که جمعیت کشور باید به دو برابر افزایش یابد. این در حالتی است که تعداد مهد کودک‌ها و کودکستان‌های کشور بسیار اندک و ناکافی است و جالب‌تر آنکه اخیراً طبق اعلام حکومت، برای تاسیس مهد کودک و کودکستان‌ها، روحانیون و طلبه‌ها بر سایر داوطلبان ارجحیت دارند.»
 
اخیراً محمد مهدی زاهدی، نماینده کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی، از احضار وزیر علوم برای توضیح در مورد حذف جنسیتی در برخی از دانشگاه‌های کشور خبر داد.

 

نامه شیرین عبادی برای احمد شهید (گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در ایران)، ناوی پیلای (کمیساریای عالی حقوق بشر)، بان کی مون (دبیر کل سازمان ملل متحد)، گزارشگر ویژه خشونت علیه زنان و گزارشگر ویژه حق تحصیل نیز ارسال شده است. 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما