خانه | خبر | اخبارایران

افزايش ۱۴ درصدی خودکشی با قرص برنج در ايران

شنبه, 1391-05-28 12:56
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

بر پايه آمارهای پزشکی قانونی ايران شمار خودکشی با قرص برنج در اين کشور ۱۴ درصد افزايش يافته است. در اين ميان تهران، مازندران، گيلان و لرستان به ترتيب بيشترين آمار خودکشی را با قرص برنج دارا هستند.

 
به گزارش خبرگزاری مهر، در تازه‌ترين حادثه، اين قرص سمی در کمتر از يک روز، سه قربانی در شرق تهران گرفت.
 
در سه ماه نخست امسال نيز ۱۱۶ نفر در استان‌های تهران، مازندران، گيلان و لرستان به علت مسموميت با قرص برنج جان باخته‌اند که بيشتر آن‌ها با انگيزه خودکشی اقدام به مصرف اين قرص‌ها کرده بودند. همچنين طی سال‌های ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۰ در ايران، هزار و ۳۱۱ نفر به علت مسموميت با قرص برنج کشته شده‌اند که از اين تعداد ۶۹۶ نفر مرد و ۶۱۵ نفر زن بودند.
 
قرص برنج به نام فسفيد آلومينيوم نيز شناخته می‌شود. اين قرص که گاز فسفيد توليد می‌کند، برای جلوگيری از آفت‌زدگی برنج در انبار کاربرد دارد. مسموميت با اين قرص هم از راه استنشاق، هم از راه تماس پوستی و هم به صورت خوراکی اتفاق می‌افتد. مصرف خوراکی آن باعث تهوع، درد معده ، استفراغ، اسهال، تنگی نفس، احساس سرما، عطش ، سردرد، تشنج و کما و در نهايت مرگ می‌شود.
 
دکتر غلامعلی جعفری، متخصص سم شناسی به مهر گفت: "سم قرص برنج سمی است که بر روی سلول‌ها تأثير بدی می‌گذارد و تنفس سلولی را از بين می‌برد و باعث آسيب جدی به اعضا و ارگان‌های ديگر بدن مثل کليه ها و قلب می‌شود." به گفته وی مرگ با قرص برنج "مرگ بسيار دردناکی" است و "فرد عطش زيادی به آب دارد."
 
جعفری افزود: "در اين مرگ فرد تا زمانی که زنده است، هوشيار و بيدار بوده و سوزش بدی در بدن خود احساس می کند. بر اساس علامت‌های بالينی فرد دچار خستگی و کمبود اکسيژن می‌شود، به طوري که بدنش رو به کبودی رفته و دچار خفگی سلولی خواهد شد. اين روند روندی غير قابل برگشت است و مسموميت با قرص برنج برابر با مرگ است."
 
قرص برنج در عطاری‌های ايران
 

قرص برنج در عطاری‌های ایران به فروش می‌رسد. سازمان پزشکی قانونی ايران اعلام کرده است مرگ بر اثر مسموميت طی سال‌های اخير روندی صعودی داشته به‌طوری که رقم ۲۱۴ مورد مرگ بر اثر مسموميت قرص برنج در سال ۸۷ به ۴۶۳ مورد در سال ۹۰ رسيده است.

 
در سه ماه نخست امسال نيز ۱۱۶ نفر در استان‌های تهران، مازندران، گيلان و لرستان به علت مسموميت با قرص برنج جان باخته‌اند که بيشتر آن‌ها با انگيزه خودکشی اقدام به مصرف اين قرص‌ها کرده بودند. همچنين طی سال‌های ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۰ در ايران، هزار و ۳۱۱ نفر به علت مسموميت با قرص برنج کشته شده‌اند که از اين تعداد ۶۹۶ نفر مرد و ۶۱۵ نفر زن بودند.
آمار خودکشی در سه ماهه نخست سال‌ گذشته نسبت به مدت مشابه سال قبل ۹ و چهار دهم درصد افزايش داشت. در سه ماهه نخست سال‌ گذشته ۹۵۲ نفر در کشور خودکشی کرده‌اند که از اين ميان ۲۷۴ نفر زن و ۶۷۸ نفر مرد بوده‌اند.
 
اين در حالی است که در کل سال ۸۸، سه‌هزار و ۱۲۲ خودکشی و در سال ۸۹، سه‌هزار و ۶۴۹ خودکشی گزارش شده است.
 
بر اساس اظهارات رئيس پزشکی قانونی در سال گذشته بيشترين موارد مرگ ناشی از مسموميت با قرص برنج در تهران ثبت شده است که تعداد آن‌ها به ۲۰۵ فوتی می‌رسد.
 
پژوهشگران ايران عواملی چون مشکلات اقتصادی، جنسيت، سن، ميزان همبستگی با اطرافيان، فشارهای روحی و اجتماعی را از علت‌ها و انگيزه‌های خودکشی می‌دانند که در اين ميان بيشترين سهم را افسردگی و اختلافات خانوادگی دارد.
 
خودکشی دهمين علت مرگ‌ومير در جهان به‌شمار می‌رود. ميزان اقدام به خودکشی در جهان در ميان زنان چهار برابر مردان است اما خودکشی موفق در مردان، چهار برابر بيش از زنان است.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما