خانه | خبر | اخبارایران

زلزله بخش‌هايی از استان تهران را لرزاند

شنبه, 1391-05-28 04:42
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

بامداد امروز شنبه ۲۸ مرداد زلزله ۳.۸ ريشتری شهرهای دماوند، بومهن و پاکدشت از توابع استان تهران را لرزاند.

 
به گزارش خبرگزاری مهر، کانون اين زلزله شهر بومهن اعلام شده است. اين زلزله ساعت يک و بيست و شش دقيقه بامداد رخ داده است.
 
محمود مظفر، رئيس سازمان امداد و نجات هلال احمر ايران گفت: "تمامی تيم‌های امدادی هم اکنون به صورت آماده باش هستند تا در صورت تکرار حادثه به سرعت وارد عمل شوند."
 
وی افزود: "هنوز خسارات احتمالی اين واقعه طبيعی در شرق استان تهران اعلام نشده است."
 
شهر ۴۰ هزار نفری بومهن در شمال شرق استان تهران در مسير جاده آبعلی و در جوار شهرهای پرديس و رودهن قرار دارد.
 
 بر پايه اين گزارش همچنين اين زمين‏ لرزه در پرديس و شهرهای ديگر نيز احساس شد. این نکته باعث شد شماری از مردم تا صبح در خيابان‌ها به سر ببرند.
 
خبرگزاری فارس نيز نوشته است: "مردم نگران اين شهرها در معابر عمومی هستند و به طرف پارک‏های اطراف محل سکونت خود هجوم آورده‏اند."
 
بر پايه بررسی آماری و زمين‌لرزه‌هايی که پيش از اين در ناحيه ری و تهران ثبت شده، به‌طور ميانگين هر ۱۵۸ سال، زمين‌لرزه‌ای ويرانگر در اين ناحيه رخ داده است. آخرين زلزله مرگبار در تهران، ۱۷۲ سال پيش اتفاق افتاد. استان تهران در حال حاضر بيش از ۱۳ ميليون جمعيت دارد.
رضا طاهرخانی، بخشدار رودهن گفت: "هنوز گزارشی در زمينه خسارت‏های احتمالی ناشی از زمين‏لرزه شمال شرق استان تهران در بخش رودهن دريافت نشده است."
 
بر پايه بررسی آماری و زمين‌لرزه‌هايی که پيش از اين در ناحيه ری و تهران ثبت شده، به‌طور ميانگين هر ۱۵۸ سال، زمين‌لرزه‌ای ويرانگر در اين ناحيه رخ داده است.
 
 آخرين زلزله مرگبار در تهران، ۱۷۲ سال پيش اتفاق افتاد. استان تهران در حال حاضر بيش از ۱۳ ميليون جمعيت دارد.
 
بهرام عکاشه که از او به عنون "پدر علم زلزله‌شناسی ايران" ‌ياد می‌شود، هفته گذشته گفته بود تهران منتظر وقوع زلزله‌ای به قدرت هفت درجه در مقياس ريشتر است که می‌تواند ميليون‌ها کشته به دنبال داشته باشد.
 
وی گفته بود: "من منتظر زلزله‌ای هفت ريشتری در تهران، قزوين، تالش، گلستان و خراسان رضوی هستم. اين برداشت شخصی نيست بلکه بر مبنای يکسری مطالعات تخصصی است."
ايران از جمله کشورهای زلزله‌خيز جهان است. ۹۰ درصد خاک اين کشور، روی نوار زلزله واقع شده است. بر اساس تخمين کارشناسان، در صورت بروز زلزله در تهران، بين ۲۰ تا ۵۰ درصد بيمارستان‌های اين شهر به کلی تخريب خواهد شد.
 
اين در حالی است که بيمارستان‌های تهران به لحاظ فنی و سازه‌ای، ضريب ايمنی بالايی در برابر زلزله ندارند و مقاومت برخی از آن‌ها حتی در برابر زلزله شش ريشتری نيز اندک است.
 
 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

اگر در تهران زلزله بیاید دیگر ایران قدرت و ثروت کافی برای جنگ افروزی و تروریسم بر علیه اسراییل را نخواهد داشت و اسراییل مجبور نخواهد شد برای نجات مردمش از دست این فاشیستهای مسلمان که میخواهند یهودیها را قتل عام و اسراییل را اشغال کنند به جنگ روی بیاورد. تنها دلیلی که آخوندها از همان اول انقلاب فکر کردند زمان برای حمله به اسراییل و کشتار مردمانش مناسب است به دلیل این بود که ایران به خاطر نفت به ثروت زیادی دست یافته بود و آخوندهادیدند که به اندازه کافی ‍برای جنگ افروزی و ترورریسم بودجه دارند. ****

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما