خانه | خبر | اخبارایران

وزارت خارجه: همه ايرانيان ربوده‌شده در سوريه سالم هستند

پنجشنبه, 1391-05-19 09:04
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

يک مقام وزارت خارجه ايران اعلام کرد همه ايرانيانی که چند روز پيش در سوريه ربوده شده‌اند، "سالم" هستند.

به گزارش خبرگزاری فارس، مجتبی فردوسی‌پور، رئيس اداره خاورميانه وزارات خارجه ايران چهارشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۱ گفت: "تماس‌ها برای اطلاع از سرنوشت زائران ربوده‌شده حاکی است که همه آن‌ها سالم هستند و هيچ نشانه‌ای از شهادت تعدادی از آن‌ها وجود ندارد."

پيشتر ارتش آزاد سوريه که ايرانیان ربوده‌شده را در اختيار دارد، گفته بود سه نفر از ربوده‌شدگان بر اثر بمباران‌های نيروهای دولتی سوريه کشته شده‌اند.

۴۷ ايرانی و يک مترجم افغانستانی روز شنبه ۱۴ مرداد در مسير مقبره حضرت زينب، فرزند علی بن ابی‌طالب، نخستين امام مسلمانان شيعه، در حومه شهر دمشق، در جاده فرودگاه ربوده شدند.

ايران که تا پيش از اين، اين افراد را "زائر" معرفی می کرد، روز گذشته اعلام کرد شماری از ربوده‌شدگان از بازنشستگان سپاه پاسداران و ارتش هستند

ايران که تا پيش از اين، اين افراد را "زائر" معرفی می کرد، روز گذشته اعلام کرد شماری از ربوده‌شدگان از بازنشستگان سپاه پاسداران و ارتش هستند.

به گفته فردوسی‌پور "از زمان اعلام ربوده‌شدن زائران ايرانی در سوريه، ايران تماس‌های خود را برای آزادی آن‌ها آغاز کرد و وزير خارجه در اين خصوص با همتايان خود در قطر، ترکيه و همچنين دبيرکل سازمان ملل متحد گفت‌وگو کرد."

ايران با ارسال نامه‌ای به بان کی‌ مون، دبير کل سازمان ملل متحد خواهان دخالت اين نهاد بين‌المللی برای آزادی ايرانيان ربوده شده در سوريه شد.

ارتش آزاد سوريه که از مخالفان حکومت اين کشور است، اين افراد را به ظن "نظامی‌بودن" در اختيار دارد. اما تهران می گويد اين اتهام را که ايرانيان ربوده‌شده نظامی بوده‌اند، رد کرده است.

جمهوری اسلامی ايران همچنين در يادداشت خود به دولت آمريکا مسئوليت تأمين امنيت جان ۴۷ ايرانی ربوده شده در دمشق را متوجه ايالات متحده دانسته است.

حسين امير عبداللهيان، معاون وزير امور خارجه ايران افزون بر دولت آمريکا از دولت‌های قطر و ترکيه نيز خواسته است تا نسبت به حفظ جان ايرانيان ربوده‌شده توجه نشان دهند.

همچنين رضا زبيب، مديرکل آمريکای شمالی وزارت امور خارجه ايران نيز دولت آمريکا را مسئول سلامت ۴۷ ايرانی ربوده‌شده دانست و گفت: "از دولت آمريکا انتظار می‌رود با استفاده از نفوذ خود نزد ربايندگان امکان آزادی فوری و بدون قيد و شرط آن‌ها را فراهم نمايد."
 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما