خانه | خبر | اخبارایران

مدرسه تاريخی طالقانی تبريز تخريب شد

سه شنبه, 1391-05-17 09:50
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

مدرسه تاريخی طالقانی تبريز با وجود اعتراض دوستداران ميراث فرهنگی از سوی آموزش و پرورش تخريب شد.

به گزارش خبرگزاری ميراث فرهنگی (CHN)، مدرسه طالقانی يکی از "قديمی‌ترين" مدارس باقی مانده از تاريخ تبريز بود.

اين خبرگزاری نوشته است: "مدرسه تاريخی طالقانی با همه خاطره‌ها و نوستالژی‌هايی که برای تبريزی‌ها داشت، با خاک يکسان شد، هيچ کدام از اعتراض‌های اهالی اين شهر ديرينه و دانش‌آموختگان مدرسه طالقانی به جايی نرسيد و وعده رئيس سازمان ميراث فرهنگی آذربايجان شرقی مبنی بر ثبت ملی اين مدرسه، وعده‌ای توخالی بود."

تراب محمدی، رئيس سازمان ميراث فرهنگی آذربايجان شرقی سوم مرداد ۱۳۹۱ به خبرگزاری ميراث فرهنگی گفته بود: "با توجه به خواسته بسياری از مردم تبريز و اين‌که بسياری از بزرگان و انديشمندان در اين مدرسه تدريس و تحصيل کرده‌اند، سازمان ميراث فرهنگی قصد دارد تا اين مدرسه را در فهرست آثار ملی کند."

دبيرستان آيت‌الله طالقانی (منصور سابق)، يکی از دبيرستان‌های به‌نام و قديمی شهر تبريز به‌شمار می‌رود که در سال ۱۳۲۵ يا ۱۳۲۶ تأسيس شده است

دبيرستان آيت‌الله طالقانی (منصور سابق)، يکی از دبيرستان‌های به‌نام و قديمی شهر تبريز به‌شمار می‌رود که در سال ۱۳۲۵ يا ۱۳۲۶ تأسيس شده است.

شهرام دبيری، رئيس پيشين شورای شهر تبريز پيشتر با اعتراض به شرايط کنونی مدرسه طالقانی گفته بود: "ميراث فرهنگی بايد متولی بناهای تاريخی در شهر باشد چرا که تاريخ هر شهر در بناها و ميراث تاريخی آن نهفته است. من تعجب می‌کنم در خصوص اين بنا چرا ميراث فرهنگی سکوت کرده است."

فعالان ميراث فرهنگی می‌گويند روند تخريب و آسيب‌رسانی به آثار تاريخی ايران در چند سال اخير به‌شدت افزايش يافته است.

به گفته اين فعالان سازمان ميراث فرهنگی پس از ادغام با سازمان جهانگردی از اهداف اصلی خود دور شده و به "بنگاهی صرفأ تجاری" تبديل شده است.

منتقدان سازمان ميراث فرهنگی همچنين بر اين عقيده هستند که در دولت محمود احمدی‌نژاد با تغييرات پی در پی در اين سازمان و جابه‌جايی‌های مکرر ساختمان‌ها، پرونده‌ها، مطالعات و تحقيقات نيز نابود شده‌اند.

در هفت سال گذشته سازمان ميراث فرهنگی، گردشگری و صنايع دستی تاکنون شاهد تغيير سه مدير بوده است.

اسفنديار رحيم مشايی، حميد بقايی و روح‌الله احمدزاده سه مديری بودند که در هفت سال گذشته رياست اين سازمان را بر عهده داشتند و يکی پس از ديگری کنار رفتند. اکنون نيز حسن موسوی رئيس سازمان ميراث فرهنگی است.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

پس از اعلام خوش افتتاح دانشگاه مداحي ، سازمان بهزیستی اعلام کرد به ۴۰۰ هیات مذهبی در ایران مجوز راه‌اندازی مهدکودک داده شده و قرار است این مهد‌کودک‌ها در ۱۰ استان راه‌اندازی شود.!!

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما