خانه | خبر | اخبارایران

لايحه برخورد با ريزگردها به مجلس ارائه می‌شود

یکشنبه, 1391-05-15 18:41
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

رئيس سازمان محيط زيست ايران از ارائه لايحه‌‌ای به مجلس برای مقابله با ريزگردها در آينده‌ای نزديک خبر داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجويان ايران (ايسنا) محمدجواد محمدی‌زاده، رئيس سازمان محيط زيست ايران امروز يکشنبه ۱۵ مرداد در جلسه بررسی چگونگی مهار ريزگردها و گردوغبار در مجلس شورای اسلامی گفت: "به‌زودی لايحه‌ جامعی برای مقابله با ريزگردها به کميسيون کشاورزی ارائه خواهد شد."

محمدی‌زاده افزود: "دو طرح، يکی مربوط به داخل کشور برای مهار گرد و غبار و ديگری مربوط به توافق منطقه‌ای با عراق و کشورهای ديگر تهيه کرده‌ايم."

رئيس سازمان محيط زيست ايران همچنين از سرمايه‌گذاری مشترک ايران و عراق در راستای اجرای طرح‌های يادشده خبر داد و گفت: "کار در حجم بيش از ٥٠٠ هزار هکتار در عراق آغاز شده است."

به گفته سازمان محيط زيست ايران، ۲۳ استان اين کشور درگير پديده گرد و غبار هستند

علی لاريجانی، رئيس مجلس دهم نيز، با بيان اين‌که "گرد و غبار و ريزگردها بيشتر دارای ريشه‌ خارجی و مربوط به عراق، عربستان و اردن هستند"، گفت: "نزديک به ٧٠ درصد از اين گرد و غبار از عراق وارد کشور می‌شود اما حرکت مهمی در اين کشور صورت نگرفته است."

به گزارش خبرگزاری مهر، علی محمد احمدی، نماينده دهلران نيز در سخنانی گفت: "چند سال است که غبار عربی يا ريزگردها ٢٠ استان کشور را تحت تأثير قرار داده و عمق آن از جنوب شرق تا شمال غرب گسترده‌تر و آثار زيانبار آن مشهودتر شده است."

احمدی به گسترش بيماری‌های قلبی - عروقی و تنفسی و آلرژيک در بين گروه‌های آسيب‌پذير جامعه اشاره کرد و گفت: "در زمان گسترش ريزگردها شاهد تعطيلی ادارات و مراکز آموزشی و همچنين مهاجرت‌های گسترده هستيم که مردم ناچار به ترک ديار و کاشانه خود شده‌اند."

شريف حسينی، نماينده اهواز نيز با بيان اين‌که "٣٦ درصد از دشت‌های کشور به‌خاطر بيلان منفی، منطقه ممنوعه بحرانی اعلام شده است"، گفت: "تخريب و آلوده‌سازی تالاب‌های کشور از جمله تالاب‌های شادگان و تخريب تالاب گاوخونی، انتقال بی‌رويه آب از سرچشمه‌های کارون و کرخه و خشک شدن درياچه اروميه وضعيت فعلی را رقم زده است."

نماينده اهواز در مجلس گفت: "سالانه ١٩ هزار بيمار بر اثر گرد و غبار به تعداد بيماران اضافه می‌شود که پنج هزار نفر آن در استان خوزستان هستند."

به گفته سازمان محيط زيست ايران، ۲۳ استان اين کشور درگير پديده گرد و غبار هستند.

مقام‌های دولتی ايران، کشورهای عربی از جمله عراق را عامل بروز اين گردوغبارها می‌دانند اما برخی کارشناسان محيط زيست می‌گويند ايران خود نيز در اين‌باره "مقصر" است.

اسماعيل کهرم، فعال محيط ‌زيست و مدرس دانشگاه در مورد عامل ايجاد ريزگردها معتقد است: "ناميدن ريزگردها به نام ريزگردهای غربی يا عربی صحيح نيست چون خود ما نيز عامل ايجاد آن هستيم. زمانی که ۴۰۰ هزار هکتار از تالاب‌هايی مثل نيريز و بختگان خشک می‌شود، رسوبات خشک‌شده کف آن‌ها با باد حرکت می‌کند و تشکيل ريزگردها را می‌دهد."

 

Share this
Share/Save/Bookmark

با سلام

هشدار: این فقط یک نظر یا یک پیشنهاد است و لزوما نمیتواند کاملا درست باشد و در مقیاس وسیع ممکن است ناممکن باشد.

اگر به ریز گرد ها به عنوان یک ثروت "بادآورده" نگاه کنیم انوقت می بینیم که میلیونها تن خاک خوب و حاطیخیز از کشوهای همسایه به طور رایگان در اختیار ما قرا گرفته است. سوال اینجاست که آیا میتوان به کمک دستگاهی و با رها کردن ذرات ریز آب در هوا (ریزآبها) این ریزگردها را سنکین تر کرد تا در سطح زمین های کشاورزی سقوط کنند؟ مثلا اگر با هوپیماهای سم پاش بتوان در ارتفاع بالا این ذرات آب (ریزآب ها) را رها کرد نتیجه چه خواند بود؟ ظاهرا اگر در ارتفاع بالاتری این ریزآبها در هوا رها شوند به تدریج که سقوط میکنند سنگینتر شده و در انتها با سرعت بیشتری به زمین می نشینند و از گسترش ریزگردها جلوگیری میشود. شاید احتیاجی هم به سرمایه گذاری در عراق نباشد. از انجا که ریزگردها از سمت غرب به کشور هجوم میآورند شاید بتوان با استقرار چندین فروند از این هواپیماهای آب پاش در نزدیکی مرز و یک اقدام پیشگیرانه از نفوذ انها به کشور جلوگیری کرد. به هر حال شاید این فکر مسخره به نظر اید اما به امتحان کردنش در مقیاس کوچکتر می ارزد.

ابراهیمیان

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما