خانه | خبر | اخبارایران

سخنان ضد و نقيض درباره ساخت حرم در حريم ارگ ساسانی

یکشنبه, 1391-05-15 14:23
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

در حالی که يک مقام بلندپايه سازمان ميراث فرهنگی ايران خواهان بررسی بيشتر نقشه‌های طرح احداث حرم "شهيد گمنام" در حريم ارگ ساسانی شهرستان انار استان کرمان شده اما معاون سازمان ميراث فرهنگی کرمان به مسئولان محلی انار گفته است "سريعاً" کار ساخت‌وساز اين حرم را آغاز کنند.

خبرگزاری ميراث فرهنگی (CHN) روز يکشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۱ گزارش داد: "سازمان ميراث فرهنگی کشور اعلام کرده است در حال بررسی نقشه طرح احداث حرم شهيد گمنام در حريم ارگ تاريخی انار است اما حسن موحدی، معاون سازمان ميراث فرهنگی کرمان در جلسه‌ای با مسئولان محلی انار خواهان آغاز سريع عمليات احداث اين حرم شده ‎است."

اين خبرگزاری نوشته است: "با ادامه اين روند، به‌زودی ارگ انار در محاصره‌ای از ساخت‌وسازها قرار می‌گيرد."

بر پايه اين گزارش، حجت‌الاسلام حسين ابراهيمی، امام جمعه انار در نماز جمعه ۱۳ مرداد گفت: "در جلسه‌ای که در کرمان داشتيم، معاون اداره کل ميراث فرهنگی کرمان گفت هر چه زودتر اين طرح [حرم شهيد گمنام] را به پايان برسانيد تا ما به‌عنوان يک الگو به سراسر کشور اعلام کنيم که در کنار ميراث فرهنگی، حفظ ميراث معنوی می‌تواند مکمل ميراث فرهنگی باشد."

به گفته حجت‌الاسلام حسين ابراهيمی، امام جمعه انار، فعالان ميراث فرهنگی که با احداث اين حرم در حريم ارگ انار مخالفت می‌کنند، "عقده‌ ‌شخصيت" دارند

حجت‌الاسلام ابراهيمی افزود: "امروز متأسفانه انار به‌عنوان اولين شهری که در آن بحث مخالفت با احداث حرم شهيد گمنام به راه افتاده، در کشور مطرح شده است."

به گفته وی، فعالان ميراث فرهنگی که با احداث اين حرم در حريم ارگ انار مخالفت می‌کنند، "عقده‌ ‌شخصيت" دارند.

آغاز عمليات احداث حرم شهيد گمنام در ۷۰ متری ارگ تاريخی انار با واکنش دوستداران ميراث فرهنگی مواجه شده است. به گفته فعالان ميراث فرهنگی اين حرم در حريم ارگ انار قرار گرفته و منظر آن را "به‌شدت مخدوش می‌کند."

ارگ تاريخی انار بر فراز تپه‌ای در مرکز شهر انار قرار گرفته است. اين ارگ که در فهرست آثار ملی ايران به ثبت رسيده به گفته باستان‌شناسان به دوره‌ ساسانيان و حتی پيش از آن تعلق دارد که بايد لايه‌نگاری و کاوش‌ شود.

حسن موحدی، معاون ميراث فرهنگی کرمان در حالی بر آغاز سريع احداث اين حرم تأکيد کرده است که هفته گذشته مسعود علويان صدر، معاون ميراث فرهنگی سازمان ميراث فرهنگی، صنايع دستی و گردشگری کشور گفته بود: "طرح احداث بنا برای شهيد گمنام برای جلوگيری از تخريب حريم منظری اين بنا در دست بررسی است و فقط در صورت موافقت اين سازمان، مقبره احداث می‌شود."

به گفته علويان صدر، حرم شهيد گمنام انار "ممکن است از نظر حريم منظری مشکلاتی ايجاد کند."

شاخص‌ترين اثر تاريخی شهر انار، ارگ آن ‌است که به جای مانده از شهر تاريخی "آبان" است. انار تا پيش از حمله عرب‌ها به ايران "آبان" نام داشته است. شهر تاريخی آبان از جمله شهرهای کوره استخر ولايت فارس بوده که اکنون از اين شهر تاريخی تنها يک ارگ باقی مانده است.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

متظاهرين به دين ولي در اصل دزد و فاسد و روغگو ، اين مملکت فقط به شما و افکار طالباني شما تعلق ندارد........

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما