خانه | خبر | اخبارایران

ايران برای مذاکره با قدرت‌های جهان در ماه اوت توافق کرد

جمعه, 1391-05-13 13:45
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

سعيد جليلی، دبير شورای امنيت ملی و نماينده اصلی ايران در مذاکرات هسته‌ای و کاترين اشتون، مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا در گفت‌وگويی تلفنی درباره انجام مذاکره هسته‌ای ديگری بين ايران و قدرت‌های جهان در ماه اوت توافق کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، کاترين اشتون با انتشار بيانيه‌ای درباره اين توافق تلفنی که روز گذشته، پنج‌شنبه دوم اوت (۱۲ مرداد) صورت گرفت، اظهار داشت: "من اين پيشنهاد را که مذاکره مجددی در پايان ماه جاری داشته باشيم مطرح کردم و دکتر جليلی موافقت کرد."

او گفت اين پيشنهاد را پس از بحث‌هايی با جليلی درباره "چگونگی پيش‌برد مذاکرات هسته‌ای با ايران" مطرح کرده است.

اشتون به اين موضوع که اين مذاکره جديد به طور رو در رو انجام خواهد شد يا از طريق مکالمات تلفنی، اشاره‌ای نکرد اما تصريح کرد: "من بر اهميت اين مسئله که ايران هم‌اکنون بايد برای ايجاد اعتماد به موضوعات مورد نظر ما بپردازد، تأکيد کردم."

کاترين اشتون سعی دارد که بعد از اين ديپلماسی‌ سخت‌گيری ـ آسان‌گيری که تاکنون در مورد ايران در پيش گرفته شده است، مذاکرات با تهران را به سمت نقطه با ثبات‌تری هدايت کند

اشتون که به‌عنوان نماينده ارشد اتحاديه اروپا و به نمايندگی از طرف گروه ۱+۵ شامل کشورهای بريتانيا، چين، فرانسه، آلمان، روسيه و آمريکا در مذاکرات هسته‌ای با ايران شرکت می‌کند، سعی دارد که بعد از اين ديپلماسی‌ سخت‌گيری ـ آسان‌گيری که تاکنون در مورد ايران در پيش گرفته شده است، مذاکرات با تهران را به سمت نقطه با ثبات‌تری هدايت کند.

هفته‌ای پيش از اين توافق تلفنی، علی باقری و هلگا اشميد، معاونان اشتون و جليلی طی ملاقاتی حضوری در استانبول ترکيه با يکديگر مذاکره کرده بودند.

در بيانيه اشتون همچنين آمده است که او در اين مدت، "شيوه‌های ديپلماتيک برای حل نگرانی‌های بين‌المللی درباره برنامه هسته‌ای ايران" را که به گمان کشورهای غربی و اسرائيل، با هدف ساختن بمب اتمی پيش می‌رود، بررسی کرده‌ است.

کنگره آمريکا نيز در روز چهارشنبه در عين بررسی احتمال حمله اسرائيل به تجهيزات هسته‌ای ايران، اجرايی شدن تحريم‌های جديدی را که بخش‌های انرژی و کشتی‌سازی ايران را هدف قرار می‌دهد، به تصويب رساند.

اين در حالی است که بنيامين نتانياهو، نخست‌وزير اسرائيل گفته است "تمام اين تحريم‌ها و ديپلماسی‌ای که تا به امروز در مورد ايران اِعمال شده، حتی به اندازه ذره‌ای نيز مانع پيشبرد برنامه هسته‌ای اين کشور نشده است."

پيش از اين گزارش‌هايی منتشر شده‌ بود مبنی بر اين که دور بعدی مذاکرات ايران و ۱+۵ در استانبول برگزار می‌شود.

استانبول پيش از اين نيز در ماه آوريل ميزبان مذاکرات هسته‌ای ايران با قدرت‌های جهانی بود . اين مذاکرات به مدت بيش از يک سال به حالت تعليق درآمده بود تا آن‌که در اين شهر از سر گرفته شد.

پس از آن نيز ايران و گروه ۱+۵ مذاکرات ديگری در بغداد و مسکو انجام دادند که در پايان نشست مسکو مقرر شد طرفين ابتدا در سطح کارشناسان و سپس در سطح معاونان گفت‌وگوهايی با يکديگر داشته باشند و در صورت توافق مذاکرات در عالی‌ترين سطح پی گرفته شود.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

هاهاها...جوکی ديگر..... !!!

ایرانیان بیدارند - از بمب اتم بیزارند - جنبش مردمی - رفراندوم اتمی‌- آسایش جهانی - راه حل مردمی بیطرفانه قطعی، عملی و همیشگی بحران اتمی ‌ایران
متمم قانون اساسی پیشنهادی تنها راه حل نجات ایران از مناقشه اتمی با جهان

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما