خانه | خبر | اخبارایران

انفجار در دانشگاه همدان و زخمی شدن شش دانشجو

یکشنبه, 1391-05-01 19:23
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

منابع خبری در ايران از وقوع انفجار در آزمايشگاه شيمی دانشگاه بوعلی سينای همدان و مجروح شدن شش دانشجو اين دانشگاه خبر داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجويان ايران (ايسنا) ظهر امروز يکشنبه يکم مردادماه به دنبال انفجار آزمايشگاه شيمی دانشگاه بوعلی سينا، چهار دانشجوی دختر و دو دانشجوی پسر اين دانشگاه زخمی و به بيمارستان منتقل شدند.

رئيس مرکز فوريت‌های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی همدان با اعلام اين خبر به ايسنا گفت: "در اين انفجار يکی از خانم‌ها بيشترين آسيب را ديده و مابقی دانشجويان آسيب سطحی داشته‌اند."

بنا بر اظهارات رئيس مرکز فوريت‌های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی همدان، علت اصلی اين انفجار "انجام يک واکنش شيميايی" بوده است.

شاهدان عينی اين حادثه به ايسنا گفته‌اند که "حوالی ساعت ۱۲ و ۴۰ دقيقه ظهر امروز صدای انفجار در آزمايشگاه تحقيقاتی شيمی آلی دانشگاه بوعلی سينا در راهروهای دانشکده علوم طنين‌انداز شد که با جيغ و گريه تعدادی از دانشجويان همراه بود."

در يک سال اخير چندين حادثه دلخراش با تلفات جانی در برخی از دانشگاه‌های ايران رخ داد که اين موضوع واکنش‌های متعددی را از سوی دانشجويان به‌همراه داشت

اين انفجار در حالی که تعدادی از دانشجويان دختر و پسر مقطع کارشناسی ارشد و دکترا در حال انجام آزمايش در آزمايشگاه تحقيقاتی شيمی آلی دانشگاه بوعلی سينا بودند، رخ داده است.

به موجب اين انفجار يکی از دانشجويان دختر از ناحيه چشم به شدت آسيب ديده، چند دختر دانشجوی ديگر نيز از ناحيه صورت و دست آسيب ديده‌اند.

بنا بر اظهارات شاهدان اين ماجرا "يکی از دانشجويان پسر نيز در حالی که از ناحيه ساعد آسيب ديده و غرق در خون بود سعی در کمک به هم‌کلاسی‌های خود داشت."

بر اساس اين گزارش، تعدادی از کارکنان دانشگاه کمک‌های اوليه را به مصدومان ارائه کردند و دانشجويان مصدوم خود را به درب اصلی دانشگاه رسانده و تا رسيدن اورژانس روی زمين نشسته بودند.

يکی از دانشجويان شيمی در توضيح اين حادثه می‌گويد: "در ظرفی شيشه‌ای که محتوی ضايعات بوده، آزمايشی در حال انجام بود که به علت توليد گرمای زياد و نبود امکانات خنک‌کننده انفجار رخ داد."

اين دانشجو که نام وی از سوی خبرگزاری ايسنا درج نشده، در ادامه افزوده است: "در اين آزمايشگاه بايد از عينک استفاده شود که متأسفانه دانشجويان بايد خودشان عينک تهيه کنند."

وی همچنين از "عدم رعايت ظرفيت تعريف شده برای حضور دانشجويان در آزمايشگاه" گلايه کرد.

در يک سال اخير چندين حادثه دلخراش با تلفات جانی در برخی از دانشگاه‌های ايران رخ داد که اين موضوع واکنش‌های متعددی را از سوی دانشجويان به‌همراه داشت.

در مهرماه سال ۹۰ ابتدا دختری دانشجو در حمام خوابگاه شهيد مرادی دانشگاه اميرکبير (پلی تکنيک تهران) به علت گازگرفتگی ناشی از تنفس بخار اسيد، جان خود را از دست داد.

اين حادثه با اعتراض گسترده دانشجويان همراه شد و در حالی که مسئولان دانشگاه اميرکبير قول پی‌گيری اين ماجرا را داده بودند اما با گذشت کمتر از دو هفته پس از آن، سقوط آسانسور از طبقه چهارم در يکی ديگر از خوابگاه‌های دخترانه اين دانشگاه بار ديگر اعتراض دانشجويان را برانگيخت.

هر چند اين حادثه تلفات جانی به همراه نداشت اما چهار دانشجوی حبس‌شده داخل آسانسور پس از ۲۰ دقيقه از آسانسور خارج و برای مداوا به بيمارستان منتقل شدند.

و در آخرين مورد نيز در آذرماه ۱۳۹۰ در پی حادثه تصادف يک دستگاه اتوبوس متعلق به ناوگان بخش خصوصی با يکی از دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامی واحد ورامين در داخل دانشگاه که منجر به فوت اين دانشجو شد، با تجمعات اعتراضی و تحصن دانشجويان اين دانشگاه همراه گرديد.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما