خانه | خبر | اخبارایران

پدر علم جغرافیای ایران درگذشت

جمعه, 1391-04-30 14:34
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

محمدحسن گنجی، پدر علم جغرافیا و هواشناسی ایران، چشم از جهان فروبست.

به گزارش تارنمای روزگار نو، محمدحسن گنجی شب گذشته پنج شنبه، ٢٩ تیرماه در بیمارستان پیامبران تهران، هنگام ١٠٠سالگی درگذشت.

وی ٢٨ تیرماه در خانه خود، بر زمین افتاد و دچار خون‌ریزی مغزی شد. سپس به بیمارستان پیامبران برده شد ولی پس از انجام عمل جراحی در این بیمارستان از دنیا رفت.

محمدحسن گنجی، زاده ۲۱ خرداد سال ۱۲۹۱ خورشیدی در بیرجند بود. وی پس از پایان ‎تحصیلات مقدماتی در ‏مدرسه شوکتیه بیرجند، وارد دارالمعلمین عالی تهران شد و در‎ ‎رشته تاریخ و جغرافیا به تحصیل پرداخت.

از سال۱۳۱۲ تا ۱۳۱۷ بهعنوان دانشجوی برگزیده در دانشگاه ویکتوریای منچستر بريتانيا در رشته جغرافیا تحصیل کرد.

محمدحسن گنجی سال ۲۰۰۰ در بیست‌ونهمین کنگره ‏اتحادیه بین‌المللی جغرافیایی به‌عنوان یکی از ۱۵ جغرافی‌دان ‏برجسته جهان شناخته شد و‎ ‎سازمان هواشناسی جهانی، جایزه علمی سال ۲۰۰۱ خود را به او اهدا ‏کرد

او بار دیگر در سال ۱۳۲۳ با استفاده از بورس تحصیلی به دانشگاه کلارک آمریکا رفت و در سال ۱۳۳۱مدرک دکترای خود را در رشته جغرافیا، دریافت کرد.

سال ۱۳۱۷ گنجی در دانشگاه تهران به‌عنوان نخستین استاد دانشگاه در ایران، جغرافیای نوین را به دانشجویان آموزش داد.

در سال ۱۳۵۴ با دریافت درجه استادی ممتاز بازنشسته شد و ‎تا پایان سال ۱۳۵۷ ریاست مؤسسه آموزش عالی امیر شوکت‌الملک علم بیرجند را‏‎ ‎برعهده ‏داشت.

وی افزون بر مدیریت گروه جغرافیا و ‏ریاست دانشکده ادبیات و علوم انسانی و معاونت‎ ‎دانشگاه تهران، پیش از انقلاب اسلامی، از سال ۱۳۳۵ تا ۱۳۴۷ رئیس اداره کل هواشناسی ایران و درحقیقت بنیانگذار سازمان هواشناسی ایران بود.

گنجی به مدت پنج سال، نماینده دولت ‏ایران در سازمان‎ ‎هواشناسی جهانی، و ‏عضو‎ ‎کمیته اجرایی این سازمان بود.

افزون بر این، وی ریاست هواشناسی‎ ‎منطقه آسیا و نیز عضویت کمیته رهبری اطلس اقلیمی ‏ایران را‎ ‎در سازمان هواشناسی برعهده داشت.

گنجی همچنين از سال ۱۳۵۳ تا‏‎ ۱۳۵۷‎ به‌عنوان نخستین رئیس انجمن جغرافی‌دانان ایران در این حوزه فعالیت کرد.

وی از سال ۱۳۶۴ با مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی همکاری کرد. از سال ۱۳۷۰ به‌عنوان مشاور رئیس دانشکده علوم زمین با دانشگاه بهشتی همکاری‏‎ ‎داشت.

از وی چندین کتاب از جمله اطلس اقلیمی ایران و بیش از ۱۰۰ مقاله به زبان‌های فارسی و انگلیسی منتشر شده است.

گنجی سال ۲۰۰۰ در بیست‌ونهمین کنگره ‏اتحادیه بین‌المللی جغرافیایی که در کره‎ ‎جنوبی برگزار شد به‌عنوان یکی از ۱۵ جغرافی‌دان ‏برجسته جهان شناخته شد و‎ ‎سازمان هواشناسی جهانی، جایزه علمی سال ۲۰۰۱ خود را به او اهدا ‏کرد.

وی عضو دائمی انجمن جغرافیائی انگلستان، عضو شورای عالی مردم‌شناسی، عضو انجمن جغرافیائی کشورهای آسیا و ‏آفریقا و ده‌ها انجمن و نهاد علمی بود.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

روحش شاد پروفسور گنجی از بزرگان این قرن بود بسیار استاد مهربانی بودند....

با سلام

من استاد گنجی را در سالهای 73-77 در دانشکده علوم زمین ملاقات کرده بودم. گرچه نه به عنوان استاد.
اما خیلی خیلی آدم معمولی جلوه می کرد و وقتی تو راهرو دانشکده می دیدمش و سلام و احوال پرسی می کردم . می ایستاد و خیلی با احترام و ادب جواب سلام و احوال پرسی های ما رو می داد. ماهایی که دانشجویان دوره کارشناسی بودیم و ترم اول و دومی .
خیلی مهربان بود و بانزاکت
هرگز اون تن صداش رو فراموش نمی کنم.
یادش همیشه در دلها باد

استاد به جغرافیا عشق می ورزید. با وجود درجه بالای دانشگاهی بسیار متواضع بود. به عنوان مشاور با نهادهای دولتی و غیر دولتی فعالیت مستمر داشت اگرچه حقوق بازنشستگی او به علت عضویت در فراماسونری در قبل از انقلاب قطع شده بود اما صادقانه برای توسعه جغرافیا تلاش می کرد اخراج شد اما چون به او و معلوماتش احتیاج داشتند برگشت تا پیکر نیمه جان جغرافیا را عمری دوباره بخشد. شنیدم تجهیزات هواشناسی روی پشت بام خانه خود مستقر کرده بود . خانه ایشان که توسط شهرداری تهران تبدیل به خانه جغرافیا شده است در خدمت سیاستمداران است ! با حق تالیف و حق مشاوره برای سازمان جغرافیایی ارتش و سپس دیگر موسسات آموزشی روزگار را سپری کرد نمی دانم حقوق بازنشستگی را بالاخره پرداخت کردند به خودش ویا بازماندگانش یانه؟ چرخ بازیگر از این بازیچه ها بسیار دارد. استاد دوست داشتنی بود یادش گرامی باد.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما