خانه | خبر | اخبارایران

مراسم سالگرد جان‌باختگان کهريزک برگزار شد

جمعه, 1391-04-30 12:01
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

سومين سالگرد درگذشت سه تن از جان‌باختگان بازداشتگاه کهريزک در وقايع پس از انتخابات رياست جمهوری در تهران برگزار شد.

عصر روز پنج‌شنبه ۲۹ تيرماه ۱۳۹۱، مسجد نور واقع در ميدان فاطمی تهران شاهد برگزاری سومين سالگرد درگذشت سه تن از جان‌باختگان حادثه بازداشتگاه کهريزک در وقايع پس از انتخابات رياست جمهوری دهم بود.

خبر برگزاری اين مراسم پس از انتشار اطلاعيه کوتاه خانواده‌های اين جان‌باختگان در رسانه‌های گروهی منتشر شد.

در اين اطلاعيه که امضای خانواده‌های جوادی‌فر، روح‌الامينی و کامرانی درج شده، آمده بود: "سومين سالگرد عروج مظلومانه فرزندان عزيزمان را گرامی می‌داريم و به‌يادشان (امير- محسن- محمد) به سوگ می‌نشينيم."

براساس تصاوير منتشر شده در رسانه‌ها، در پلاکاردهای نصب شده در مقابل مسجد نور و همچنين در سالن محل برگزاری مراسم، از عنوان "شهدای مظلوم کهريزک" برای اين سه جان‌باخته استفاده شده است.

به گزارش منابع غيررسمی در پايان اين مراسم تعدادی از خانواده‌های جان‌باختگان نسبت به عدم رسيدگی مقامات قوه قضائيه به پرونده‌ قربانيان خود و عدم مجازات آمران و عاملان اين جنايت به شدت اعتراض کرده و تنش‌هايی در محل برگزاری مراسم و در مقابل درب ورودی مسجد نور به‌وجود آمده است

پيش از اين مسعود زريبافان رئيس بنياد شهيد و امور ايثارگران در گفت‌وگويی با رسانه‌ها گفته بود: "اسامی سه قربانی بازداشتگاه کهريزک از سوی نهادهای ذيربط در بين شهدای فتنه پس از انتخابات قرار گرفته بود، اما بنياد شهيد اين سه نفر را شهيد محسوب نمی‌نمايد."

بنا بر گزارش منابع غيررسمی در پايان اين مراسم تعدادی از خانواده‌های جان‌باختگان وقايع پس از انتخابات رياست جمهوری دهم، نسبت به عدم رسيدگی مقامات قوه قضائيه به پرونده‌ قربانيان خود و عدم مجازات آمران و عاملان اين جنايت به شدت اعتراض کرده و تنش‌هايی در محل برگزاری مراسم و در مقابل درب ورودی مسجد نور به‌وجود آمده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری فارس در مراسم روز گذشته از ميان چهره‌های سرشناس سياسی تنها عبدالحسين روح‌الامينی پدر محسن روح‌الامينی يکی از کشته‌شدگان بازداشتگاه کهريزک، مهدی طلايی‌نيک نماينده سابق مجلس و اميرعلی اميری مدير عامل تارنمای "تابناک" نزديک به محسن رضايی دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام حضور داشتند.

اين در حالی است که در مراسم مشابهی که سال گذشته در همين مکان برگزار شده بود حسين محمدی، نماينده دفتر آيت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ايران از نخستين ميهمانانی بود که قدم به سالن اجتماعات مسجد نور گذاشت و بارها از تريبون مسجد حضور نماينده رهبر جمهوری اسلامی در آن مراسم اعلام شد.

جدا از نماينده آيت‌الله خامنه‌ای، در مراسم سال گذشته چهره‌های چون محسن رضايی، دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام؛ منوچهر متکی، وزير سابق امور خارجه؛ داود دانش جعفری، وزير پيشين اقتصاد و دارايی؛ حجت‌الاسلام علوی، عضو مجلس خبرگان رهبری؛ جواد منصوری، سفير سابق ايران در چين، سردار حسين علايی از فرماندهان پيشين سپاه پاسداران و برخی از خانواده‌های جان‌باختگان حوادث پس از انتخابات نيز حضور يافته بودند.

بازداشتگاه کهريزک اگرچه از سال ۱۳۸۰ با هدف تأديب و مجازات معتادان و اوباش سابقه‎دار و حرفه‎ای راه‌اندازی شد اما نام آن از سال ۸۸ بر سر زبان‌ها افتاد.

در خلال رويدادهای پس از انتخابات رياست جمهوری دهم، اخبار ضد و نقيضی در مورد اعزام تعدادی از بازداشت‌شدگان ۱۸ تيرماه ۸۸ به بازداشتگاهی در حوالی منطقه کهريزک منتشر شد که نگرانی‌هايی را در پی داشت.

عبدالحسين روح الامينی پدر محسن روح‌الامينی: روزشماری می‌کنيم تا دادگاه رسيدگی به پرونده اين قربانيان برگزار شود

خبر کشته‌شدن سه بازداشتی روز ۱۸ تير ۸۸، به نام‌های محسن روح‌الامينی، اميرجوادی‌فر و محمد کامرانی بر اثر شکنجه از سوی مأموران در اين بازداشتگاه غير استاندارد، سبب شد که اخبار اين حادثه از آن پس، از رسانه‌های رسمی نيز منتشر شود اما بسياری بر اين باورند که شايد اگر يکی از قربانيان فرزند مقامات کشور نبود اين پرونده نيزهمچون بسياری از موارد مشابه هيچ‌گاه علنی نمی‌شد.

موضوعی که خود عبدالحسين روح الامينی، دبيرکل "حزب توسعه و عدالت ايران اسلامی"، مشاور ارشد محسن رضايی، دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام در انتخابات دور دهم رياست جمهوری و رئيس سابق انستيتو پاستور نيز بر آن صحه می‌گذارد و می‌گويد مرگ فرزندش باعث شد که جان هزار نفر ديگر حفظ شود و هزاران خانواده ديگر داغدار نشوند.

پرونده رسيدگی به اين رويداد از همان ابتدای انتشار خبر در دستور کار مقامات قوه قضائيه قرار گرفت و نمايندگان مجلس نيز به تشکيل کميته تحقيق و تفحص به بررسی ابعاد اين حادثه پرداختند اما با گذشت سه سال از اين رويداد و با وجود پی‌گيری‌های مداوم از سوی خانواده‌های قربانيان با متهمان اصلی اين پرونده که از آن‌ها به عنوان آمران و عاملان اين جنايت نام برده می‌شود برخوردی صورت نگرفته و اين امر بارها مورد اعتراض خانواده‌های جان باختگان قرار گرفته است.

روز گذشته نيز در حاشيه مراسم برگزار شده، عبدالحسين روح‌الامينی در جمع خبرنگاران گفت پی‌گيری‌های صورت‌گرفته در مورد پرونده کهريزک هنوز ادامه دارد. وی افزود: "در مراسم هفته قوه قضائيه که در مشهد برگزار شد، بنده گلايه هر سه خانواده را در خصوص رسيدگی به پرونده سه قاضی کهريزک خدمت رهبری و مقامات قضايی رساندم."

وی درباره اظهارات غلام‌حسين محسنی ‌اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائيه در مورد قرار داشتن پرونده مرتضوی در وضعيت "ابهام" نيز گفت: "بهتر است در اين‌باره از خود ايشان سؤال کنيد. زيرا بنده کارشناس سياسی نيستم."

روح‌الامينی در پايان نيز بار ديگر اعلام کرد که "روزشماری می‌کنيم تا دادگاه رسيدگی به پرونده اين قربانيان برگزار شود."

"کميته ويژه مجلس برای بررسی پرونده بازداشتگاه کهريزک" در دی‌ماه ۸۸ پس از چند ماه بررسی در گزارشی که توسط اکثريت اعضا تصويب و به رئيس مجلس داده شد، سعيد مرتضوی را مقصر اصلی حوادث اتفاق افتاده در پرونده کهريزک معرفی کرد.

براساس گزارش اين کميته، مرتضوی دليل انتقال برخی از بازداشت‌شدگان روز ۱۸ تير به کهريزک را "فقدان ظرفيت زندان اوين" اعلام کرده و علت مرگ سه تن از بازداشت‌شدگان آن روز را "ابتلا به بيماری مننژيت" دانسته بود.

کميته ويژه مجلس اين اظهارات مرتضوی را خلاف واقع دانست و دستگاه قضائی حکم تعليق سعيد مرتضوی، حسن دهنوی، معاون امنيت وقت دادستان تهران، و علی‌اکبر حيدری‌فر، دادياری که دستور انتقال معترضان انتخابات رياست جمهوری به بازداشتگاه کهريزک را داده بود، صادر کرد.

سعيد مرتضوی پس از برکناری از دادستانی تهران با حکم محمود احمدی‌نژاد به رياست ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز منصوب شد.

خبرگزاری‌های ايران در فروردين ۱۳۹۰ خبر دادند که به دليل شکايت شاکيان پرونده کهريزک، يکی از قضات دادگاه عمومی تهران برای سعيد مرتضوی، دادستان سابق تهران و مديرعامل فعلی صندوق تامين اجتماعی قرار جلب صادر کرده است.

خبر حکم جلب سعيد مرتضوی در حالی منتشر شده است که وزير کار ۲۷ اسفندماه با وجود مخالفت‌ها و تذکرهای اصولگرايان منتقد دولت و شماری از نمايندگان مجلس او را به‌عنوان مديرعامل صندوق تأمين اجتماعی منصوب کرد.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

دیروزدرمراسم سه جانباخته کهریزک درسال 88 خانواده مراسمی که ازقبل مجوزگرفته بودندبرگزارکردندوبعدازقراعت قرآن وسخنرانی ومداحی یک روحانی که عکسش توی گزارش است بالای منبررفت تاسخنرانی کند.وایشان مصاحبه ای راازیک نشریه خواندن که توسط پدرمحسن انجام شده بودوتوی ان ازرهبری دادسخن رفته وجریانات سال 88 رابه فتنه گران نسبت داد.وایشان درخالاخواندن متن مصاحبه مسای جالبی هم ازفتنه 88 دادسخن دادن که درقسمت خانمهااعتراض شد.واعتراض کم کم گسترده شد.وتعدادی ازخانمها.بادادن صلوات واله اکبرمانع سخنرانی این اقای روحانی شدن وتنش ایجادشدوخانواده کامرانی فرهمه رادعوت به ارامش کردندوگفتندمازشمابیشترناراحتیم ولی دخترروح الامینی بایکی ازبانوانی که به شدت وباصدای بلندشعارمیداد.درگیرشدوخواست اوراازمجلس یبرون کندکه خانمهای دیگرازجمله خانواده چندتن ازجان باختگات خانم اعراب وهمسرومادرعلی حسن پورومادراشکان سهرابی هم حضورداشتند.وخانمهاازانهاخواستندکه مجلس رابه عنوان اعتراض خارج شوند.مادرمحسن ساکت نشسته بودولی خواهرش شدیدادرگیرشد.ومیگفت من خواهرم محسنم وبه شمامربوطنیست که مجلس ماربهم بزنیدوخانمهاهم میگفتندبچه های مارکشتندوحالادرمراسمشان میاینداراجیف میگویندماتحمل نمیکنیم .انهافقط بچه های شمانبودندبچه های ماهم بودند.وان خانم که درگیرشده بودچون اودیدم اوضاع خراب است چون دربیرون مسجدتعدادزیادی مامورین وزارت اطلاعات ولباس شخصی وچندتن نیروی انتظامی ایستاده بودندبرای اینکه خطری برای ان خانم پیش نیایدخانمهااورابه قسمت سرویس بهداشتی زنانه بردندتاروسرای ش راعوض کندوازمسجدخارجش کردند.وچون ماهم بلافاصله ازمسجدومحل دورشدیم دیگرمتوجه درگیری درجلوی درمسجدنشدیم .یکی ازحاضرین .لطفامنتشرکنید

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما