خانه | خبر | اخبارایران

محمدصديق کبودوند به اعتصاب غذای تر ادامه می‌دهد

دوشنبه, 1391-04-26 16:04
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

محمدصديق کبودوند، فعال حقوق بشر و زندانی سياسی کرد که از دو روز پيش اعتصاب غذای خود را به اعتصاب غذای خشک تبديل کرده بود به درخواست خانواده خود به اين اعتصاب پايان داد.

سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان، نوشت محمدصديق کبودوند امروز دوشنبه ۲۶ تيرماه در ديدار با خانواده‌ خود اعلام کرد برای ادای احترام به تمام کسانی که از وی درخواست پايان اعتصاب غذا کرده بودند به اعتصاب غذای خشک پايان می‌دهد اما همچنان در اعتصاب تر خواهد ماند.

بنا به اين گزارش کبودوند در اين ديدار از تمامی اشخاص و احزاب و شخصيت‌های سياسی، مدنی، دانشجويان مقيم ايران و خارج از کشور که نگران حال وی بودند سپاسگزاری کرد و گفت: "به اعتصاب غذای خشک پايان می‌دهم اما برای رسيدن به درخواست‌هايم که همگی در چارجوب قوانين حقوق بشری و بين‌المللی و حتی قوانين ايران است همچنان در اعتصاب تر خواهم ماند."

وی همچنين افزود با حمايت اين نيروها تا جايی که توان دارد به اعتصاب غذای تر ادامه خواهد داد.

محمدصديق کبودوند از ساعت ۲۲ شنبه ۲۴ تيرماه وارد اعتصاب غذای خشک شد.

کبودوند که نزديک به پنجاه روز است در اعتصاب غذا به‌سر می‌برد، بر اساس آزمايش‌های پزشکی زندان دچار عفونت کليه و کاهش شديد قند خون و ضعف شديد جسمی و حرکتی و کاهش وزن شده است

وی اعلام کرده بود که در اعتراض به تبعيض بين زندانيان اقليت‌ها و ديگر زندانيان دست به اعتصاب غذای خشک زده است .

پريناز حسنی، همسر محمدصديق کبودوند نيز گفته بود شرايط جسمی و روانی وی بی‌اندازه خطرناک است و نياز به مداوای فوری دارد.

روز چهارشنبه گذشته در پی وخامت وضع جسمانی محمدصديق کبودوند بر اثر ادامه اعتصاب غذا، و عفونت و درد کليه وی، پزشک زندان درخواست اعزام وی به بيمارستان خارج از زندان کرده بود که شعبه مأمور اعزام به دليل امتناع کبودوند از زدن دستبند، از اعزام وی به بيمارستان خودداری کرد.

مسئولان زندان نيز دستور لغو اعزام وی به بيمارستان را دادند.

محمدصديق کبودوند که نزديک به پنجاه روز است در اعتصاب غذا به‌سر می‌برد، بر اساس آزمايش‌های پزشکی زندان دچار عفونت کليه و کاهش شديد قند خون و ضعف شديد جسمی و حرکتی و کاهش وزن شده است.

تا با درخواست مرخصی برای ديدار فرزند بيمارش موافقت نشود او اعتصابش را نخواهد شکست.

اين زندانی سياسی از ششم خردادماه به دليل عدم موافقت با درخواست مرخصی از زندان برای ديدار فرزند بيمارش دست به اعتصاب غذای تر زده است.

وی پيش از اين نيز از ۲۵ اردبيهشت‌ماه سال جاری به دليل اين‌که با درخواست پياپی برای ملاقات فرزند بيمارش موافقت نشده بود پنج روز دست به اعتصاب غذا زده بود.

محمدصديق کبودوند در تير ماه ۱۳۸۶ بازداشت و در دادگاه انقلاب اسلامی تهران به اتهام "اقدام عليه امنيت ملی" از طريق تشکيل و اداره سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان به ۱۰ سال حبس و اتهام "تبليغ عليه نظام جمهوری اسلامی" به يک‌ سال زندان محکوم شد.

انتشار هفته‌نامه پيام مردم و تأسيس سازمان حقوق بشر کردستان از جمله فعاليت‌های محمدصديق کبودوند به‌شمار می‌روند.

او در مراسم سال ۲۰۰۹ "جوايز مطبوعات بريتانيا" به‌عنوان "روزنامه‌نگار بين‌المللی سال" برگزيده شد و در زمستان سال ۱۳۸۷ نيز جايزه "هلمن–همت" سازمان ديده‌بان حقوق بشر را دريافت کرد.

مسئولان از او خواسته بودند اعتصابش را بشکند تا آن‌ها با درخواست مرخصی‌اش موافقت کنند اما چند روز بعد به او اعلام شد که اين درخواست رد شده است.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما