خانه | خبر | اخبارایران

همسر و فرزند نسرين ستوده ممنوع از خروج شدند

پنجشنبه, 1391-04-22 12:02
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

دستگاه قضائی جمهوری اسلامی، رضا خندان، همسر وکيل زندانی، نسرين ستوده را به همراه مهراوه دختر نوجوان‌شان ممنوع از خروج کرد.

به گزارش کمپين بين‌المللی حقوق بشر در ايران، شعبه دوم دادياری دادسرای شهيدمقدس تهران، جنب زندان اوين، طی نامه‌های جداگانه‌ای به رضا خندان همسر و مهراوه دختر نسرين ستوده، آن‌ها را ممنوع از خروج کرد.

تاريخ برگ احضار "متهم" که در آن هيچ دليلی برای صدور اين قرار ذکر نشده است، ۳۱ خردادماه می‌باشد.

در اين برگه گفته شده است چنان‌چه اعتراضی به قرار ممنوع از خروجی وجود دارد در مدت ۲۰ روز از تاريخ ابلاغ کتبی به شعبه دادياری اعلام شود.

اين در حالی است که مهراوه خندان تنها ۱۲ سال‌ونيم سن دارد و روشن نيست به چه دليل با چنين محروميتی روبه‌رو شده است.

اين نخستين بار است که به فرزند نوجوان يک زندانی سياسی اجازه خروج از ايران داده نمی‌شود.

رضا خندان تأکيد کرد چنين قراری برای دختر نوجوانش در حالی صادر شده است که به اتهامات کودکان و نوجوانان در دادگاه‌های ويژه اطفال رسيدگی می‌شود

کمپين بين المللی حقوق بشر در ايران اين اقدام را "بخش ديگری از اعمال فشار روانی بر روی زندانيان سياسی دربند" ارزيابی کرده است.

رضا خندان در گفت‌وگو با اين کمپين دريافت چنين قراری را "کاملأ بی‌مقدمه" خواند و گفت: "نه فکرش را می‌کرديم نه سفری در پيش داشتيم و به نظرم هدف از اين کار بيشتر از بين بردن تعادل روحی و ذهنی خانواده و وارد کردن يک شوک روحی به کل اعضای خانواده است."

همسر نسرين ستوده افزود: "مهراوه زير ۱۳ سال دارد و اگر جرمی مرتکب شده باشد در صلاحيت دادسرای سياسی و امنيتی نيست که رسيدگی کند چون همين‌جوری که کسی را ممنوع‌الخروج نمی‌کنند. ابتدا بايد اتهامی در آن‌جا مطرح شود و سپس با استناد به آن اتهام فرد تحت پيگرد حقوقی و قضايی قرار بگيرد و سپس قرار ممنوع‌الخروجی برايش صادر شود تا به اتهام مطرح شده که ما هم از آن بی‌خبريم رسيدگی شود."

رضا خندان تأکيد کرد چنين قراری برای دختر نوجوانش در حالی صادر شده است که به اتهامات کودکان و نوجوانان در دادگاه‌های ويژه اطفال رسيدگی می‌شود.

نسرين ستوده از سوی شعبه ۵۴ دادگاه تجديدنظر تهران به شش سال حبس تعزيری و ۱۰ سال محروميت از حرفه وکالت محکوم شده است.

اين فعال حقوق بشر پيشتر از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ۱۱ سال حبس، ۲۰ سال محروميت از شغل وکالت و ۲۰ سال ممنوعيت خروج از کشور محکوم شده بود.

وی ۱۳ شهريورماه ۱۳۸۹ پس از مراجعه به دادگاه بازداشت شد و از آن زمان تاکنون در زندان اوين زندانی است و هنوز به وی مرخصی تعلق نگرفته است تا از نزديک با دو کودک خود ديدار کند.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

نسرین ستوده بخودی خود پرچم جنایت محمد ابن عبدالله و آل اوست که بر پیکر خونین ایران اسلامزده آویزان است. نسرین ستوده ستودنی ست. نسرین ستوده افتخار زن ایرانی ست که در بیماری اسلام کثافت ناب دست و پا می زند. اسلام همین است ولاغیر.

به اندازه ی کافی اصلاح طلبها به اینجا آمده اند و ترمز اپوزیسیون شده اند لازم نیست رضا خندان اینجا بیاد

نوجوان ۱۶ساله در تهران با شلیک مستقیم یک مامور پلیس به صورت وی از فاصله «۲۰ سانتیمتری» کشته شد. این جوان متهم به مستی شده بود ولی «پزشکی قانونی وجود الکل در خون وی را رد کرده است.». علی در حال تماشای جشن نیمه شعبان بوده است.

یک زن ساکن این محله به روزنامه ایران گفته است: «خودم دیدم که مامور بی‌دلیل این پسر را که آرام روی مینی‌موتورش نشسته بود هل داد و بعد دو تیر هوایی شلیک کرد. وقتی دوستان علی به سمت آنان رفتند، اسلحه را روی گردن علی گذاشت و صدای شلیک را که شنیدم سر جایم خشکم زد.»

پسر جوان دیگر که در محل حادثه حاضر بوده به این روزنامه گفته است: «تماشاچیان (حادثه) با دیدن واکنش‌های مامور پلیس به ۱۱۰ زنگ زدند، اما وی با بی‌سیم می‌گفت که خودش در صحنه است و همه چیز تحت کنترل وی است.»

هر کشوری را نکبتی ست و نکبت ما اسلام است. *** بر این مرام ضد انسان.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما