خانه | خبر | اخبارایران

احمد صدر حاج‌سيدجوادی ممنوع‌الخروج شد

جمعه, 1391-04-16 19:27
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

کهنسال‌ترين فعال سياسی ايران، از سوی دستگاه قضائی جمهوری اسلامی ايران ممنوع الخروج شد.

به گزارش تارنمای "ميزان"، احمد صدر حاج‌سيدجوادی، فعال سياسی مخالف حکومت ايران طی احضاريه‌ای که روز چهارشنبه ۱۴ تيرماه ابلاغ گرديد، ممنوع‌الخروج شد.

اين احضاريه را شعبه دوم دادياری دادسرای امنيت شهيد مقدس تهران واقع در زندان اوين صادر کرده است و تاريخ آن ۲۳ ارديبهشت‌ماه سال جاری است.

احضاريه دستگاه قضائی در حالی صادر شده است که پرونده قضايی بازی عليه اين فعال سياسی وجود ندارد و طبق قوانين ايران، صدور هرگونه قرار قضايی و در صورت عدم وجود پرونده مستقل و مرتبط با موضوع قرار غيرقانونی است.

احمد صدر حاج‌سيدجوادی از بنيان‌گذاران نهضت آزادی ايران است و ۹۵ سال سن دارد.

احمد صدر حاج‌سيدجوادی در بهمن‌ماه سال گذشته با انتشار نامه سرگشاده‌ای خطاب به مردم ایران، به‌عنوان "یکی از افرادی که در تأسیس نظام و مدیریت انقلاب نقشی ایفا کرده‌" از آن‌ها پوزش خواست

وی که اکنون توان حرکت اندکی دارد پس از انقلاب سال ۱۳۵۷ عضو شورای انقلاب، از نویسندگان پیش نویس قانون اساسی جمهوری اسلامی، وزير کشور و دادگستری انقلاب و نماينده مردم قزوين در نخستين مجلس بعد از انقلاب بود.

وی پیش از انقلاب وکالت تعدادی از مخالفان حکومت پهلوی از جمله علی شریعتی، نظريه‌پرداز مذهبی، علی خامنه‌ای، رهبر کنونی جمهوری اسلامی ايران و حسین‌علی منتظری، از بنيان‌گذاران جمهوری اسلامی که سپس به مخالفان روند انقلاب پيوست، را بر عهده داشت.

احمد صدر حاج‌سيدجوادی بارها پیش و پس از انقلاب بازداشت و محاکمه شده‌ و همواره تحت فشار حکومت قرار داشته است که آخرين نمونه آن جلوگيری نيروهای امنيتی از برگزاری مراسم ختم برادر او در ماه گذشته بود.

وی در بهمن‌ماه سال گذشته با انتشار نامه سرگشاده‌ای خطاب به مردم ایران، به‌عنوان "یکی از افرادی که در تأسیس نظام و مدیریت انقلاب نقشی ایفا کرده‌" از آن‌ها پوزش خواست.

احمد صدر حاج‌سيدجوادی در نامه خود نوشت: "اگر ما پس از پیروزی انقلاب، همچنان شانه به شانه ایستاده و دست در دست هم، استبداد را نشانه گرفته بودیم و مشكلات را در سقوط شاه خلاصه نمی‌دیدیم، امكان بازتولید استبداد و فروافتادن از استبداد سیاسی به استبداد دینی به این‌سان راحت و كم‌هزینه صورت نمی‌پذیرفت."
 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما