خانه | خبر | اخبارایران

ايران و قبرس خبر بازداشت صالحی را تکذيب کردند

جمعه, 1391-04-09 17:36
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

ايران و قبرس خبر بازداشت کوتاه مدت علی‌اکبر صالحی در فرودگاه بين‌المللی لارناکا در پايتخت قبرس را تکذيب کردند.

روز گذشته، ۲۸ ژوئن (هشت تير) خبر بازداشت وزير امور خارجه ايران توسط يگان ويژه ضدتروريستی فرودگاه بين‌المللی لارناکا به يک جنجال رسانه‌ای تبديل شد.

رسانه‌های مختلف خبری به نقل از مطبوعات يونانی گزارش دادند از آن‌جا که نام صالحی در فهرست منسوخ شده افرادی بوده ‌است که اتحاديه اروپا ورود آن‌ها را به محدوده سرزمين‌های خود ممنوع کرده ‌است، او برای لحظاتی بازداشت شده ‌است.

صالحی که پيش از اين رئيس سازمان انرژی اتمی بود به‌خاطر برنامه‌های هسته‌ای ايران و چالش اين کشور با غرب اجازه ورود به قلمرو اتحاديه اروپا را نداشت، اما از دسامبر ۲۰۱۰ و زمانی که به سمت وزير امور خارجه ايران برگزيده شد، ممنوعيت سفر او نيز لغو شد.

استفانوس استفانو، سخنگوی دولت قبرس: هر گونه سخنی مبنی بر اين که صالحی در جريان بازديد رسمی خود از قبرس بازداشت شده باشد کاملأ غيرواقعی است

سفر صالحی به قبرس سفری رسمی محسوب می‌شد که در جريان آن با ديميتريس هيريستوفياس، رهبر بخش يونانی‌نشين قبرس و واسوس شارليس، وزير دارايی اين کشور که هم اکنون سرپرست وزارت امور خارجه است، ديدار کرد.

از اين رو خبرهای مربوط به بازداشت او حتی واکنش برخی نمايندگان مجلس ايران را هم در پی داشت. از آن جمله از آن جمله حشمت‌الله فلاحت‌پيشه، نماينده مجلس به خبرگزاری کار ايران (ايلنا) گفت: "اين بزرگ‌ترين بی‌حرمتی به شأنيت ديپلماتيک جمهوری اسلامی ايران بعد از انقلاب اسلامی است."

اما مقامات ايران خبر بازداشت علی‌اکبر صالحی را از اساس شايعه خواندند.

به گزارش خبرگزاری دانشجويان ايران (ايسنا) رامين مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ايران اين خبر را اقدامی در چارچوب "فضاسازی رسانه‌ای ناشيانه" دانست و گفت: "دکتر صالحی در کمال احترام در فرودگاه لارناکا در سطح عالی از سوی مقامات عالی‌رتبه وزارت امور خارجه و رياست جمهوری قبرس مورد استقبال قرار گرفته و ملاقات‌ها و مذاکرات صميمانه و سازنده‌ای در خصوص گسترش روابط دوجانبه و تحولات منطقه‌ای و بين‌المللی با رئيس جمهور و وزير اقتصاد و سرپرست وزارت امورخارجه آن کشور داشته است."

دولت قبرس نيز به شدت اين خبر را تکذيب کرد. استفانوس استفانو، سخنگوی دولت قبرس در گفت‌وگو با نشريه بريتانيايی گاردين اظهار داشت، هر گونه سخنی مبنی بر اين که علی‌اکبر صالحی در جريان بازديد رسمی خود از قبرس بازداشت شده باشد کاملأ غيرواقعی است.

او گفت: "در طول بازديد او هيچ اتفاقی رخ نداد. بازداشت وزير امور خارجه ايران کاملأ غيرواقعی است. اين داستان بر اساس اخبار نادرست است."

صالحی در سفر يک روزه خود به قبرس تلاش داشت تا درباره تحريم‌های اتحاديه اروپا عليه ايران با مقامات اين کشور مذاکره کند.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

مقامات ایران بی وجدان و دروغگو هستند تصویر بازداشتی او در پیک نت شاهد این ماجرا است.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما