خانه | خبر | اخبارایران

محمدصديق کبودوند: اعتصابم را نخواهم شکست

پنجشنبه, 1391-04-01 16:58
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

همسر محمدصديق کبودوند، زندانی سياسی در ايران که دست به اعتصاب غذا زده است گفت در آخرين ملاقات، همسرش همچنان بر ادامه اعتصاب غذای خود پافشاری کرده است.

به گزارش کمپين بين‌المللی حقوق بشر در ايران، پريناز باغبان حسنی، همسر محمدصديق کبودوند، فعال حقوق بشری و زندانی سياسی، امروز پنج‌شنبه يکم تيرماه گفت روز گذشته در ملاقاتی که همسرش با خانواده خود داشت بسيار ضعيف و ناخوش بود اما اعلام کرد تا با درخواست مرخصی برای ديدار فرزند بيمارش موافقت نشود او اعتصابش را نخواهد شکست.

اين زندانی سياسی از ششم خردادماه دست به اعتصاب غذای تر زده است. وی پيش از اين نيز از ۲۵ اردبيهشت‌ماه سال جاری به دليل اين‌که با درخواست پياپی برای ملاقات فرزند بيمارش موافقت نشده بود پنج روز دست به اعتصاب غذا زده بود.

مسئولان از او خواسته بودند اعتصابش را بشکند تا آن‌ها با درخواست مرخصی‌اش موافقت کنند اما چند روز بعد به او اعلام شد که اين درخواست رد شده است.

پريناز باغبان حسنی گفت: "ما به شدت نگران وضعيت محمد هستيم. زندانيانی قبلأ بودند مانند هدی صابر که در اثر اعتصاب غذا و سکته قلبی در زندان فوت کردند، می‌ترسيم نکند محمد هم اين اتفاق برايش بيفتد."

همسر کبودوند: ما به شدت نگران وضعيت محمد هستيم. زندانيانی قبلأ بودند مانند هدی صابر که در اثر اعتصاب غذا و سکته قلبی در زندان فوت کردند

به‌گفته همسر کبودوند، معاون دادستان هفته گذشته با همسرش در زندان ديدار داشته و به وی گفته است اعتصاب و مرگ زندانی سياسی برای ما مهم نيست و اگر می‌خواهد می‌تواند به اعتصاب خود ادامه دهد.

پريناز باغبان حسنی گفت همسرش در ملاقات بسيار رنگ پريده بود، به شدت وزن کم کرده و به گفته خودش چندين بار حالش بد و به بهداری زندان منتقل شده است.

محمدصديق کبودوند پيش از اين اعلام کرده بود اين هفته دست به اعتصاب غذای خشک می‌زند اما خانواده وی در ملاقات روز گذشته از او خواست تا اين کار را نکند و او ظاهرا قبول کرد اما گفت اعتصاب غذای تر خود را تا ندادن مرخصی برای ديدار فرزند بيمارش نخواهد شکست.

پريناز باغبان حسنی گفت ديگر هيچ درخواستی از مسئولان قضايی ايران ندارد و افزود: "من فقط از سازمان ملل و ديگر نهادهای حقوق بشری می‌خواهم که به مسئولان ايران فشار بياورند تا لااقل قانون که خودشان تصويب کرده و قبولش دارند را اجرا کنند. طبق قانون ايران بايد به زندانيان مرخصی بدهند وهمسر من می‌خواهد برای ديدار فرزند بيمارش که به او نياز دارد به مرخصی بيايد، همين."

محمدصديق کبودوند همچنين از بيماری پروستات رنج می‌برد و پزشکی قانونی برای وی عدم تحمل کيفر صادر کرده است اما مسئولان قضايی به اين موضوع نيز توجهی نکرده‌اند.

پيش از اين در ۱۹ خردادماه نزديک به ۳۵۰ فعال اجتماعی، سياسی و مطبوعاتی طی نامه‌ای خطاب به ناوی پيلای، کميسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، از وی خواستند تا برای انتقال محمدصديق کبودوند، زندانی سياسی در حال اعتصاب غذا به خارج از زندان، تلاش کند.

فدراسيون بين‌المللی جامعه‌های حقوق بشر، جامعه دفاع از حقوق بشر در ايران، گزارشگران بدون مرز و شيرين عبادی، برنده جايزه صلح نوبل نيز روز ۱۶ خرداد ۱۳۹۱ فراخوانی در دفاع از زندانيان سياسی بيمار در ايران، از جمله محمدصديق کبودوند صادر کردند.

محمدصديق کبودوند در تير ماه ۱۳۸۶ بازداشت و در دادگاه انقلاب اسلامی تهران به اتهام "اقدام عليه امنيت ملی" از طريق تشکيل و اداره سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان به ۱۰ سال حبس و اتهام "تبليغ عليه نظام جمهوری اسلامی" به يک‌ سال زندان محکوم شد.

انتشار هفته‌نامه پيام مردم و تأسيس سازمان حقوق بشر کردستان از جمله فعاليت‌های محمدصديق کبودوند به‌شمار می‌روند.

او در مراسم سال ۲۰۰۹ "جوايز مطبوعات بريتانيا" به‌عنوان "روزنامه‌نگار بين‌المللی سال" برگزيده شد و در زمستان سال ۱۳۸۷ نيز جايزه "هلمن–همت" سازمان ديده‌بان حقوق بشر را دريافت کرد.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما