خانه | خبر | اخبارایران

فعاليت‌های خانه سينما به حالت تعليق در‌‌آمد

چهارشنبه, 1391-03-10 14:20
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

برپايه تصميم هيئت مديره و مديرعامل خانه سينما فعاليت‌های اين تشکل از امروز به حالت تعليق در آمد.

فرهاد توحيدی، سخنگو و رئيس هيئت مديره خانه سينما امروز چهارشنبه ۱۰خرداد در گفت‌و‌گو با خبرگزاری کار ايران (ايلنا) گفت: "برای جلوگيری از ميدان دادن به بحران‌آفرينان و با درک اين ضرورت تاريخی از امروز ۱۰ خردادماه تمامی فعاليت‌های خانه سينما به حال تعليق درمی‌آيد."

سخنگوی خانه سينما با بيان اين‌که "محافل خاصی برنامه تعطيلی خانه سينما را پی‌گيری می‌کنند" افزود: "آن‌ها پس از صدور حکم و از روز سوم خرداد اقدامات تازه خود را آغاز کردند و نيت قانون‌گريزانه خود را در پوشش قانون پنهان می‌کنند."

توحيدی صدور حکم ديوان عدالت اداری در مورد خانه سينما را بهترين فرصت برای ترميم گذشته و "ايجاد فضايی آرام و بدون تنش برای سينمای ايران" دانست.

چندی پيش ديوان عدالت اداری اعلام کرده بود رأی انحلال خانه سينما که پيش‌تر از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر شده بود، دارای ايراد "شکلی" است.

فرهاد توحيدی: خانه سينما برای احقاق حقوق صنفی سينماگران همچنان از مجاری قانونی اقدام خواهد کرد

در پی آن مسئولان خانه سينما اعلام کردند که فعاليت خانه سينما را بار ديگر آغاز خواهند کرد اما وزارت ارشاد باز هم بر انحلال خانه سينما پافشاری کرد.

فرهاد توحيدی افزود خانه سينما برای احقاق حقوق صنفی سينماگران همچنان از مجاری قانونی اقدام خواهد کرد.

سخنگوی خانه سينما پيش از سينما، شرايط کشور را حساس دانست و تأکيد کرد که "امروز بيش از هر چيز به آرامش، اعتماد عمومی، اميد، کار خلاقانه، توليد ملی و رفتارهای قانون‌مدارانه" نياز است.

همچنين فرهاد توحيدی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس با اشاره به قانون صادر شده از سوی وزارت ارشاد مربوط به حکم مجدد برای خانه سينما، گفت:" برپايه يک تبصره ذيل ماده ۱۷ اگر حکم تعطيلی موقت يا دائمی به مؤسسه‌ای ابلاغ شد، مؤسسه می‌تواند ظرف ۲۰ روز اعتراض خود را به وزارت ارشاد تسليم کند. تعجب می‌کنم ساعت ۹ صبح يک حکم ابلاغ می‌شود و ساعت ۱۱ مأموران همان دستگاه برای پلمپ مراجعه کنند. پس مهلت ۲۰ روزه قانونی کجا رفته است؟"

رئيس هيئت مديره خانه سينما گفت: "بر مبنای بازتعريف انجام شده در سال ۷۵، شورای فرهنگ عمومی موظف به تصدی‌گری در تأسيس و انحلال مؤسسات فرهنگی و هنری نيست و اين وظيفه به وزارت ارشاد سپرده شده است."

توحيدی گفت: "در صورت حاکم شدن دوباره شرايط منطقی و دور از تنش، فعاليت‌های خانه سينما برپايه مقررات اساسنامه مؤسسات فرهنگی هنری و تحت نظارت وزارت ارشاد ادامه خواهد يافت."

هشتم خرداد ماه جاری، هيئت رسيدگی به امور مراکز فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ايران به "تعطيلی دائم" خانه سينما رأی داد.

برپايه اعلام اين هيئت، در صورت ادامه فعاليت خانه سينما با اين تشکل برخورد خواهد شد.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما