خانه | خبر | اخبارایران

افزايش فرار نخبگان ايرانی به دانشگاه‌های غرب

سه شنبه, 1391-03-09 13:56
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

نزديک به ۶۲‌ درصد دانش‌آموزان نخبه ايران، هم‌اکنون در يکی دانشگاه‌های مطرح دنيا به‌ويژه آمريکا تحصيل می‌کنند.

روزنامه شرق امروز سه‌شنبه نهم خردادماه در گزارشی نوشته است، بيش از ۹۴‌ درصد از نخبگان ايرانی که هم‌اکنون مشغول آموزش يا تحصيل در دانشگاه‌های مطرح دنيا هستند، مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه صنعتی شريف تهران دريافت کرده‌اند و اين در حالی است که برپايه پژوهش‌های انجام شده بيش از ۷۰‌ درصد از دانشجويان دکترای دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران در انديشه مهاجرت هستند.

در طول سال‌های ۱۳۷۲ (۱۹۹۳ ) تا ۱۳۸۶ (۲۰۰۷) ۲۲۵ دانش‌آموز نخبه ايرانی در ۵۳ المپياد جهانی رياضی، فيزيک، شيمی و کامپيوتر شرکت کردند.

برپايه بررسی‌های روزنامه شرق، بيش از ۱۴۰ تن از اين دانش‌آموزان نخبه يعنی معادل ۲/۶۲‌ درصد، هم‌اکنون در يکی دانشگاه‌های مطرح دنيا در آمريکا و کانادا تحصيل می‌کنند که از اين ميان نزديک به ۴/۶۶‌ درصد از آنان کرسی‌های دانشگاهی آمريکا و بقيه آن‌ها دانشگاه‌های تورنتو، واترلو، سايمون فريز و مونترال کانادا را برای آموزش، تحصيل و پژوهش انتخاب کرده‌اند.

برپايه اعلام صندوق بين‌المللی پول در سال ۲۰۰۹، ايران از نظر مهاجرت نخبگان، با مهاجرت سالانه ۱۵۰ تا ۱۸۰‌هزار نيروی متخصص در بين ۹۱ کشور در حال توسعه يا توسعه‌نيافته، در جايگاه نخست ايستاده است

برخی از مدال‌آوران ايرانی المپيادهای کامپيوتر اکنون يکی از اعضای اصلی گروه پژوهشی شرکت فن‌آوری اطلاعات گوگل در آمريکا هستند.

افزون بر اين برخی ديگر از مدال‌آوران پيشين المپيادهای ايرانی هم‌اکنون يکی از اعضای کنونی گروه پژوهشی شرکت مايکروسافت در آمريکا به‌شمار می‌روند.

برپايه اعلام صندوق بين‌المللی پول در سال ۲۰۰۹، ايران از نظر مهاجرت نخبگان، با مهاجرت سالانه ۱۵۰ تا ۱۸۰‌هزار نيروی متخصص در بين ۹۱ کشور در حال توسعه يا توسعه‌نيافته، در جايگاه نخست ايستاده است. خروج سالانه اين ميزان نيروی متخصص برابر با خروج ۵۰‌ ميليارد دلار سرمايه در هر سال است.

به گزارش خبرگزاری مهر، مردادماه سال گذشته، سعيد سهراب‌پور، قائم مقام بنياد ملی نخبگان و رئيس پيشين دانشگاه صنعتی شريف از خروج ۴۰ درصدی دارندگان مدال طلای المپيادهای دانش‌آموزی خبر داده و گفته بود: "خروج اين نخبگان از ايران در سال‌های اخير «سير نزولی» داشته است."

با اين حال، در آذرماه سال گذشته، حسن مسلمی نائينی، مدير کل بورس و امور دانشجويان خارج وزارت علوم ايران از تحصيل ۸۰ هزار دانشجوی ايرانی در دانشگاه‌های برون مرزی خبر داده و گفته بود: "از اين تعداد، نزديک به ۷۵ درصد، دانشجوی مقطع کارشناسی هستند. با وجود اين که در دانشگاه‌های ايران صندلی خالی وجود دارد نبايد از کشور خارج شوند."

از آغاز سال ۱۳۹۰ تا پايان دهم ارديبهشت‌ماه همان سال ۱۷۵ جوان ايرانی با هزينه شخصی برای تحصيل در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکتری از ايران خارج شده‌اند.

مسئله مهاجرت نخبگان از ايران، سال‌هاست که يکی از موضوعات مهم در اين کشور است و همچنان سالانه تعداد بسياری از دانشجويان ايرانی برای ادامه تحصيل از کشور خارج می‌شوند و ديگر به ايران بازنمی‌گردند. وزارت علوم ايران نيز هيچگاه آمار درستی از تعداد اين دانشجويان ارائه نکرده است.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما