خانه | خبر | اخبارایران

مقام اسرائيلی: آمريکا و اسرائيل درباره برنامه هسته‌ای ايران اختلاف دارند

دوشنبه, 1391-03-08 13:13
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

يکی از مقامات ارشد اسرائيل از بروز اختلاف ميان کشور خود و ايالات متحده درباره مذاکرات هسته‌ای با ايران خبر داد.

اين مقام اسرائيلی، امروز ۲۸ ماه مه (هشتم خرداد) در گفت‌وگو با نشريه هاآرتص اظهار داشت، در اين مسئله که ايران خطری برای صلح جهانی به‌شمار می‌رود، هيچ بحث و اختلافی نيست، بلکه همگی اتفاق نظر دارند که نبايد به ايران اجازه دستيابی به سلاح هسته‌ای را داد.

به‌گفته وی اختلافات از آن‌جا بروز می‌کند که خواسته‌های قدرت‌های جهانی از ايران در گفت‌وگوهای بغداد رضايت‌بخش نبود و اين قدرت‌ها کف خواسته‌های اسرائيل را هم در نظر نگرفتند.

او گفت: "ايرانی‌ها به بغداد آمدند که زمان بخرند. ما اين حرف را از روی اطلاع می‌گوييم، نه اين که يک حدس و گمان باشد."

اين مقام اسرائيلی در ادامه سخنان خود افزود: "ايرانی‌ها تا اين لحظه هيچ امتيازی نداده‌اند و درباره هيچ چيزی هم کوتاه نيامده‌اند، اما در برابر، هشت هفته ديگر برای ادامه برنامه‌های هسته‌ای خود زمان به‌دست آوردند."

مقام اسرائيلی: ايرانی‌ها به بغداد آمدند که زمان بخرند. ما اين حرف را از روی اطلاع می‌گوييم، نه اين که يک حدس و گمان باشد

وی افزود: "ما فکر می‌کرديم ايران راضی می‌شود که از غنی‌سازی اورانيوم با غلظت ۲۰ درصد دست بردارد تا بتواند برنامه هسته‌ای خود را ادامه بدهد، اما آن‌ها حتی راضی به اين کار هم نمی‌شوند."

پس از مذاکرات دو روزه بغداد در روزهای ۲۳ و ۲۴ ماه مه (سوم و چهارم خرداد)، گروه ديپلمات‌های آمريکايی که در اين مذاکرات حضور داشتند، به اسرائيل رفتند. يکی از مقامات ارشد ايالات متحده در تل‌آويو، پايتخت اسرائيل، کوتاه و مختصر به خبرنگاران گفت: "هيچ اختلافی ميان ايالات متحده و اسرائيل درباره مسائل مرتبط با گفت‌وگوهای ايران و شش قدرت جهانی بر سر آينده برنامه هسته‌ای ايران وجود ندارد."

او که تمايل داشت نامش برده نشود، گفت دولت آمريکا احساس نمی‌کند که بنيامين نتانياهو، نخست‌وزير اسرائيل سعی دارد آن‌ها را در رابطه با مذاکرات هسته‌ای ايران تحت فشار قرار دهد.

او افزود: "اين ما هستيم که خودمان را تحت فشار قرار می‌دهيم، آن هم نه به خاطر اسرائيل، بلکه از آن جهت که می‌دانيم ايران هسته‌ای يک خطر واقعی برای امنيت جهانی است."

گروه ديپلمات‌ها و مقامات آمريکايی به رياست وندی شرمن، مذاکره کننده ارشد آمريکا در گفت‌وگوهای بغداد، روز جمعه ۲۵ ماه مه (پنجم خرداد) وارد اسرائيل شد. اين گروه يک جلسه سه ساعته با ايهود باراک، وزير دفاع اسرائيل و شماری ديگر از مقامات ارشد اين کشور برگزار کرد تا آن‌ها را در جريان گفت‌وگوهای بغداد قرار دهد.

دور بعدی مذاکرات ايران با قدرت‌های جهانی اواسط ماه ژوئن در مسکو برگزار خواهد شد.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما