خانه | خبر | اخبارایران

دو فعال دانشجويی از تحصيل محروم شدند

دوشنبه, 1391-03-08 12:55
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

با "ستاره‌دار" شدن رضا عرب و جبار دستباز، اين دو فعال دانشجويی از ادامه تحصيل در مقطع کارشناسی ارشد محروم شدند.

به گزارش تارنمای دانشجونيوز، هم‌زمان با اعلام نتايج کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه‌های دولتی، رضا عرب، از فعالان دانشجويی دانشگاه مازندران در سال جاری به دليل فعاليت‌های صنفی و سياسی از ادامه تحصيل بازماند.

همچنين تارنمای موکريان گزارش داد جبار دستباز، فعال دانشجويی دانشگاه سقز از ادامه تحصيل در مقطع کارشناسی ارشد، با وجود قبولی در رشته علوم سياسی دانشگاه سراسری، محروم شد.

اين عضو سابق اتحاديه دمکراتيک دانشجويان کرد پيش از اين به يکی از نهادهای امنيتی احضار و مورد بازجويی قرار گرقته بود.

در سال‌های گذشته نيز چند تن از فعالان دانشجويی عضو اتحاديه دموکراتيک دانشجويان کرد به نام‌های سالار ساکت، آرش صالح، دلير اسکندری، وحيد بهرامی، صالح ايومن و سوران دانشور از ادامه تحصيل در سطح کارشناسی ارشد محروم شده بودند.

ضياء نبوی و مجيد دری از جمله دانشجويان "ستاره‌دار"ی هستند که به ‌دليل فعاليت‌ در دفاع از حق تحصيل، هر کدام به ترتيب به ۱۰ و شش سال زندان در تبعيد محکوم شده‌اند

دو روز پيش دانشجونيوز خبر داد با اعلام نتايج کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه‌های دولتی، مشخص شد که شماری از دانشجويان از حق ادامه تحصيل در مقطع بالاتر محروم شده‌اند.

برخی از اين دانشجويان از دانشگاه‌های صنعتی اصفهان، اصفهان، کاشان و نجف‌آباد هستند که به دليل فعاليت‌های دانشجويی و سياسی در اعتراض به نتايج انتخابات سال ١٣٨٨ و پيش از آن، "ستاره‌دار" شده‌اند.

در سال‌های اخير شمار زيادی از دانشجويان، با وجود کسب رتبه‌های برتر در آزمون‌های سراسری به دليل آن‌چه نقص در پرونده عنوان شده است، "ستاره‌دار" شده و از ادامه تحصيل در مقاطع بالاتر بازمانده‌اند.

"دانشجويان ستاره‌دار" اصطلاحی است که از سوی فعالان دانشجويی به دانشجويان محروم از ادامه تحصيل به دليل فعاليت‌های صنفی - سياسی دوران دانشجويی و يا عقايد مذهبی اطلاق می‌شود.

از زمان روی کار آمدن دولت محمود احمدی‌نژاد در سال ١٣٨٤ روند "ستاره‌دار" شدن دانشجويان تشديد شده است اما مسئولان جمهوری اسلامی اين موضوع را انکار می‌کنند.

به‌گفته فعالان دانشجويی "ستاره‌دار"، مسئولان وزارت علوم و سازمان سنجش آموزش ايران از پاسخ به دانشجويان طفره می‌روند و تصميم‌گيری در مورد محروميت از ادامه تحصيل دانشجويان را به وزارت اطلاعات مربوط می‌دانند.

ضياء نبوی و مجيد دری از جمله دانشجويان "ستاره‌دار"ی هستند که به ‌دليل فعاليت‌ در دفاع از حق تحصيل، هر کدام به ترتيب به ۱۰ و شش سال زندان در تبعيد محکوم شده‌اند.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما