خانه | خبر | اخبارایران

منيژه نجم عراقی، نويسنده و مترجم بازداشت شد

دوشنبه, 1391-03-08 10:38
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

منيژه نجم عراقی، نويسنده، مترجم و منشی کانون نويسندگان ايران بازداشت شد.

به گزارش منابع خبری ايران، منيژه نجم عراقی، صبح روز يکشنبه هفتم خردادماه پس از مراجعه به دادگاه انقلاب بازداشت و به زندان اوين منتقل شده است.

نجم عراقی که در تاريخ ۲۴ مهرماه سال ۸۹ بازداشت شده و با قيد وثيقه پس از سه روز آزاد شده بود از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به رياست قاضی پيرعباسی به اتهامات عضويت در کانون نويسندگان ايران، ارسال بيانيه‌های کانون نويسندگان و شرکت در تجمع‌ها بر مزار محمد مختاری، محمدجعفر پوينده و احمد شاملو، به تحمل يک سال حبس تعزيری محکوم شد.

از جمله کتاب‌هايی که منيژه نجم عراقی ترجمه کرده است می‌توان به "جامعه‌شناسی زنان" نوشته پاملا ابوت و کلر والاس، "جنسيت، رابطه و تفاوت در نگرش روان‏کاوی" نوشته نانسی جوليا چودوروف، "درباره‌ جنبش زنان؛ مناظره‌ای فمينيستی" نوشته باربارا اپستاين، "نقد و نظر: درآمدی جامع بر نظريه‌های فمينيستی" نوشته رزماری تانگ، "دردسرهای پسامدرنيسم" نوشته استفان مورافسکی، "سرمايه‌داری، خانواده و زندگی شخصی" نوشته الی زارتسکی و "زن و ادبيات: سلسله پژوهش‌های نظری درباره مسائل زنان" با همکاری نسترن موسوی و مرسده صالح‌پور، اشاره کرد.

پيش از اين روز دوشنبه يکم خرداد‌ماه جاری فريبرز رئيس‌دانا، عضو ديگر کانون نويسندگان ايران نيز  بازداشت و به زندان اوين منتقل شد

وی همچنين از جمله کتاب دو جلدی "منبع‌شناسی زنان"، "زن و سينما" و چندين مقاله در نشريات و سايت‌های اينترنتی نوشته است.

پيش از اين روز دوشنبه يکم خرداد‌ماه جاری فريبرز رئيس‌دانا، اقتصاددان و عضو ديگر کانون نويسندگان ايران نيز برای اجرای حکم يک سال زندان خود بازداشت و به زندان اوين منتقل شد.

وی قبل از بازداشت اخير در ۲۸ آذرماه ۱۳۸۹ دستگير و پس از يک ماه در ۲۸ دی ۸۹ با سپردن وثيقه از زندان آزاد شده بود.

رئيس‌دانا سپس از سوی دادگاه انقلاب اسلامی تهران به يک سال حبس محکوم شد.

"عضويت در کانون نويسندگان، تنظيم بيانيه‌های جريان فتنه،‌ بيانيه عليه نظام و تبليغ چهره‌های وابسته به گروهای چپ و مارکسيست، مصاحبه با رسانه‌های بی‌بی‌سی و صدای آمريکا، متهم کردن جمهوری اسلامی به آزار و تجاوز و شکنجه زندانيان و فرمايشی قلمداد کردن دادگاه‌های جمهوری اسلامی ايران" از جمله اتهام‌های اين اقتصاددان اعلام شده بود.

کانون نويسندگان ايران نخستين تشکل صنفی و غيردولتی اهل قلم ايران است که در بيش از چهار دهه فعاليت خود نويسندگان و شاعران مطرح ايران را گرد آورده است.

اين کانون در طول فعاليت خود از آزادی بيان و حقوق نويسندگان ايران پشتيبانی کرده و همواره با فشارهای حکومتی روبه‌رو بوده است.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما