خانه | خبر | اخبارایران

"کشف نشانه‌هايی از غنی‌سازی ۲۷ درصدی اورانيوم در ايران"

شنبه, 1391-03-06 05:53
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

آژانس بين‌المللی انرژی اتمی در تازه‌ترين گزارش خود اعلام کرد نشانه‌هايی از غنی‌سازی ۲۷ درصدی اورانيوم را در تأسيسات اتمی فردو در ايران کشف کرده است.

 

با اين حال منابع ديپلماتيک به آسوشيتدپرس گفته‌اند اين کشف لزوماً به اين معنا نيست که ايران به‌طور پنهانی توان غنی‌سازی اورانيوم را افزايش داده بلکه ممکن است اين درجه از غنی‌سازی به دليل اشکالات فنی ايجاد شده باشد.

وجود تأسيسات زيرزمينی فردو که در اطراف شهر قم قرار دارد در تابستان ۱۳۸۸ از سوی کشورهای غربی فاش شد. ايران پس از اين افشاگری، وجود تأسيسات فردو را تأييد کرد.

منابع ديپلماتيک به آسوشيتدپرس گفته‌اند اين کشف لزوماً به اين معنا نيست که ايران به‌طور پنهانی توان غنی‌سازی اورانيوم را افزايش داده بلکه ممکن است اين درجه از غنی‌سازی به دليل اشکالات فنی ايجاد شده باشد

اين تأسيسات از بيم حملات هوايی آمريکا و اسراييل در ميان کوه‌ها و در عمق زمين ساخته شده است.

در گزارش آژانس که روز جمعه پنجم خرداد ۱۳۹۱ منتشر شد، آمده است که ايران به آژانس بين‌المللی انرژی اتمی گفته اورانيوم با غنای بالاتر "ممکن است به دلايل فنی که از کنترل اپراتور خارج است، اتفاق بيفتد."

کارشناسان سازمان بين‌المللی انرژی اتمی در حال بررسی و تحقيات درباره اين موضوع هستند.

گزارش آژانس همچنين می‌گويد تصاوير ماهواره‌ای نشان دهنده "فعاليت‌هايی گسترده" در سايت نظامی پارچين است که بازرسان خواهان بازرسی آن هستند.

پارچين نام منطقه‌ای در جنوب شرقی استان تهران است که در شمال شرقی شهرستان پاکدشت قرار دارد.

يوکيا آمانو، مدير کل آژانس بين‌المللی انرژی اتمی يک هفته پيش گفته بود در مذاکرات با جمهوری اسلامی ايران، دسترسی بازرسان سازمان ملل متحد به سايت‌ نظامی "پارچين" ايران موضوعی است که در اولويت قرار خواهد گرفت.

آمانو اول خرداد ۱۳۹۱ برای نخستين بار به ايران سفر کرد. وی در اين ديدار با چند مقام ايرانی ديدار و گوفت‌وگوهايی داشت.

علی اصغر سلطانيه، سفير ايران در آژانس بين‌المللی انرژی اتمی در واکنش به گزارش تازه آژانس گفته است: "گزارش جديد مديرکل سندی ديگر از صلح‌آميز بودن فعاليت‌های هسته‌ای ايران است."

به گفته سلطانيه " گزارش ۱۱ صفحه ای مديرکل آژانس به شورای حکام و ارائه گزارشی کامل از بازرسی‌های صورت گرفته از ۱۶ مرکز هسته ای و ۱۰ مرکز جانبی آن، حکايت از نظارت کامل آژانس بر فعاليت‌های صلح‌آميز هسته‌ای جمهوری اسلامی ايران دارد."

قدرت‌های غربی ايران را متهم می‌کنند که در برنامه‌اتمی‌اش اهداف نظامی را دنبال می‌کند اما تهران می‌گويد برنامه اتمی اين کشور صرفاً مقاصد صلح‌آميز دارد.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

رییس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی از مخالفت مقامات با بازرسی تاسیسات پارچین توسط بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی خبر داد و گفت که این تاسیسات نظامی است !!! و جمهوری اسلامی برای بازرسی شدن آن هنوز قانع نشده است.!!!
این مقام ارشد اتمی جمهوری اسلامی، همچنین با اشاره به گزارش روز گذشتۀ آژانس در خصوص "کشف اورانیوم با غنای ٢۷ درصد در تاسیسات زیر زمینی فردوی قم گفت: "ما به آقای آمانو می‌گوییم این موارد را در گزارش خود ننویسید، چرا که اذهان را مخدوش می‌كند." !!!

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما