خانه | خبر | اخبارایران

درگذشت ستاره فرمانفرماييان، پيشگام مددکاری نوين در ايران

پنجشنبه, 1391-03-04 17:03
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

ستاره فرمانفرماييان، پيشگام مددکاری نوين و تنظيم خانواده در ايران در سن ۹۱ سالگی در خانه‌اش در لس آنجلس درگذشت.

مرگ ستاره فرمانفرماييان، ظهر روز چهارشنبه سوم خردادماه رخ داد.

ستاره فرمانفرماييان در سال ۱۲۹۹ خورشيدی در شيراز به دنيا آمد. پدرش عبدالحسين ميرزا فرمانفرما يکی از نواده‌‌‌های سلسله قاجار بود.

وی تا سنين نوجوانی در حرم‌سرايی شامل مادران و فرزندان عبدالحسين فرمانفرما، زندگی کرد و سپس برای ادامه تحصيل به آمريکا رفت و در آن‌جا طی ۱۰ سال اقامت، ابتدا در رشته جامعه‌‌‌شناسی ليسانس گرفت و سپس در رشته مددکاری اجتماعی، ادامه تحصيل داد.

در بين سال‌های ۱۹۴۴ تا ۱۹۵۴ ميلادی در دانشگاه شيکاگو در زمينه حقوق خانواده و کودکان مطالعه و کار کرد و سپس به ايران بازگشت و از آن زمان به بعد در راه مددکاری نوين و تنظيم خانواده در ايران تلاش کرد.

وی در سال ۱۳۳۷ خورشيدی "مدرسه عالی مددکاری اجتماعی تهران" را بنيان گذاشت. همچنين تربيت نسل اول مددکاران اجتماعی در ايران، تأسيس "انجمن تنظيم خانواده" و تأسيس "مراکز رفاه"، از جمله فعاليت‌های اجتماعی او بودند.

ستاره فرمانفرماييان با ياری همفکران خود در راه اصلاح قوانين و حقوقی که زنان و خانواده را دچار آسيب‌‌های بسياری می‌‌کرد، از جمله بالا رفتن سن ازدواج دختران، فعاليت گسترده‌ای داشت

ستاره فرمانفرماييان همچنين با ياری همفکران خود همچون مهرانگيز منوچهريان، مهرانگيز دولتشاهی در راه اصلاح قوانين و حقوقی که زنان و خانواده را دچار آسيب‌‌های بسياری می‌‌کرد، از جمله بالا رفتن سن ازدواج دختران، فعاليت گسترده‌ای داشت.

وی مسئوليت‌‌‌های گوناگونی نيز از سوی سازمان‌‌‌های بين‌‌‌المللی از جمله سازمان ملل بر عهده داشت. از ديگر مسئوليت‌های وی می‌توان به عضويت در هيئت مديره "انجمن بين‌‌‌المللی مدارس مددکاری اجتماعی"، معاون رياست "فدراسيون جهانی برنامه‌‌‌ريزی والدين"، عضويت در گروه ضربت "مطالعات آينده‌‌‌نگر" و کميسيون ويژه فدراسيون بين‌‌‌المللی برنامه‌‌‌ريزی والدين در چين، اشاره کرد.

ستاره فرمانفرماييان همچنين نماينده رسمی در کنفرانس کنترل جمعيت در بخارست بود، و در سال ۱۹۷۵ ميلادی به کنفرانس جهانی حقوق بشر و در سال ۱۹۷۶ به کنفرانس بين‌‌‌المللی زنان، به مکزيکو اعزام شد.

پس از انقلاب سال ۱۳۵۷ ايران، او مدتی بازداشت شد و به دليل شرکت در يک سمينار مددکاری اجتماعی در اسرائيل به "همکاری با صهيونيست‌ها و طاغوت" متهم گرديد. به‌گفته ستاره فرمانفرماييان، آيت‌الله محمود طالقانی، از رهبران انقلاب ايران که وی را می‌شناخت در راه آزادی او تلاش کرد و پس از آزادی از او خواست تا به‌دليل در خطر بودن جانش ايران را ترک کند.

وی سرانجام ابتدا به بريتانيا و سپس به آمريکا مهاجرت نمود و تا هنگام مرگ در ايالات متحده زندگی کرد و به کار مددکاری مشغول بود.

ستاره فرمانفرماييان داستان زندگی‌‌‌اش را با نام "دختری از ايران" در سال ۱۳۷۱ خورشيدی به زبان انگليسی در آمريکا منتشر کرد و مريم اعلايی آن را در سال ۱۳۸۳ به فارسی برگرداند و توسط نشر کارنگ منتشر نمود. اين کتاب به ۱۵ زبان مختلف در دنيا ترجمه شده است.

افزون بر اين کتاب‌‌‌های ديگری از وی منتشر شده است که حاصل تحقيقات کاربردی و دانش نظری اوست از جمله "مددکاری اجتماعی در مقام توسعه اجتماعی: يک تاريخچه" (۱۳۷۵)، "طرف ديگر ديوار چين" (۱۳۵۶)، "ازدواج زودهنگام و حاملگی در سنين پايين در جامعه سنتی و اسلامی" (۱۳۵۴) ، "معضل فحشاء در شهر تهران" (۱۳۴۸)، "کودکان و معلمان" (۱۳۴۵)، "شرحی گزيده از رفاه اجتماعی و تنظيم خانواده در ايران" (۱۳۴۴) و "نيازهای کودکان" (۱۳۳۹).

 

مستند "دختری از ایران" زندگی ستاره فرمانفرمائیان:

Share this
Share/Save/Bookmark

واقعا" خوش به سعادت چنین انسانهای نیکوکاری.....نفرین عالم به اونهایی که چنین انسانهای نیکوکاری را از نکویی کردن به مملکتشون بازداشتن و آواره غربت کردن...درود بر خانم ستاره....روحش شاد

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما