خانه | خبر | اخبارایران

وزير خارجه ايران: سفر آمانو به تهران را به فال نيک می‌گيريم

شنبه, 1391-02-30 11:46
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

علی‌اکبر صالحی، وزير خارجه ايران گفت سفر يوکيا آمانو، مديرکل سازمان بين‌المللی انرژی اتمی به تهران را "به فال نيک می‌گيريم."

 

صالحی شامگاه جمعه ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۱ به خبرگزاری دانشجويان ايران (ايسنا) گفت: "در سفر مديرکل آژانس بحث مداليته و چارچوب کاری جديد برای رفع ابهامات و سوالات آژانس مورد توجه است و ما اميدواريم توافق بر سر تدوين مداليته جديد ميان دو طرف صورت گيرد."

يوکيا آمانو روز يکشنبه ۳۱ ارديبهشت وارد تهران می‌شود. اين سفر، نخستين سفر آمانو به ايران از آغاز دبيرکلی وی در آژانس بين‌المللی انرژی اتمی در سال ۲۰۰۹ ميلادی تاکنون است.

به گفته وزير خارجه ايران اين سفر يک روزه خواهد بود.

علی‌اکبر صالحی: در سفر مديرکل آژانس بحث مداليته و چارچوب کاری جديد برای رفع ابهامات و سوالات آژانس مورد توجه است و ما اميدواريم توافق بر سر تدوين مداليته جديد ميان دو طرف صورت گيرد

آمانو در حالی به تهران سفر می‌کند که ايران خود را برای مذاکرات هسته‌ای که سوم خرداد در بغداد با حضور شش قدرت جهانی برگزار می‌شود، آماده می‌کند.

آمانو در اين سفر با سعيد جليلی، دبير شورای عالی امنيت ملی ايران و فريدون عباسی، رئيس سازمان انرژی اتمی اين کشور ديدار می‌کند.

دور تازه مذاکرات ايران با آژانس بين‌المللی انرژی اتمی از روز دوشنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۱ آغاز شد و يک روز بعد نيز به‌طور موقت به پايان رسيد.

قدرت‌های غربی ايران را متهم می‌کنند که در برنامه‌اتمی‌اش اهداف نظامی را دنبال می‌کند اما تهران می‌گويد برنامه اتمی اين کشور صرفاً مقاصد صلح‌آميز دارد.

در گزارش ماه نوامبر ۲۰۱۱ آژانس بين‌المللی انرژی اتمی آمده بود ايران سال ۲۰۰۰ در سايت پارچين محفظه‌ای ساخته ‌است که در آن امکان انجام آزمايش‌هايی در رابطه با توليد سلاح هسته‌ای وجود دارد.

با اين حال رابرت کلی، بازرس ارشد پيشين آژانس بين‌المللی انرژی اتمی به بی‌بی‌سی گفته است: " ادعاهای مطرح شده (از سوی آژانس) درباره سايت پارچين درست نيست."

کلی همچنين آژانس را به انتشار گزارش‌های "جانبدارانه" عليه برنامه ايران متهم کرده است.

وی گفته است: "من در ابتدای خدمتم برای آژانس در عراق با هانس بليکس کار کردم. بعد دوباره به آژانس برگشتم و با محمد البرادعی کار کردم. هر دوی آن‌ها حقوق‌بين الملل خوانده و بسيار دقيق بودند.

آن‌ها فقط به اطلاعاتی استناد می‌کردند که به اصطلاح مو لای درزش نرود و قابل اثبات باشد. (اما) در حال حاضر چنين به نظر می‌رسد که آژانس آماده است هر شايعه‌ای را که می‌شنود، مطرح کند و با ايران بر سر آن مشکل پيدا کند."

اين مقام پيشين آژانس گزارش ماه نوامبر ۲۰۱۱ آژانس را نيز که ايران را به تلاش برای ساخت سلاح هسته‌ای متهم کرده، رد کرده و گفته است: "خيلی‌ها می گويند گزارش ماه نوامبر سال ۲۰۱۱ آژانس ثابت کرد که ايران به دنبال سلاح اتمی است. من می‌گويم آن گزارش اصلاً چنين امری را ثابت نکرد، چون بيشتر اطلاعاتش قديمی بود و قضيه خيلی بزرگ‌نمايی شد. چند جا هم گفته ام که چند نکته در گزارش آژانس به نظر من جعلی به نظر می‌رسند، مانند اسناد جعلی که آژانس در قضيه عراق در سالهای ۱۹۹۵ و ۲۰۰۲ کشف کرد."

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما