خانه | خبر | اخبارایران

کاهش ۳۴ درصدی صادرات نفت ايران به هند

چهارشنبه, 1391-02-20 18:06
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

صادرات نفت خام ايران به هندوستان در ماه آوريل ۳۴ درصد به نسبت ماه مارس کاهش يافته ‌است.

رويترز امروز چهارشنبه ۲۰ ارديبهشت‌ماه (نهم ماه مه) گزارش داد، هند تلاش می‌کند به‌خاطر تحريم‌های اقتصادی ايران، خريد نفت از اين کشور را کاهش دهد و از اين رو در قراردادهای ساليانه خود با ايران بازبينی‌هايی صورت داده ‌است.

بنا به اين گزارش حتی می‌توان گفت ميزان کاهش صادرات نفت ايران به اين کشور در ماه آوريل بيشتر از حد انتظار بوده ‌است.

گزارش می‌افزايد، شرکت‌های دولتی هندی بيش از بقيه شرکت‌ها خريدهای نفتی خود از ايران را کاهش داده‌اند و به اين ترتيب، اکنون شرکت خصوصی "اسار" به بزرگ‌ترين مشتری هندی نفت خام ايران تبديل شده است.

ايالات متحده نيز پيش از اين، اقدامات شرکت‌های نفتی هندی را در پشتيبانی از فشارهای دولت آمريکا بر ايران تحسين کرده بود.

واردات نفت خام هندوستان از ايران در ماه آوريل به حدود ۲۶۹ هزار بشکه در هر روز رسيده است در حالی که در ماه‌‌های مارس امسال و آوريل سال گذشته به ترتيب، ۴۰۹ هزار بشکه و ۴۴۹ هزار بشکه در هر روز بود

آمريکا کشور ژاپن را به‌همراه ۱۰ کشور اروپايی در شمار کشورهای استثناء قرار داده است که می‌توانند تا ميزان معينی نفت ايران را خريداری کنند و از تحريم شدن معاف باشند اما اين معافيت هنوز شامل چين و هندوستان که بزرگ‌ترين مشتريان نفت ايران به‌شمار می‌آيند، نشده است.

هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا روز دوشنبه گفت که هندوستان بايد اقدامات بيشتری را در اين زمينه صورت دهد تا معافيت شامل اين کشور نيز بشود. بنا به گفته کلينتون، تصميم‌گيری در مورد معاف کردن هندوستان در دو ماه آينده صورت خواهد گرفت.

واردات نفت خام هندوستان از ايران در ماه آوريل به حدود ۲۶۹ هزار بشکه در هر روز رسيده است که اين ميزان به نسبت خريدهای نفتی اين کشور از ايران در ماه‌‌های مارس امسال و آوريل سال گذشته که به ترتيب، ۴۰۹ هزار بشکه و ۴۴۹ هزار بشکه در هر روز بوده، کاهش چشمگيری داشته است.

به‌گفته رانجان ماتهای، وزير امور خارجه هند، در قرارداد ساليانه قبلی دو کشور که تاريخ آن در ۳۱ مارس امسال به سر رسيد، واردات نفت خام هندوستان از ايران چيزی کمتر از ۳۴۰ هزار بشکه در روز پيش‌بينی شده بود.

اين در حالی است که آماری که خبرگزاری رويترز با مرور برنامه‌های خريد شرکت‌های هندی به‌طور تخمينی به‌دست آورده است نشان می‌دهد که در ماه ژوئيه ۲۰۱۱، اين واردات به حدود ۳۸۰ هزار بشکه در روز افزايش يافته بود.

بر اساس قرارداد ساليانه جديدی که ميان دو کشور منعقد شده است، انتظار می‌رود خريدهای نفتی شرکت‌های هندی از ايران به‌طور متوسط بيش از ۲۰ درصد کاهش پيدا کند.

هندوستان اين کاهش در واردات نفت خام خود از ايران را با خريد نفت از بزرگ‌ترين صادرکنندگان نفت جهان يعنی عربستان سعودی و عراق جبران می‌کند. عراق هم‌اکنون با تبديل شدن به دومين تأمين‌کننده نفت خام هند، از ايران پيشی گرفته است.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما