خانه | خبر | اخبارایران

اعطای اقامت دائم، جاگزین انتقال تابعیت از طریق مادر شد

یکشنبه, 1391-02-17 15:56
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

بر اساس مصوبه امروز مجلس شورای اسلامی، فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی از این پس اجازه اقامت دائم در ایران  خواهند داشت و با وجود برخورداری از برخی حقوق شهروندی همچون از حق تحصیل، بهداشت و درمان رایگان، تامین اجتماعی و یارانه، همچنان از داشتن تابعیت ایرانی محروم خواهند بود.

 
به گزارش سایت خانه ملت، پایگاه اطلاع‌رسانی رسمی مجلس شورای اسلامی، طرح  اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی،  در جلسه علنی امروز، یکشنبه ۱۷ اردیبهشت  با ۱۲۴ رای موافق، یک رای مخالف و ۱۳ رای ممتنع به تصویب رسید.
 
در حالی که انتظار می‌رفت اصلاح این قانون به دادن تابعیت ایرانی به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی بیانجامد، این قانون فقط به دادن اقامت دائم و برخی حقوق شهروندی اکتفا کرده است
 
بر اساس قانون فعلی فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی پس از رسیدن به سن ۱۸ سالگی می‌توانند تقاضای درخواست تابعیت ایرانی کنند و تا پیش از آن به عنوان شهروند ایرانی محسوب نمی‌شوند و از تمامی حقوق شهروندی محروم هستند.
 
در حالی که انتظار می‌رفت اصلاح این قانون به دادن تابعیت ایرانی به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی بیانجامد، این قانون فقط به دادن اقامت دائم و برخی حقوق شهروندی اکتفا کرده و مقرر شده است که افراد مشمول این قانون تا سن ۱۹ سالگی از پرداخت تعرفه اقامت باشند.
 
سال گذشته مشکلات مربوط به صدور شناسنامه برای کودکان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیرایرانی و وضعیت اشتغال و تحصیل این افراد در صحن علنی مجلس بررسی شده بود و در نهایت رسیدگی به مشکلات ناشی از این ازدواج‌ها در اسفند ماه ۱۳۹۰ به کمیته “تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیر ایرانی” مجلس شورای اسلامی واگذار شده بود.
 
قانون تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی مصوبه سال ۸۵ است و نمایندگان مجلس در نشست علنی، سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۰، با کلیات طرح اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی موافقت کرده بودند.
 
در حال حاضر ۳۲ هزار کودک بدون هویت و شناسنامه که حاصل از ازدواج زنان و دختران ایرانی با اتباع بیگانه که عمدتاً اتباع افغانستان هستند در ایران زندگی‌ می‌کنند و به دلیل نداشتن شناسنامه از حقوق اولیه خود یعنی حق آموزش و استفاده از امکانات آموزش و پرورش محروم هستند بر اساس قانون  فعلی فرزندان زنان ایرانی که با مردان خارجی ازدواج کرده‌اند برای سفر به ایران نیاز به اخذ ویزا دارند و در صورتی که زن بخواهد به صورت دائم به همراه فرزندانش در ایران زندگی کند، با مشکل اجازه اقامت برای فرزندانش روبرو است.

در همین زمینه:

 

Share this
Share/Save/Bookmark

این چه قانون احمقانه و ضد انسانی است....

بله این قانون در مقایسه با قوانین کشورهای خاصی عقب مانده محسوب میشود اما در بسیاری از کشورها گرفتن تابعیت برای همسر خارجی یا فرزندان چندان سهل و ساده نیست. در کشوری مانند ژاپن شرطش 10 سال اقامت بعد از ازدواج در انجاست. برای قانون گذاری باید شرایط هر کشوری را سنجید. با وجود فقر و عقب ماندگی شدید و باورهای عقب مانده در برخی نقاط ایران ازدواج و گرتن تابعیت ایرانی برای مردان خارجی از طریق ازدواج با زنان ایرانی باز کننده راه یک کسب و کار و تجارت جدید است یعنی پرداخت پولی به خانواده و خرید یک زن. ایا سطح اقتصادی و فرهنگی ایران به حدی رسیده است که ازدواج بر اساس علاقه و اراده ازاد زنان و تنها بر اساس انکه دو فرد میخواهند زندگی مشترک تشکیل بدهند باشد؟ وقتی فقر و بیچارگی این چنین بیداد میکند برای اتباع خارجی خرید همسر برای گرفتن تابعیت چندان دشوار نیست. به نظرم نسبت به قانون عقب مانده قبلی که حق اقامت دایم و حق تحصیل برای فرزندان وجود نداشت این قانون حرکتی به جلو است. هر مسئله ای را با معیارها و مسایل موجود در کشور ایران بسنجم و نه سوئد و نروژ و فنلاند!!

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما