خانه | خبر | اخبارایران

آمانو: دسترسی به سایت پارچین در اولویت مذاکرات با ایران قرار دارد

شنبه, 1391-02-16 19:36
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای اعلام کرد که در مذاکرات ماه می با جمهوری اسلامی ایران، دسترسی بازرسان سازمان ملل متحد به سایت‌ نظامی "پارچین" ایران موضوعی است که در اولویت قرار خواهد گرفت.

 
به گزارش رویترز، آمانو روز گذشته، ۱۵ اردیبهشت (پنجم ماه مه) گفت، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هنوز در رابطه با درخواست دسترسی بازرسان بین‌المللی به این سایت نظامی مهم ایران پاسخ مثبتی از سوی این کشور دریافت نکرده است.
 
آمانو این سخنان را در حاشیه همایشی در شهر سنت گالن سوئیس مطرح کرد. او به خبرنگاران گفت: “می‌خواهیم قضیه پارچین را دنبال کنیم.”
 
پارچین سایتی است که به اعتقاد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی احتمال دارد تحقیقاتی در رابطه با استفاده نظامی از انرژی هسته‌ای در آن در جریان باشد. حکومت ایران این موضوع را رد کرده است.
 
به اعتقاد دیپلمات‌های غربی، ایران ظاهرا در مقابل درخواست آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در رابطه با بازرسی پارچین سنگ‌اندازی می‌کند و احتمال این می‌رود که تلاش کرده باشد این سایت را پیش از هر بازدیدی پاکسازی کند
 
آمانو افزود: “باید تمام موارد مهم را در این مذاکرات منظور کنیم اما پارچین برای ما در اولویت قرار دارد و باید با آن شروع کنیم.”
 
به اعتقاد دیپلمات‌های غربی، ایران ظاهرا در مقابل درخواست آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در رابطه با بازرسی پارچین سنگ‌اندازی می‌کند و احتمال این می‌رود که تلاش کرده باشد این سایت را پیش از هر بازدیدی پاکسازی کند. سایت نظامی پارچین در جنوب شرقی تهران واقع شده است. حکومت ایران این موضوع را نیز رد کرده است.
 
آمانو به خبرنگاران گفت که آژانس متوجه انجام برخی فعالیت‌ها در سایت پارچین شده است. او در پاسخ به این سؤال که منظورش از برخی فعالیت‌ها چه نوع فعالیت‌هایی است، اظهار داشت: “ما بازرسی در آن سایت نداریم و بنابراین نمی‌توانیم بگوییم که این فعالیت‌ها دقیقا چه جور فعالیت‌هایی است.”
 
نمایندگان ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در روزهای ۱۴ و ۱۵ ماه مه‌ در وین به پای میز مذاکره خواهند رفت. مذاکرات وین، حدود یک هفته پیش از دومین مذاکرات جمهوری اسلامی ایران با قدرت‌های جهان در بغداد صورت خواهد گرفت.
 
آمانو در سخنرانی خود در همایش سوئیس با اشاره به از سر گیری دیپلماسی بین ایران و قدرت‌های جهان در مذاکرات ماه گذشته استانبول گفت: “برداشت من [از این مذاکرات] این است که تمایل به حل مسئله ایران از طریق گفت‌وگو بیش از گذشته قوت گرفته است. اخیرا شاهد ایجاد فضایی مثبت در این زمینه بوده‌ایم اما در عین حال لازم است که به نتیجه‌ای قطعی دست پیدا کنیم.”
 
ایران بارها درخواست شورای امنیت سازمان ملل را در رابطه با تعلیق کردن کل پروژه غنی سازی اورانیوم‌ خود رد کرده است. این پروژه می‌تواند هم هدفی نظامی و هم هدفی غیر نظامی داشته باشد.
 
آمانو در این باره اظهار داشت: “ما مطمئنیم که ایران همچنان دارد غنی سازی را ادامه می‌دهد. هنوز چیزی در رابطه با این که آنها پروژه غنی سازی را متوقف یا تعلیق کرده باشند نشنیده‌ایم. بنابراین همچنان دارند غنی‌سازی را ادامه می‌دهند.”
Share this
Share/Save/Bookmark

مطمن باش به جواب قطعي نخواهيد رسيد!

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما