خانه | خبر | اخبارایران

یک کشته و بیش از ۳۵۰ زخمی در درگیری‌های دیروز مصر

شنبه, 1391-02-16 13:06
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

درگیری میان معترضان مصری و نیروهای امنیتی در قاهره یک کشته و بیش از ۳۵۰ زخمی بر جای گذاشت.

 
به گزارش شبکه سی ان ان، روز جمعه، ۱۵ اردیبهشت (پنجم ماه مه) مخالفان حکومت نظامی مصر مقابل ساختمان وزارت دفاع در قاهره، پایتخت این کشور دست به تظاهرات زدند که این تظاهرات با دخالت نیروهای امنیتی به خشونت کشیده شد.
 
تصاویر منتشر شده از این رخ‌داد نشان می‌دهد، برخی از معترضان به سوی نیروهای امنیتی سنگ پرتاب می‌کنند در حالی که آن‌ها نیز مردم را هدف گازهای اشک‌آور قرار می‌دادند و با استفاده از جریان فشار آب قوی تلاش می‌کردند که پراکنده‌شان کنند.
 
مصر در یک سال اخیر پس از سقوط حسنی مبارک، رئیس جمهور پیشین این کشور شاهد اعتراضات گسترده‌ای بوده‌ است. این اعتراضات متوجه حکومت نظامی این کشور است که وعده داده بود قدرت را به دولت غیرنظامی واگذار کند، اما بسیاری از مصریان از سرعت اصلاحات و روند انتقال قدرت ناراضی هستند.
 
به گفته احمد انصاری، رئیس مرکز خدمات پزشکی اورژانسی قاهره، در جریان درگیری‌های دیروز در منطقه عباسیه قاهره و اطراف وزارت دفاع مصر، یک تن کشته و ۳۷۳ تن زخمی شدند.
 

 

تظاهرات دیروز مصر در پی فراخوان احزاب مختلف برگزار شد که از هواداران خود خواسته بودند خشم خود را نسبت به درگیری‌های خونین چند روز قبل قاهره نشان دهند و از نظامیان حاکم بخواهند که استعفا دهند
 شورای عالی نظامی مصر که اکنون حکومت مصر را در اختیار دارد، اعلام کرد که در میدان عباسیه و خیابان‌های منتهی به آن از ساعت ۱۱ شب تا ۷ صبح مقررات حکومت نظامی برقرار خواهد بود.
این شورا همچنین از برخورد قانونی با کسانی خبر داد که در جریان درگیری‌های منطقه عباسیه حضور داشتند یا باعث تحریک مردم شدند.
 
یکی از شبکه‌های دولتی تلویزیون مصر تصاویری را پخش کرد که نشان می‌داد دست‌کم دو تن از نیروهای پلیس مجروح شده‌اند و همراهانشان آن‌ها را از صحنه درگیری دور می‌کنند.
 
علا العراقی، سخن‌گوی شورای عالی نظامی مصر دراین‌باره اظهار داشت، مقامات مصر به معترضان هشدار داده بودند که وزارت دفاع “خط قرمز” است و آن‌ها نباید از این خط عبور کنند.
او گفت: “معترضان نخست به ماموران پلیس فحش و ناسزا گفتند و با پرتاب سنگ چندین تن از آن‌ها را زخمی کردند.”
 
تظاهرات دیروز مصر در پی فراخوان احزاب مختلف برگزار شد که از هواداران خود خواسته بودند خشم خود را نسبت به درگیری‌های خونین چند روز قبل قاهره نشان دهند و از نظامیان حاکم بخواهند که استعفا دهند.
 
روز چهارشنبه گذشته، ۱۳ اردیبهشت (دوم می‌) جمعی از شهروندان مصر در اعتراض به رد صلاحیت اسماعیل ابوحازم، کاندیدای اسلام‌گرایان سلفی در انتخابات ریاست جمهوری پیش روی در مقابل وزارت دفاع این کشور دست به تجمع زدند، اما این تجمع با حمله گروهی از مردان مسلح نا‌شناس به کشته شدن ۲۰ تن انجامید.
 
در پی این حادثه چهار تن از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری مصر اعلام کردند که فعالیت‌های انتخاباتی خود را به طور موقت متوقف می‌کنند.
دور نخست انتخابات ریاست جمهوری مصر روزهای ۲۳ و ۲۴ ماه می‌برگزار می‌شود در حالی که این کشور همچنان شاهد خشونت و نزاع‌های سیاسی است.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما