خانه | خبر | اخبارایران

حذف ١١ ناشر از نمايشگاه کتاب تهران

چهارشنبه, 1391-02-13 16:31
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

بيست‌وپنجمين نمايشگاه کتاب تهران به‌روی علاقمندان به کتاب گشوده شد در حالی که بسياری از شرکت‌های انتشاراتی مطرح از حضور در اين رويداد فرهنگی بازمانده‌اند.

به گزارش منابع خبری ايران، بعد از ظهر ديروز، سه‌شنبه ۱۲ ارديبهشت‌ماه، بيست‌وپنجمين دوره نمايشگاه کتاب تهران با حضور محمود احمدی‌نژاد، رئيس جمهوری ايران، محمد حسينی، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامی و برخی مسئولان اجرايی به‌شکل رسمی گشايش يافت.

نمايشگاهی که قرار بود بنا به ادعای بهمن دری، معاون فرهنگی وزارت ارشاد و رئيس بيست‌وپنجمين نمايشگاه کتاب تهران تنها نشر چشمه از حضور در آن محروم باشد اما نه تنها نشر چشمه بلکه ۱۰ ناشر ديگر از جمله نشر "آهنگ ديگر"، "اميد فردا"، "کوير"، "تيمورزاده"، "دفتر شعر جوان"، "بوتيمار"، "طرح نو" ، "انتشارات بهشتی" از اين رخداد فرهنگی حذف شدند. همچنين ناشرانی چون "اختران" و "آگاه" نيز همچون سال‌های گذشته از حضور در نمايشگاه‌ کتاب تهران بازمانده‌اند.

بنا بر اعلام بيشتر اين ناشران آن‌ها، دارای تمام شرايط حضور بوده‌اند و در طول يک‌ سال اخير، هيچ تخلفی از آن‌ها سر نزده است.

محمود احمدی‌نژاد، در مراسم گشايش نمايشگاه در سخنانی هنر نمايشگاه کتاب را "از ميان برداشتن مرز‌ها و قيد و بندها" دانست

اين در حالی است که وزارت ارشاد، هيچ توضيح روشنی برای حذف اين شرکت‌های انتشاراتی ارائه نکرده است.

وزير ارشاد روز گذشته در حاشيه ديدار با هيئت رسانه‌ای ليبيايی، در مورد اخبار محروم ماندن برخی از ناشران از نمايشگاه کتاب تهران گفته بود: "فقط يک ناشر (چشمه) به دليل تخلف اجازه حضور در نمايشگاه کتاب را ندارد."

محمود احمدی‌نژاد، در مراسم گشايش رسمی بيست‌وپنجمين نمايشگاه در سخنانی هنر نمايشگاه کتاب را "از ميان برداشتن مرز‌ها و قيد و بندها" و فرصتی دانست که "جان انديشمندان، عاشقان و خواستاران عدالت در يک فضای مناسب و آرام با يکديگر پيوند برقرار کنند."

وی نمايشگاه کتاب تهران را "ميعادگاهی برای گردهم آمدن هر ساله انديشمندان، عالمان و هنرمندان برای ايجاد فصلی مشترک در حوزه‌ فرهنگ" خواند.

رئيس جمهور ايران ابراز اميدواری کرد که "نمايشگاه کتاب تهران در آينده به يک جشنواره‌ جهانی تبديل شود و پذيرای نمايندگان جهانيان باشد."

محمد حسينی نيز در اين مراسم از کتاب به‌عنوان" آيينه فرهنگ، حکمت و فرزانگی" ياد کرد و عنوان‌بندی سالن‌های نمايشگاه کتاب را براساس ‌نام "شهدای انديشه، قلم و محراب، شهدای دفاع مقدس و ترورهای هسته‌ای" اعلام کرد.

در بيست‌وپنجمين نمايشگاه کتاب تهران، برای نخستين بار انتشارات علمی و فرهنگی‌ برزيل، تاتارستان، مصر و تونس شرکت کرده‌اند.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما