خانه | خبر | اخبارایران

احمدی‌نژاد: حق ندارید برای تأمین اجتماعی تصمیم بگیرید

یکشنبه, 1391-02-10 09:05
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

محمود احمدی‌نژاد رئیس دولت ایران در واکنش به مواضع اخیر نمایندگان مجلس شورای اسلامی درباره سازمان تأمین اجتماعی گفت که "هیچ‌کس حق ندارد درباره منابع تأمین اجتماعی تصمیم بگیرد."

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، احمدی‌نژاد روز گذشته طی سخنانی در مراسم تجلیل از کارگران و واحدهای نمونه کشور با اشاره به مذاکرات خود با نمایندگان مجلس گفت: "ما با دوستان بحثی داشتیم و گفتیم شما به چه حقی درباره منابع تأمین اجتماعی قانون می‌نویسید؟ منابع تأمین اجتماعی برای کارگران است. این منابع برای این است که سه موضوع بهداشت و درمان، بیکاری و حقوق بازنشستگی را تأمین کند."

وی با خطاب قرار دادن نمایندگان مجلس و همچنین دستگاه‌های نظارتی نظیر شورای نگهبان گفت: "می‌نشینید برای خودتان تصمیم می‌گیرید و آن‌ها که باید کنترل و نظارت کنند هم به‌راحتی از این موضوع عبور می‌کنند. چرا به این راحتی از این موضوع عبور می‌کنید؟ حق ندارید؛ بنده نیز حق ندارم برای منابع تأمین اجتماعی تصمیم بگیرم."

تنش‌ها میان دولت و مجلس بر سر مدیریت سازمان تأمین اجتماعی کشور از ماجرای انتصاب سعید مرتضوی به سمت رئیس صندوق تأمین اجتماعی آغاز شد.

از سازمان تأمین اجتماعی به عنوان "بزرگ‌ترین نهاد حقوقی بازار سرمایه در ایران" یاد می‌شود و همچنین این سازمان از طریق بیمه تأمین اجتماعی با بیش از نیمی از جمعیت ایران به‌طور مستقیم سروکار دارد

انتصاب سعید مرتضوی به‌عنوان متهم اصلی وقایع بازداشتگاه کهریزک در تیرماه سال ۱۳۸۸ که منجر به قتل سه تن از متهمان اعتراض به نتایج انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری شد، با اعتراض برخی از نمایندگان مجلس به این انتصاب همراه و این موضوع تا آستانه استیضاح وزیر کار هم کشیده شد به‌طوری که حواشی زیادی در فضای سیاسی ایران ایجاد کرد که همچنان نیز ادامه دارد.

هفته گذشته و پس از آن‌که مخالفان حضور سعید مرتضوی هشدار دادند که "ماندن وی در هر مسئولیتی در پی افشاگری‌های روز استیضاح، بسیار سخت خواهد بود" در حالی که در روز استیضاح، نمایندگان مجلس از توافق با سعید مرتضوی و دولت برای استعفای وی از صندوق تأمین اجتماعی خبر داده و بر همین اساس امضای خود را از استیضاح وزیر کار پس گرفته بودند اما مقام‌های دولتی این توافق را رد کردند.

به این ترتیب سعید مرتضوی همچنان در سمت ریاست صندوق تأمین اجتماعی باقی ماند اما انتقادات نمایندگان مجلس به عملکرد سعید مرتضوی و نزدیکان دولت در این ماجرا کماکان ادامه یافته است.

رئیس دولت دهم در بخش دیگری از سخنان خود در مراسم تجلیل از کارگران و واحدهای نمونه کشور با تشریح اهداف تأسیس سازمان تأمین اجتماعی گفت: "این سازمان درست نشده که عده‌ای مدیر شوند و حقوق‌های آن‌چنانی و دو، سه تا ماشین و... داشته باشند سال‌های طولانی عده‌ای تلاش کردند تا میان کارگر و کارفرما تضاد ایجاد کرده و فاصله بیندازند. بسیار روشن است که این اقدامات برای ما نیست. زیرا مأموریت ما ساختن ایران است و این مأموریت همگانی محسوب می‌شود."

هفته گذشته و در راستای حمایت‌های اخیر دولت از مدیران سازمان تامین اجتماعی، مبلغ ۳۵ میلیارد تومان بدهی دولت به این سازمان که طی هفت سال گذشته معوق مانده بود به صورت کامل پرداخت شده است.

از سازمان تأمین اجتماعی به عنوان "بزرگ‌ترین نهاد حقوقی بازار سرمایه در ایران" یاد می‌شود و همچنین این سازمان از طریق بیمه تأمین اجتماعی با بیش از نیمی از جمعیت ایران به‌طور مستقیم سروکار دارد.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما