خانه | خبر | اخبارایران

اهالی قلم خواستار رسيدگی به وضعيت ناشران معلق شدند

شنبه, 1391-02-09 16:28
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

جمعی از اهل قلم، در نامه‌ای سرگشاده به وزير فرهنگ و ارشاد اسلامی، خواستار برداشتن تعليق فعاليت دو نشر چشمه و ثالث و حضور نشر چشمه در نمايشگاه کتاب تهران شدند.

منابع خبری ايران امروز شنبه نهم ارديبهشت، نامه‌ای امضا شده از سوی ۱۶۰ نويسنده، شاعر و مترجم ايرانی را در رابطه با محدوديت‌های ايجاد شده برای دو مرکز نشر، منتشر کردند.

اهالی قلم در اين نامه خطاب به محمد حسينی، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامی ايران نسبت به "وضعيت تعليق ناشران پرسابقه‌ای چون نشر چشمه و ثالث و نيز جلوگيری از شرکت نشر چشمه در نمايشگاه بين‌المللی کتاب تهران" ابراز نگرانی کردند.

امضا‏کنندگان اين نامه از وزارت ارشاد و ساير دستگاه‌های دست‌اندرکار ديگر خواستار برداشتن تعليق دو نشر چشمه و ثالث شدند.

آن‌ها در اين نامه گفتند: "در وضعيتی که صنعت نشر کشور هر روز ضعيف‌تر شده و تيراژ کتاب‌ها به پايين‌ترين حد خود در اين سال‌ها رسيده است، ترتيبی اتخاذ شود تا تعليق‌ها برداشته شود و ناشران با همان روال سابق به کارشان ادامه دهند."

بهمن دری، معاون امور فرهنگی وزارت ارشاد و رئيس بيست‌وپنجمين نمايشگاه کتاب تهران گفته بود نشر چشمه به دليل "داشتن تخلفات بی‌شمار"، اجازه حضور در بيست‌وپنجمين نمايشگاه کتاب تهران را ندارد

این بیانیه را عده‌ای از نویسندگان مخالف حکومت هم امضاء کرده بودند، اما به‌خاطر برخی "معذوریت"‌ها امضای این نویسندگان را حذف کردند.

یکی از نویسندگانی که در جمع کردن این امضاء‌ها نقش داشته و نام او محفوظ است درین‌باره گفت: "مجبور شدیم که تعدادی از دوستان را حذف کنیم که اجازه انتشار در داخل را داشته باشیم."
 

پس از آن‌که در بيست‌وچهارمين دوره نمايشگاه کتاب تهران بسياری از آثار منتشرشده از سوی نشر چشمه جمع‌آوری شد، در بهمن‌ماه سال گذشته، حکم لغو امتياز اين انتشاراتی از سوی معاونت فرهنگی وزارت ارشاد تأييد شد.

روز دوشنبه چهارم ارديبهشت‌ماه سال جاری، بهمن دری، معاون امور فرهنگی وزارت ارشاد و رئيس بيست‌وپنجمين نمايشگاه کتاب تهران صبح در يک نشست خبری در رابطه با برگزاری نمايشگاه کتاب امسال گفت: "نشر چشمه به دليل داشتن تخلفات بی‌شمار، اجازه حضور در بيست‌وپنجمين نمايشگاه کتاب تهران را ندارد."

سال گذشته به‌دستور مسئولان کميته نظارت و ارزشيابی، برخی کتاب‌های منتشرشده از سوی نشر چشمه از جمله همه کتاب‌های علی اشرف درويشيان به نام‌های"داستان‌های محبوب من" (مجموعه شش جلدی)، "سال‌های ابری" (مجموعه چهار جلدی)، "افسانه‌ها و مثل‌های کردی" (يک جلد) و مجموعه چهار جلدی داستان‌های وی و نيز رمان‌های "نگران نباش"، نوشته مهسا محب‌علی، "بطالت" نوشته احسان نوروزی و "شمايل تاريک کاخ‌ها" نوشته حسين سناپور توقيف و از بيست‌وچهارمين نمايشگاه کتاب تهران برداشته شدند.

بسياری از کتاب‌های منتشرشده از سوی نشر چشمه جايزه‌های ادبی معتبری را به‌دست آورده‌اند.
همچنين از سوی ديگر، از روز دوشنبه ۱۵ اسفندماه سال گذشته، کارشناسان اداره کتاب وزارت ارشاد، بدون ارائه هيچ‌گونه دليلی هيچ‌يک از کتاب‌های انتشارات ثالث را برای بررسی و دريافت مجوز دريافت نکردند.

انتشارات ثالث فعاليت رسمی خود را از سال ۱۳۷۵ شمسی آغاز کرده است. اين مرکز در طول فعاليت خود بيش از صدها کتاب که بخش عمده آن در زمينه‌های علوم انسانی (ادبيات، دين، تاريخ، فلسفه، علوم اجتماعی، روان‌شناسی و هنر) می‌باشند، منتشر کرده است.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

بدبختانه این فهرست در نهایت دست عده ای رسید که بیشترشان از بقایای متمایلین به حزب توده و فدائیان خلق هستند. آنها نام خیلی ها را حذف کردند. دوستان همین افراد در سایت بی - بی - سی و سایت رادیو فردا به شکل گزینشی نام عده ای را آوردند. البته خیلی از آنهایی که نام شان آمده است از دشمنان ان دو جریان سیاسی اند ، اما برای خالی نبودن عریضه از آنها نام برده شده است. این روشها، خصوصا در سایت بی - بی - سی ، روش درستی نیست . این سایت برای بار هفدم است که دارد این کار را می کند. (طبق یادداشت های من ) اما دوستان شمار این روش غیرحرفه ای را خیلی بیشتر می دانند. ما ایرانی هایی که داریم این جا هزار نوع بدبختی و جور و حفا می بینیم می خواهیم بدانیم :
1- چه کسانی فهرست نهایی صد و شصت و سه نفر را تهیه کردند؟
2- مسئول صفحه ادبی سایت بی - بی - سی چه کسی است؟
3- مسئو ل سایت رادیو فردا چه کسی است؟

به اسم اين صد و شصت نفر نگاه كنيد. چند تا انتن در ميانشان مي توانيد پيدا كنيد. جدا از اين قضيه اين خودي و ناخودي كردن همين دوستان و باند بازي رفيق بازي شان امضاي بسياري از شاعران و نويسندگان را حذف كرد كه بگويند بله ما هستيم كه ... اين ها اگر اين بامبول ها را نداشتند و خودشان سانسور نمي كردند كه زير تيغ سانسور نمي رفتند

چند نكته بايد بگويم در ابتدا كه ايميل ها براي من و خيلي از دوستان رسيد و حتي به ما تلفن زدند هيچ صحبتي از بي بي سي و يا راديو فردا نكردند الان دارم اينجا مي خوانم و برايم جالب است بايد صحت جريان را بپرسم. ديگر اينكه نه تنها اسامي خيلي از افراد خارج كشور را گزينشي حذف كردند بلكه بسياري از نويسندگان و شاعران و روزنامه نگاران داخل كشور را هم حذف كردند. به نظر من سر رو در وايسي با حسين نوش اذر گفتند ما به دليل سياسي يك عده را حذف كرديم.****

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما