خانه | خبر | اخبارایران

کشته و زخمی شدن هشت تن از اعضای سپاه در درگيری با پژاک

چهارشنبه, 1391-02-06 14:29
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

شهريار حيدری، مديرکل امنيتی انتظامی استانداری کرمانشاه از کشته و زخمی شدن هشت تن از اعضای سپاه پاسداران در درگيری با حزب حيات آزاد کردستان (پژاک) در نودشته شهرستان پاوه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس، در اين درگيری که عصر روز گذشته، سه‌شنبه پنجم ارديبهشت‌ماه رخ داد چهار تن از اعضای سپاه کشته و چهار تن ديگر زخمی شدند.

مدير کل امنيتی انتظامی استانداری کرمانشاه گفته است، نيروهای پژاک نيز در اين درگيری دچار تلفاتی شده‌اند، اما آمار دقيقی از تلفات در دست نيست.

تاکنون پژاک خبری در مورد رويداد اخير منتشر نکرده است.

اين خبرگزاری وابسته به نيروهای نظامی – امنيتی به‌نقل از شهريار حيدری نوشته است نيروهای پژاک "با سوء استفاده از وضعيت توپوگرافی منطقه" دست به حمله زدند.

درگيری پژاک و سپاه در استان کرمانشاه در حالی رخ داد که روز گذشته منطقه مرزی دوله کوکه در مرزهای کردستان عراق مورد حملات توپخانه‌ای نيروهای ايران قرار گرفت.

شهريار حيدری، مدير کل امنيتی انتظامی استانداری کرمانشاه گفت نيروهای پژاک "با سوء استفاده از وضعيت توپوگرافی منطقه" دست به حمله زدند

رسانه‌های کردستان عراق گزارش دادند، همزمان نيروهای ارتش ترکيه نيز مناطق مرزی کردستان عراق را مورد حملات خود قرار داده‌اند که تاکنون اين حملات خسارتی به‌دنبال نداشته است.

دولت‌های ايران و ترکيه می‌گويند، در اين مناطق نيروهای حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) و پژاک حضور دارند، اما مقام‌های کردستان عراق بارها اين مسئله را رد کرده‌اند.

حمله‌های توپخانه‌ای ايران به مناطق مرزی کردستان عراق پس از توقف هشت ماهه صورت گرفته است.

گلوله‌باران مناطق مرزی هشت ماه پيش ايران و ترکيه باعث کشته شدن دست‌کم ۱۰ تن از شهروندان غيرنظامی و آواره شدن صدها خانواده کرد شد.

بنا به گزارش‌های منتشرشده، آخرين درگيری بين نيروهای پژاک و سپاه در دی‌ماه سال گذشته روی داد.

خبرگزاری فارس، در ششم دی‌ماه از کشته شدن يک عضو بسيج و سپاه پاسداران به نام فرهاد مهدوی و چهار تن از نيروهای پژاک در اين درگيری خبر داد.

در آبان و شهريور سال گذشته درگيری‌های سنگينی بين نيروهای پژاک و سپاه پاسداران در مناطق مرزی کردستان روی داد که به گفته طرفين صد‌ها تن در اين درگيری‌ها کشته و زخمی شدند.

آن‌ زمان اين درگيری‌ها با اعلام آتش بس پژاک خاتمه يافت.

پژاک، ۱۳ شهريورماه با انتشار بيانيه‌ای در تارنمای رسمی خود، اعلام کرد، که پس از "ميانجی‌گری برخی از جناح‌ها و شخصيت‌‌ها" بين آن‌ها و دولت جمهوری اسلامی ايران، تصميم به اعلام آتش‌بس گرفته است.

به دنبال اين درگيری‌ها و اعلام آتش‌بس، سرتيپ محمدتقی اصانلو، فرمانده نيروی زمينی سپاه گفته بود: "سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پس از پاک‌سازی شمال غرب از گروهک‌های تروريستی ضمن استقرار بر نقاط صفر مرزی کنترل اين مناطق را در اختيار گرفت."

بنا بر بيانيه حزب حيات آزاد کردستان اين تصميم بر مبنای "مطالبه جناح‌های ميانجی‌گر" و "باور بر راهکار دموکراتيک و صلح‌جويانه" گرفته شده بود.

پژاک پس از درگيری اطراف بانه اعلام کرد که جمهوری اسلامی آتش‌بس دو طرفه را نقض کرده و حمله از سوی نيروهای جمهوری اسلامی صورت گرفته است.

پژاک می‌گويد برای دفاع از حقوق کرد‌ها مبارزه می‌کند، اما ايران اين حزب را در فهرست گروه‌های "تروريستی" قرار داده است.

گفته می‌شود پژاک شاخه کردستان ايران حزب کارگران کردستان ترکيه (پ.ک.ک) است، اما مسئولان دو حزب اين موضوع را رد می‌کنند.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما