خانه | خبر | اخبارایران

حذف نشر چشمه از نمایشگاه کتاب تهران

شنبه, 1391-02-02 16:45
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
نشر چشمه به دستور دستگاه‌های قضایی، از فهرست ناشران حاضر در بیست و سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب ایران حذف شد.
داریوش رضوانی، قائم‌مقام و معاون اجرایی بیست‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران امروز شنبه دوم اردیبهشت در گفت‌و‌گو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، نشر چشمه را تنها انتشاراتی دانست که بنا بر اعلام دستگاه قضایی و خارج از تصمیم‌گیری معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اجازه حضور در بیست و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب ایران را ندارد.
 
 وی با اشاره به  استعلام معاونت اجرایی نمایشگاه کتاب از دستگاه قضایی برای حضور برخی از ناشران، گفت” چنانچه پاسخ دستگاه قضایی منفی باشد آن ناشر، امکان حضور در نمایشگاه کتاب را نخواهد داشت.
 
نشر چشمه  تنها انتشاراتی است که بنا بر اعلام دستگاه قضایی و خارج از تصمیم‌گیری معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اجازه حضور در بیست و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب ایران را ندارد
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) بهمن دری، رئیس نمایشگاه کتاب تهران و معاون فرهنگی وزارت ارشاد در نشست خبری روز چهارشنبه ۳۰ فروردین در نمایشگاه کتاب گفته بود:” برخی از ناشران داخلی متخلفی که تخلف آن‌ها در هیأت رسیدگی به تخلفات، رسیدگی شده است، چنانچه رأی لغو امتیاز و رأی قوه قضاییه در مورد آن‌ها صادر نشود می‌توانند در نمایشگاه حاضر شوند.
 
وی گفته بود: ”البته برای حضور در نمایشگاه از آن‌ها دعوت نکردیم ولی آن‌ها تقاضا کردند و ما اعلام کردیم اگر تعهد بدهند که تخلف خود را تکرار نمی‌کنند می‌توانند در نمایشگاه شرکت کنند.
 
دری افزود:” همچنین چنانچه زمان تعلیق فعالیت آن‌ها پایان یافته یا دچار مرور زمان شده باشد، می‌توانند به نمایشگاه بروند.
 
سال گذشته خبرگزاری مهر گزارش داد که برخی کتاب‌های منتشر شده از سوی نشر چشمه شامل، علی اشرف درویشیان شامل” داستان‌های محبوب من “(مجموعه شش جلدی)،” سال‌های ابری (مجموعه چهار جلدی)، “افسانه‌ها و مثل‌های کردی” (یک جلد) و مجموعه چهار جلدی داستان‌های وی و نیز رمان‌های “نگران نباش”، نوشته مهسا محب‌علی، “بطالت” نوشته احسان نوروزی و “شمایل تاریک کاخ‌ها” نوشته حسین سناپور به دستور مسئولان کمیته نظارت و ارزشیابی توقیف و از بیست و دومین نمایشگاه کتاب تهران برداشته شدند.
 
نشر چشمه، از سال‌های دهه ۱۳۸۰ خورشیدی همواره از آثار نویسندگان جوان و نوجو در زمینه ادبیات معاصر داستانی پشتیبانی کرده است.
 
بسیاری از کتاب‌های منتشر شده از سوی نشر چشمه در این زمینه جوایز ادبی معتبری را به دست آورده‌اند.
 
عده‌ای از منتقدان بر این باورند که کتاب‌های داستانی نشر چشمه از قلمرو ادبیات شهری می‌آید و نمایانگر فرهنگ شهرنشینی در ایران و خواهان تغییر است.  اما گروهی دیگر از این رویکرد شهری به‌عنوان “ادبیات آپارتمانی” یا “ادبیات گل‌خانه‌ای” یاد کرده‌اند.
 
انتشارات چشمه کار خود را از سال ۱۳۶۴ و با انتشار کتاب‌های حوزه‌های هنری و ادبیات مانند داستان، شعر، نمایش‌نامه، فیلم‌نامه، سینما و تحقیقات ادبی آغاز کرد.
 
آثار نویسندگان و شاعرانی چون محمدرضا شفیعی کدکنی، فریدون مشیری، هوشنگ ابتهاج، محمود دولت‌آبادی، علی‌اشرف درویشیان، مهرداد بهار، ایرج افشار، احمدرضا احمدی و حمیدرضا صدر به این مؤسسه انتشاراتی سپرده‌ شده است.
Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما