خانه | خبر | اخبارایران

وزير نفت ايران: فروش نفت به شرکت شل متوقف شد

پنجشنبه, 1391-01-31 14:20
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

رستم قاسمی اعلام کرد فروش نفت خام ايران به شرکت بريتانيايی - هلندی شل متوقف شده است. وی خبر قطع صادرات نفت ايران به آلمان، اسپانيا و يونان را تکذيب کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، رستم قاسمی، وزير نفت ايران امروز پنج‌شنبه ۳۱ فروردين ضمن اعلام اين خبر گفت: "ايران از اين شرکت اروپايی [شل] بابت فروش نفت طلب دارد."

قاسمی افزود: "اين شرکت در تلاش است هر چه سريع‌تر بدهی نفتی خود را به ايران پرداخت کند."

به نوشته مهر، شرکت شل يکی از بزرگ‌ترين خريداران نفت خام ايران است و ايران تا پيش از افزايش تحريم‌ها به‌طور متوسط روزانه بين ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار بشکه نفت به اين شرکت چندمليتی می‌فروخته است.

با افزايش تحريم‌های اتحاديه اروپا عليه صنعت نفت ايران، فروش روزانه نفت خام ايران به اين شرکت با مشکلاتی همراه گرديد و با تحريم سازمان جهانی انتقالات بين بانکی (سويفت) شرکت نفتی شل برای عمل به قراردادهای نفتی خود با ايران دچار مشکلات متعددی شد.

شرکت شل اواسط اسفندماه سال گذشته اعلام کرده بود هرگونه خرید نفت از ایران را تا چند هفته آینده، متوقف خواهد کرد

سازمان جهانی انتقالات بين بانکی (سويفت) از روز شنبه ۲۷ اسفندماه (۱۷ مارس) در اقدامی بی‌سابقه ارائه خدمات بانکی به بانک‌های ايرانی را متوقف کرد و تقريبأ نقل و انتقالات پولی بانک‌های ايرانی با خارج از کشور از راه‌های رسمی ناممکن گرديد و مبادلات پولی ايرانيان و تاجران خارج از مرزها با دشواری روبه‌رو شد.

ميزان صادرات نفت ايران به شرکت شل در روز‌های اخير به حدود يک‌صد هزار بشکه در روز رسيده بود.
اين در حالی است که شرکت رویال داچ شل اواسط اسفندماه سال گذشته اعلام کرده بود هرگونه خرید نفت از ایران را تا چند هفته آینده، متوقف خواهد کرد.

شرکت شل پیش از آن هم گفته بود با تحریم‌های اعمال شده علیه ایران همکاری خواهد کرد و هیچ پروژه فعالی در داخل خاک ایران ندارد.

همزمان با اين خبرها در اسفندماه گذشته خبرگزاری رويترز گزارش داد که یک نفتکش بزرگ ایرانی برای تحویل نزديک به يک‌ونيم میلیون بشکه نفت به شرکت شل در بندری در سنگاپور لنگر انداخته است.
شرکت شل اين خبر را تأييد يا تکذيب نکرد اما وزير نفت ايران آن را "دروغ" خواند.

شرکت رویال داچ شل به‌همراه شرکت توتال فرانسه، پس از شرکت توپراس ترکیه، دومین مشتری بزرگ نفت ایران در غرب به‌شمار می‌رود.

رستم قاسمی: ما به همه کشورهای اروپايی به‌جز فرانسه و بريتانيا نفت صادر می‌کنيم

تکذيب قطع صادرات نفت به آلمان، اسپانيا و يونان

با اعلام تحريم نفتی اتحاديه اروپا عليه ايران که قرار است از ۱۱ تيرماه (يکم ژوئيه) امسال برقرار شود مقام‌های ايران در يک ماهه اخير نيز چندين بار از تحريم پيش‌دستانه چند کشور اروپايی سخن گفتند اما سپس آن را تکذيب کردند.

آخرين نمونه‌ آن اعلام تحريم نفتی کشورهای آلمان، اسپانيا و يونان بود که از سوی مقام‌های نفتی ايران اعلام شد اما امروز به‌گزارش شبکه انگليسی‌زبان پرس تی‌وی، وابسته به جمهوری اسلامی، وزير نفت ايران اين موضوع را تکذيب کرد و گفت: "ما به همه کشورهای اروپايی به‌جز فرانسه و بريتانيا نفت صادر می‌کنيم."

قاسمی افزود: "صادرات نفت فقط به فرانسه و بريتانيا قطع شده است، صادرات به کشورهای ديگر ادامه خواهد داشت اما در برخی مواقع با مشکلات مالی همراه است."

روز گذشته محسن قمصری، مدير امور بين‌الملل شرکت ملی نفت قطع صادرات نفت خام ايران نيز خبر قطع صادرات نفت به يونان و اسپانيا را تکذيب کرده بود.

کشورهای غربی تحريم‌های عليه ايران را به‌خاطر برنامه اتمی جمهوری اسلامی اعمال می‌کنند. آن‌ها می‌گويند نگران هستند که ايران در برنامه اتمی خود "اهداف نظامی" داشته باشد اما ايران همواره اين اتهام را رد می‌کند و می‌گويد برنامه اتمی‌اش اهداف "صلح‌آميز" دارد.

ايران پس از عربستان سعودی، دومين توليدکننده نفت در جهان به‌شمار می‌رود.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

جمهوری اسلامی معجزه ایست نادر حقیقتا. هیچکس نمیتوانست مثل حضرات تمام ارزشها را چنین با اعتماد بنفس وارونه کند. همیشه و همه جا افزایش تعداد مشتری و بالا بردن تقاضا و فروش ارزش و افتخار بوده، حال آقایان طوری صحبت میکنند که انگار مردم باید به این تردستی آقایان که با دست خودشان مشتری ها را فراری میدهند افتخار کنند. روزگار غریبیست

خوبه که رستم قرن حاضر انگشت وسطش را نشان نداده و الا همین امروز قشون کفر به سرکردگی امریکا طبل جنگ را به صدا در اورده بود. از لطیفه گویی که بگذریم مگر این اقا امده شرکت نفت را به ورشکستگی کامل برساند که هی هرروز اعلام میکند نفت فلان کشور را قطع کرده یا میکند. خوب حالا فرض کنیم که نفت هماه کشورهای متخاصم را قطع کردید مگر خودتان این کشورهای دشمن را از میان مهربان ترین کشورهها مثل ژاپن به و جود نیاورده اید. حالا چوپان دروغگو باید به نتهایی با گرگها مقابله کند بلکه از مهلکه جان سالم به در ببرد.
خوباش را بردار بقیه را بگذار.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما