خانه | خبر | اخبارایران

خاتمی: هیچ‌گاه انتخابات را تحریم نکردیم

یکشنبه, 1390-12-21 15:34
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین ایران می‌گوید: "ما هیچ‌گاه انتخابات را تحریم نکردیم و جریان‌هائی قصد داشتند با جا انداختن این دورغ ، نظام را به رویارویی مجدد با همه افراد و جریان‌ها و نهادهائی بکشانند که انتقاد و اعتراض دارند."
 
وی که در جمع از اعضای شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و دانشگاه علوم پزشکی تهران سخن می‌گفت، افزود: " ندادن لیست و عدم معرفی نامزد به معنی تحریم انتخابات نیست ولی از دو سو این طور القاء شد که اصلاح‌طلبان تحریم کننده انتخابات هستند."
 
محمد خاتمی چند ماه پيش با بيان شروطی برای شرکت در انتخابات مجلس گفته بود: "وقتی همه نشانه‌ها دلالت بر اين دارد که نبايد در انتخابات شرکت کنيم، شرکت در انتخابات معنايی ندارد."
 
محمد خاتمی:  من اطلاع دارم که خط تحریم از درون القاء می شد و جریان‌هائی قصد داشتند با جا انداختن این دورغ ، نظام را به رویارویی مجدد با همه افراد و جریان‌ها و نهادهائی بکشانند که انتقاد و اعتراض دارند 
 
رئيس‌جمهور پيشين ايران "تضمين سلامت انتخابات، رفع حصر از رهبران مخالفان، آزادی زندانيان سياسی و ايجاد فضای باز برای احزاب و مطبوعات" را به‌‌عنوان پيش شرط انتخابات مطرح کرده بود.
 
بنا بر این گزارش که در وب سایت کلمه منتشر شده است، محمد خاتمی با بیان اینکه  بعضی محافل "تندرو و انحصارطلب" در درون کشور به دنبال بهانه بودند تا مدعی "براندازی" اصلاح‌طلبان و ایجاد "تنگناهای جدید" شوند، گفت: "من اطلاع دارم که خط تحریم از درون القاء می شد و جریان‌هائی قصد داشتند با جا انداختن این دورغ ، نظام را به رویارویی مجدد با همه افراد و جریان‌ها و نهادهائی بکشانند که انتقاد و اعتراض دارند."
 
به گفته وی: "اگر این ادعا جا می‌افتاد می توانست موجب خسارت فراوان شود و آن وقت همه معترض بودند که چرا جلو آن گرفته نشد و اگر خدای ناخواسته چنین اموری اتفاق می افتاد بزرگترین خسارت نصیب نظام و کشور و مردم می شد، بخصوص اکنون که فشار و توطئه از بیرون نیز متوجه کشور است."
 
این چهره شاخص اصلاح‌طلبی پیش از این در در یادداشتی که در سایت خود منتشر شد درباره دلائل شرکت در انتخابات مجلس نوشته بود: "اقدام من از منش و بینش سیاسی و فکری من و آن چه به آن باور دارم و پای بندم ریشه می گیرد.»
 
رئیس جمهوری پیشین ایران در سخنان اخیر خود نیز با بیان اینکه ندادن لیست و نامزد انتخاباتی به معنای تحریم انتخابات نیست، ادامه داد: "هیچکس هم از شرکت در انتخابات منع نشد ولی فضا به سوئی رفت که انتخابات از سوی اصلاحات تحریم شده است و با توجه به اینکه هردو طرف مدعی تحریم انتخابات؛ تبلیغات و امکانات وسیع تبلیغی داشتند برآن دامن زدند و متاسفانه ذهنیت و انتظاری در میان بخشی از نیروها بخصوص جوانان شکل گرفت."
 
وی ادامه داد: "اگر بخواهیم از خود انتقاد کنم باید بگویم که ما نبایست بگذاریم چنین ذهنیت و توقعی پدید آید ولی به هر حال این مشکل وجود داشت. می بایست این توهم  و بدنبال آن توطئه ای که وجود داشت  خنثی شود و فکر می کنم شد."
 
محمد خاتمی: هیچکس از شرکت در انتخابات منع نشد ولی فضا به سوئی رفت که انتخابات از سوی اصلاحات تحریم شده است و با توجه به اینکه هردو طرف مدعی تحریم انتخابات؛ تبلیغات و امکانات وسیع تبلیغی داشتند، متاسفانه ذهنیت و انتظاری در میان بخشی از نیروها بخصوص جوانان شکل گرفت
 
گروه‌های اصلی اصلاح‌طلب نظير جبهه مشارکت ايران اسلامی و سازمان مجاهدين انقلاب اسلامی، همچنين گروه‌های نزديک به آنان، ملی ـ مذهبی‌ها و نهضت آزادی ايران در بيانيه‌های جداگانه‌ای از تصميم خود برای عدم شرکت در انتخابات نهمين دوره مجلس شورای اسلامی خبر داده بودند.
 
شورای هماهنگی راه سبز اميد، تشکل نزديک به ميرحسين موسوی، از رهبران مخالفان دولت ايران، نيز در فراخوانی از شهروندان معترض به حکومت خواسته بود در روز ۱۲ اسفند به نشانه همبستگی با ميرحسين موسوی و مهدی کروبی در خانه‌های خود بمانند.
 
شرکت خاتمی در انتخابات مجلس با واکنش برخی افراد نزدیک به حاکمیت نیز مواجه شد.  علی سعيدی، نماینده رهبر جمهوری اسلامی در سپاه  گفت که محمد خاتمی با حضور در انتخابات مجلس خواسته تا نشان دهد "از نظام فاصله نگرفته تا به اين ترتيب بتواند شرايط را برای ورود به مراحل بعدی هموار کند."
علی مطهری، نماینده اصولگرای مجلس نیز از  محمد خاتمی برای "آشتی کسانی که با نظام قهر کرده‌اند" سپاسگزاری کرده بود.
 
محمد خاتمی  در سخنان خود با تاکید بر لزوم انتقاد و اصلاح از درون نظام گفت: "من به صراحت اعلام می‌کنم که همه بزرگان و عزیزان از جمله آقایان کروبی و موسوی هم همین را قبول دارند و اگر انتقاد و اعتراضی هست در درون نظام است نه علیه آن."
 
وی در عین احال اضافه کرد: "همبستگی ملی و مقابله با توطئه های درونی و بیرونی با رفع حصرها و حبس ها و سیر به سوی انتخابات سالم و مطلوب و آزاد و رقابتی پدید می آید و درون نظام بودن به این معنی نیست که انتقاد و اعتراضی نیست. "
 
میرحسین موسوی و زهرا رهنورد روز يکشنبه ۱۴ اسفندماه، دو روز پس از انتخابات مجلس نهم  در دیدار با دخترانشان گفتند که در انتخابات مجلس نهم شرکت نکرده‌اند. میرحسین موسوی شهريورماه سال جاری نیز در مورد انتخابات مجلس گفته بود: "با توجه به تداوم وضعيت فعلی نمی‌توان اميدی به انتخابات و شرکت در آن داشت."
 
در همین زمینه:
 

توضیح محمد خاتمی در مورد پشت کردن به تحریم انتخابات

 

"خاتمی درباره حضورش در انتخابات توضيح می‌دهد"

 

خبرگزاری‌های ایران: محمد خاتمی در انتخابات مجلس شرکت کرد

 

Share this
Share/Save/Bookmark

اگر اعتراضی به خاتمی هست به خاطر شرکت در انتخابات نیست بلکه دروغ گویی است که ظاهرا ویروس احمدی نژادی آن دارد همه گیر میشود.

دروغ ، نه دورغ.

آقای خاتمی این حرفها اسمش سفسطه و بازی با کلمات است .
مبارزه مردم حاد شده جنابعالی طرف رژیم جنگ طلب و مستبد و متجاوز به ناموس مردم و فاسد و متقلب و دوغگو را گرفتید. سعی کنید دفعه آینده برای جنبش مردم و بنام جنبش مردم برنامه ندید. هدف شما نجات رژیم کنونی نه احقاق حق مردم و نجات کشور از دامان جنگ و ورشکستگی.
متاسفانه آن احترام و اعتباری که داشتید پاک از دست دادید.

اينکه نظام نيست اين ديکتاتوري فردي است که با کمک نيروهای سرکوب پا برجا مانده و انتخابات فقط شوي مسخره براي گول زدن افکار خارجی است وگرنه از نظر داخلی که مشروعيت قانونی ندارد وراي دادن فقط تاييد فريب ديکتاتوری ميباشد.... ....

دروغ بزرگ : خاتمی چه چیزی را می خواهد اصلاح کند ؟
همانطور که بارها و هزاران بار گفته بودم خاتمی چهره ی واقعی اش را نشان داد او خواهان اصلاحات در چهارچوب قانون اساسی شیعه گری و ولایت فقیه است او اصلاحات را با نصیحت رژیم خودکامه برابر می داند و سکولاریزم را نقدکرده و همچنان بر طبل سیاست ما عین دیانت ماست تاکید دارد . او همچنان بر اسلامی و مسلمانی بودن سیاست تاکید کرده و چشم خود را بر سی و سه سال حکومت استبداد دینی بسته است .
همچنان ما گفتیم که تحریم انتخابات مجلس بعنوان نقطه ی عطفی در تاریخ مبارزات ملت ایران ثبت خواهد شد و همانطور که خاتمی بر خط کشی و مرزبندی با سکولارها تاکید می ورزد ما نیز تجزیه ی جنبش و رادیکالیزه شدن جنبش را به فال نیک گرفته و بر مرزبندیهای خود با طرفداران حفظ جمهوری اسلامی و براندازان این رژیم استبدادی پر رنگ تر می نمائیم . انتخابات نشان داد که طرفداران جمهوری اسلامی چه اصول گرا و چه اصلاح طلب جز فریب و دروغ ذره ای از دموکراسی بهره نبرده اند قدرت و سوء استفاده از قدرت و سهم خواهی از قدرت هدف آنهاست مردم نیز فقط ابزار آنها برای کسب قدرت هستند . شکست اصول گرایان و اصلاح طلبان در این انتخابات تاکیدی بر حقانیت مردم بر عدم اعتماد بر این فریبکاران بود . رشد مبارزات مردم ضرورتا و باید رهبری جنبش را نیز شفاف سازی نماید دروغگویان و فریبکاران را از صحنه خذف کرده و خیانت آنان را آشکار سازد . خواست بلاواسطه ی مردم یعنی جدائی دین و سیاست برای ایجاد یک سیستم سیاسی دموکراتیک مرز بین طرفداران و مخالفین جمهوری اسلامی ست . دین و مذهب رسمی یک کشور نشان از تبعیض دارد و با اصول دموکراتیک ناسازگار است . ایران متشکل از ادیان مذاهب و قومیتهای مختلف است هر گونه تبغیض در این موارد نقض تعیین سرنوشت مردم بدست خودشان بوده و در تضاد با اصول دموکراتیک و مردم سالاری ست . جدا سازی و برتری دادن در این موارد دشمنی با وحدت کشور و دشمنی با حقوق فردی و اجتماعی برابر مردم خواهد بود . قانون اساسی جمهوری اسلامی که بر تبعیض جنسیتی زنان و مردان تاکید ورزیده و چند همسری را قانونی الهی بر می شمارد ناقض حقوق برابری زن و مرد بوده و بر تبعض انسانها تاکید داشته که نقض آشکار حقوق دموکراتیک مردم و کنوانسیونهای حقوق بشر است . جمهوری اسلامی دارای دادگستری بر اساس مذهب شیعه بوده و تبعیض را قانونی نموده است روحانیون را طبقه ای برجسته قلمداد نموده و حتی دادگاههای مجزا برای آنان تاسیس نموده است . تعذیز را قانونی الهی برشمرده که در واقع شکنجه را از این طریق اعمال می نماید . انتخابات را با تعیین محدودیتهای فراوان برای انتخاب کننده و انتخاب شونده آنرا فرمایشی نموده و حقوق مسلم شهروندان را نقض می نماید . روزنامه نگاران و منتقدین را به جرم انجام وظائف حرفه ای در بند و زندان نگه داشته است . آزادی عقیده را بطور کلی به رسمیت نشناخته و به جرم ارتداد حتی اعدام را مجری میدارد . پاک ترین فرزندان ایران را چه در ملع عام مانند سهراب و ندا و چه در زندانها شکنجه اعدام و ترور می نماید و ....
این رژیم و این سیستم بنابر خواص محدودیت ایدئولوژیکش و همچنین ساختارهای غیر مدنی اش اصلاح پذیر نیست . مانع رشد و تعالی مردم ایران بوده و هر روز جامعه را به ورطه ی انحطاط می کشاند . طی سی و سه سال علاوه بر نقض حقوق سیاسی و اجتماعی مردم در عرصه ی اقتصادی نیز ثابت کرده است که قادر به حل معضلات اقتصادی مردم نبوده و صنعت و کشاورزی و بطور کلی تولید را نابود کرده است فقر و فلاکت اعتیاد و فحشاء و بیکاری را بر مردم تحمیل نموده و منابع دولتی و مردمی را در جهت امیال شخصی دولت مردانش بکار گرفته است . و حتی درآمدهای نفتی نیز در حسابهای شخصی افرادی واریز می شود که حتی سمتی در حکومت ندارند سه هزار میلیارد تومان توسط باند خاوری و یک میلیارد و ششصد میلیارد یورو در حساب شخصی مجتبی خامنه ای و چاههای نفتی که مستقیما به حساب سپاه پاسداران واریز می شود نشان از یک حکومتی خودکامه دارد که به هیچ روی با موازین امروزی قابل قیاس نبوده و منابع مردم را به نفع شخصی افراد تاراج می نماید .
امروز در سیاست خارجی نیز, این رژیم کشور را در آستانه ی یک جنگ خانمانسوز قرار داده است اصرار بر مخفی کاری در غنی سازی اورانیوم ساخت موشکهای بالستیک و تحقیقات زیرزمینی برای ساخت کلاهکهای اتمی و ایجاد مراکز مخفی حتی در برخی مساجد اعتماد جامعه ی جهانی را از دست داده است . ضعف و ناتوانی در حفظ منابع ملی و فروش نفت با قراردادهای ترکمنچائی معاملات پشت پرده در دریای خزر و همچنین در خلیج فارس برای جزائر سه گانه و همچنین بذل و بخششهای میلیاردی در لبنان فلسطین عراق و سوریه و ... بمب گذاری طی سالیان دراز از آرژانتین تا اخیرا در هند و تایلند و دفاع علنی از دروغ هولوکاست ترور سیاسیون خارج کشور تا ترور نویسندگان و شعرا در داخل کشور همه و همه نشان میدهد که این رژیم قادر به حفظ منافع ملی در روابط خارجی و بین المللی نیست .
از اینرو چنین رژیم و سیستمی در هر عرصه ای غیر قابل اصلاح بوده و تنها تغییرات ساختاری و اساسی در همه ی زمینه هاست که می تواند تنها با سرنگونی این رژیم خودکامه با استقرار سیستم و ساختاری نوین و دموکراتیک منافع ملی کشور را تامین نماید . و تنها عظم راسخ ملتی فداکار و از جان گذشته است که با مرزبندی های دقیق با اصول گرایان و اصلاح طلبان جیره خوار این حکومت خودکامه عملی ست . ننگ بر سازشکاران

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما