خانه | خبر | اخبارایران

"چهارشنبه‌سوری بايد حذف شود"

یکشنبه, 1390-12-21 05:56
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

شماری از مراجع تقليد شيعه در ايران با اعلام اينکه چهارشنبه‌سوری يک مراسم "خرافاتی" است، خواهان حذف آن شده‌اند.

 

به گزارش خبرگزاری مهر، آيت‌الله ناصر مکارم شيرازی ۲۰ اسفند ۱۳۹۰ گفت: "آتش روشن کردن در چهارشنبه‌سوری يک بدعت خرافی است مخصوصاً با گفتن اين جمله که «سرخی تو از من، زردی من از تو» اين‌ها خرافات است."

وی افزود: "انسان عاقل نبايد به سراغ اين کارها برود مخصوصاً اين کار خطراتی در پی دارد. چقدر جوانان و نوجوانان چشم، صورت و عضوی از اعضای بدن خود را با اين کارها از دست دادند؛ عزيزان رعايت کنند اين رسم غلط را حذف کنند و آن رسوم مثبت را انجام دهند."

آيت‌الله مکارم شيرازی: گفتن اين جمله که سرخی تو از من، زردی من از تو، خرافات است

نماينده آيت‌الله لطف‌الله صافی گلپايگانی يکی ديگر از مراجع تقليد شيعه نيز گفت:‌ "اين مرجع تقليد مراسم چهارشنبه‌سوری را جايز ندانسته و آن را احيای سنت‌های باطل زمان جاهليت می‌داند."

حجت‌الاسلام سيستانی الله‌آبادی، نماينده آيت‌الله صافی گلپايگانی افزود: "اين‌که پيشينيان ما اين کارها را در زمان‌های دور انجام می‌دادند نبايستی باعث شود که ما از آن پيروی کنيم ... بلکه شرط ايمان و عقل اين است که انسان خردمند هرچه بيشتر در محو آنچه که ترويج خرافه‌پرستی هست، کوشش کند."

چهارشنبه ‌سوری نام جشنی است که ايرانيان در آخریم چهارشنبه سال خورشدی از ۱۷۰۰ سال پيش از ميلاد تاکنون آن را برگزار می‌کنند.

آيت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ايران نيز در سال ۱۳۸۸ در پاسخ به سئوالی درباره مراسم چهارشنبه آخر سال (چهارشنبه سوری)، گفت اين مراسم، "مبنای شرعی" ندارد و "مستلزم ضرر و فساد زيادی" است.

به گفته رهبر جمهوری اسلامی بايد از برگزاری مراسم چهارشنبه سوری "اجتناب" شود.

پيشتر نيز آيت‌‌الله جعفر سبحانی از مراجع تقليد مراسم چهارشنبه‌سوری را نوعی "خرافه و اعمال آن را خلاف شرع و عقل" دانسته است.

بنابر اعلام سبحانی "مراسم آخرين چهارشنبه سال، به نحوی که در ايران رسم شده، جهل است و ضررهای آن برای همه مشهود است."

 

Share this
Share/Save/Bookmark

يكي را زگمراهي آورد باز!
زگمراهي خود ندانست راز!!!
شايسته و بايسته است از علماي مذهب حقه!!!!!!شيعه اثني اشعري و غيره شامل زيدي اسماعيلي و ساير 120 فرقه مختلفه !!! كه ابتدا به خانه پرداخته و اين مذهب حقه را از خرافات پاك نموده و آنگاه به 4 شنبه سوري بپردازند با اين آگاهي كه اسلام كه تناورتر از مذهب حقه شيعه!اثني اعشري بود نتوانست و ونخواهد توانست با آيين ملي و مورد علاقه ايرانيان آن كند كه شتر در خواب بيند پنبه دانه!
و در انتها اينان را ميهمان غزلي و بيتي از حافظ شيرين سخن مي نمايم

عنان به ميكده خواهيم تافت زين مجلس
كه وعظ بي عملان واجبست نشنيدن "

چه غلط هاى زيادى حالا جماعت تازى اشغال گر براى ايرانيان تعيين تکليف مى کنند که چى خوب چى بد است جمع کنيد بساط تان را ديگر حناى شما جماعت ريا کار رنگى ندارد

حتما سینه زنی‌ ، قمه زنی‌ ،خاک به سر و صورت مالیدن ، صیغه و نامه در چاه جماران انداخن دلأئل پیشرفه و غیر خور افی بودن است

مجریان و سرمداران و نگهبانان بزرگترین و عقب مانده ترین خرافات جهان مدعی دیگران شده اند. چهارشنبه سوری امری اعتقادی نیست که خرافات است یا نه . کسی واقعا برای رفع زردی! از روی آتش نمیپرد. تنها رسمی است زیبا که اعراب نتوانستند در طول تاریخ محوش کنند و آقایان علمای اعلام هم بدانند که اعتباری برای پذیرفتن حرفشان ندارند که کسی منتظر فتوای آنها باشد. ظاهرا مخالفت با کشتار و تجاوز و زندان از مسئولیتهای این آقایان نیست چون مسببان آن از خودی هایشان هستند.

یک عده فسیل نشستند اونجا ومیخوان سنت زیبا و جاودانه چهارشنبه سوری ما رو نابود کنند. فتواهای اینها برای مردم ایران پشیزی ارزش ندارد.
شتر در خواب بیند پنبه دانه ......

اما سینه زنی زنجیر زنی قمه زنی چاه چمکاران رفتن سر قبر یک مرده 1400 ساله عرب عربستانی خرافات نیست خامنه ای از شکم مادرش در امد یا علی گفت خرافات نیست واقعن این آخوند ها و دین شان را باید برای همیشه از جامعه ایران طرد کرد تا کی این همه خفت و خاری را باید تحمل کرد

از نظر این اقایان عریضه نوشتن و اندختن نامه درچاه برای امام زمان یا تعیین لیست وزرا توسط او ... یا علی گفتن خامنه ای هنگام تولد و بسیار چرندیات دیگر عقلانی است اما رسوم ایرانی که این روزها تنها بهانه مردم برای شاد بودن است غیر عقلانی است. این اقایان اگر نگرانی فساد یا خرافات گری هستند باید از اطراف خود و بیتشان شروع کنند. ترویج خرفات و انواع فساد این روزها در مراسم محرم روی میدهد که همه ان اگاهند ولی اینان با ایرانیت مشکل دارند. نابود باد تمام دشمنان ایران

چشم به جاش میشینیم روضه سید الشهدا میخونیم وگریه میکنیم مثل بقیه روزهای سال.
حماقت آقایون رو ببین انگار ملت تا قبل از اومدن ملاها سر کار دین و ایمان نداشته همین سی ساله دین و ایمان پیدا کرده.
ایا دیدن چندلحظه خنده ولذت مردم اینقدر سخت که اونم میخواهید ازشون بگیرید.

پیام من هم به همه عالم و آدم: زگهواره تا گور لذت بجوی.

بردل و دین خرابشان شرم باد
آتش یزدان پرستی گرم بود
خیلی ها فقط اینجا تو فضای مجازی حس ایراندوستی شون گل میکنه اما بیرون که میرن از آخوند هم متعصب تر هستند و میشه درمحرم و رفتارشون حس کرد،چون اگر دورو نبودید و واقعا از عرب پرستی بیزار بودید الآن این آخوندا همه کاره نبودن که این همه مزخرف بگن و ما بشنویم و هیچی نگیم.چهارشنبه سوری نباشه یعنی نوروز نباشه یعنی سیزده بدر و ایران و خلاصه من و تو هم به مرور نباشیم

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما