خانه | خبر | اخبارایران

نشر ثالث هم به جمع ناشران معلق پیوست

چهارشنبه, 1390-12-17 13:04
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

کارشناسان اداره کتاب وزارت ارشاد از اين پس، هيچ ‌يک از کتاب‌های انتشارات ثالث را برای بررسی و صدور اجازه نشر نمی‌پذيرند اين در حالی است که قرار بود با پی‌گيری و رايزنی اتحاديه ناشران و کتاب فروشان تهران با مسئولان اين وزارتخانه، تعليق فعاليت چند ناشر نيز برطرف شود.

به گزارش خبرگزاری مهر از روز دوشنبه ۱۵ اسفندماه، کارشناسان اداره کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ايران، بدون ارائه هيچ‌ گونه دليلی هيچ يک از کتاب‌های انتشارات ثالث را برای بررسی و دريافت مجوز دريافت نکرده‌اند.

همچنين، کارشناسان اين بخش از ارشاد اعلام نکرده‌اند که تا چه زمان، کتاب‌های‌ بخش چاپ نخست و دوباره منتشرشده انتشارات ثالث نمی‌توانند برای دريافت اجازه به اداره کتاب ارائه شوند.

به‌نظر می‌رسد مشکل انتشارات ثالث نيز به مشکل ناشران بلاتکليف يا معلقی چون نشر چشمه افزوده شده است؛ مشکلی که قرار بود با رايزنی هيأت مديره اتحاديه ناشران و کتاب‌فروشان تهران با مسئولان اداره کتاب و معاونت فرهنگی وزارت ارشاد حل شود.

با اين وجود نه تنها مشکل تعليق تا لغو مجوز نشر چشمه برطرف نشده است بلکه مشکل تازه ديگری نيز برای برای يک ناشر ديگر به وجود آمده است.

بهمن دری، معاون امور فرهنگی وزارت ارشاد بهمن‌ماه گذشته: مراجع قضایی به ما اعلام می‌کنند که برای نمونه نباید هیچ یک از آثار فلان ناشر منتشر شود که بر این اساس امتیاز آن نشر را لغو یا تعلیق می‌کنیم

اين در حالی است که معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و يا اداره کتاب وابسته به اين معاونت، هيچ توضيحی مبنی بر تاييد يا رد اين خبر ارائه نکرده اند.

پيش از اين خبرگزاری مهر گزارش داده بود که با رايزنی هيأت‌مديره اتحاديه ناشران و کتاب‌فروشان تهران قرار است تا پيش از پايان امسال جلسه‌ای با مسئولان اداره کتاب وزارت ارشاد برای برطرف شدن مشکل نشر چشمه برگزار شود.

اواخر بهمن‌ماه گذشته بهمن دری، معاون امور فرهنگی وزارت ارشاد گفته بود امتیاز نشر چشمه به دلیل مسائل قضایی لغو شده است.

دری افزوده بود: "هم‌اکنون پرونده نشر چشمه و چند نشر دیگر در هیأت رسیدگی به تخلفات معاونت فرهنگی در حال بررسی است. البته اکنون تجدید نظر این حکم، پس از اعتراض کتبی نشر چشمه در حال انجام است."

وی با بیان این‌که اعضای شورای بدوی این هیأت، ضمن بررسی پیشینه ناشران، حکم به تعلیق نیز می‌دهند گفت: "البته در برخی موارد، مراجع قضایی به ما اعلام می‌کنند که برای نمونه نباید هیچ یک از آثار فلان ناشر منتشر شود که بر این اساس امتیاز آن نشر را لغو یا تعلیق می‌کنیم."

محمود آموزگار، دبير اتحاديه‌ ناشران و کتاب‌فروشان تهران، امروز در گفتگو با خبرگزاری کار ايران (ايلنا) گفت: "بنا به مصلحتی که از سوی اتحاديه در نظر گرفته شده، نمی‌خواهيم جزئيات پرونده‌ اين دو ناشر را رسانه‌ای کنيم. اما اتحاديه به صورت جدی پيگير مسائل پيش‌آمده برای اين دو ناشر سرشناس است و مذاکرات و جلسات متعددی را با مسئولان وزارت ارشاد در اين رابطه داشته و خواهد داشت."

انتشارات ثالث فعاليت رسمی خود را از سال ۱۳۷۵ شمسی آغاز کرده است. اين مرکز در طول فعاليت خود بيش از صدها کتاب عمدتاً در حوزه‌های علوم انسانی (ادبيات، دين، تاريخ، فلسفه، علوم اجتماعی، روان‌شناسی و هنر) منتشر کرده است.

انتشارات ثالث از سال ۱۳۸۲ برای ارائه کتاب های خود و ايجاد فضايی فرهنگی بر اساس استانداردهای جهانی، فروشگاه کتاب خود را در خيابان کريم‌خان زند راه‌اندازی کرد.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما